Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Z novej štúdie vyplýva, že plasty možno nie sú v životnom prostredí také odolné a trvácne, ako sa predpokladalo. Slnko mení a degraduje aj mikroplasty.

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Foto: Pexels

Plasty možno nie sú také trvácne, ako si myslíme

Kedysi vedci predpokladali, že slnečné žiarenie rozkladá plasty v morskom prostredí na menšie častice, ktoré sú po chemickej stránke podobné pôvodnému materiálu a v životnom prostredí sú vysoko odolné. Z nedávnych zistení však vyplýva, že slnko okrem toho plast tiež chemicky premieňa na látky na báze polymérov, rozpustené a plynné látky.

V novej štúdii, ktorá bola publikovaná v odbornom periodiku Environmental Science & Technology, sa píše, že táto chemická reakcia môže vytvoriť desaťtisíce vo vode rozpustných zlúčenín. Rozklad plastu na takéto množstvo chemických vzorcov v priebehu niekoľkých týždňov je najmenej desaťkrát zložitejší, ako sa pôvodne predpokladalo.

Podľa autorov štúdie z Woods Hole Oceanographic Institution pribúdajú dôkazy, že fotochemická premena plastov je dôležitým transformačným procesom, ku ktorému dochádza v povrchových vodách, z čoho plynú pochyby o všeobecne uznávanom predpoklade, že plasty budú v životnom prostredí prítomné naveky.

Rozkladom na mikroplasty sa to nekončí

Vedci, politici aj ľudia pôsobiaci v priemysle predpokladajú, že vystavenie slnečnému žiareniu má za následok fyzický rozklad makroplastov na mikroplasty, ktoré pretrvávajú v životnom prostredí navždy.

Zistenia výskumu, ktorý viedla Anna Walsh z Massachusettského technologického inštitútu, však tento predpoklad zásadne spochybňujú a naznačujú, že slnečné žiarenie okrem toho, že napomáha fyzickej fragmentácii plastu, ho zároveň chemicky mení a vytvára viaceré látky, ktoré sa už nepodobajú pôvodnému materiálu.

„Je úžasné predstaviť si, že slnečné svetlo dokáže rozložiť plast, ktorý je zlúčeninou, v ktorej sú zvyčajne primiešané ďalšie prísady, na desaťtisíce zlúčenín, ktoré sú rozpustné vo vode,“ hovorí spoluautor Collin Ward.

„Musíme premýšľať nielen o osude a dopadoch počiatočných plastov, ktoré prenikajú do životného prostredia, ale aj o premenách, ktorými tento materiál prechádza. Zatiaľ nevieme, aký vplyv môžu mať vzniknuté zlúčeniny na vodné ekosystémy alebo na biogeochemické procesy, akým je napríklad kolobeh uhlíka,“ dodáva.

Výskumník konštatuje, že hoci sa môže zdať, že zistenie, že sa plasty rozkladajú rýchlejšie, ako sa očakávalo, je pozitívne, nie je jasné, ako tieto chemikálie môžu vplývať na životné prostredie.

Študovali nákupné tašky a čistý plast

V štúdii vedci skúmali, ako pod vplyvom slnečného žiarenia dochádza k rozpadu štyroch rôznych polyetylénových plastových tašiek na jedno použitie z troch veľkých reťazcov, v porovnaní s rozkladom čistej polyetylénovej fólie.

Foto: Depositphotos

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.