Na plastoch v oceáne vzniká nový ekosystém. Zoznámte sa s plastosférou | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Na plastoch v oceáne vzniká nový ekosystém. Zoznámte sa s plastosférou

Plastový odpad hromadiaci sa v moriach po celom svete poskytuje príbytok mnohým organizmom, vrátane predtým nepoznaných druhov baktérií, ktoré ho požierajú. Postupne sa tak vyvíja nový ekosystém, ktorý vedci pomenovali „plastosféra“.

Na plastoch v oceáne vzniká nový ekosystém. Zoznámte sa s plastosférou

Foto: Depositphotos

Objavujú sa baktérie, ktoré sa živia plastmi

štúdii zverejnenej v júni vo vedeckom časopise Microbiome vedci predstavili dve baktérie schopné rozložiť PET. Pozoruhodné je, že hoci baktérie Thioclava sp. BHET1 a Bacillus sp. BHET2 autori izolovali v laboratóriu, objavené boli v oceáne.

Tieto baktérie sú príkladom nových organizmov, ktoré zrejme žijú v jedinečnom prostredí, ktoré vytvára obrovské množstvo plastov v mori. Najväčšiu časť plastového odpadu v oceáne tvoria PET fľaše, pričom do morí ich preniká odhadom milión každú minútu.

Známou oblasťou, kde sa v oceáne plasty hromadia, je Veľký pacifický kôš, ktorý sa dnes rozprestiera na ploche zhruba dvakrát väčšej ako Francúzsko. Plasty sú však v morskom prostredí už všadeprítomné.

Podobne, ako sme vytýčili atmosféru, magnetosféru či hydrosféru, sa tak teraz začína hovoriť o plastosfére. Ide zároveň o ekosystém, akým sú napríklad sibírska step alebo koralové útesy, no v tomto prípade ho tvorí morské prostredie s vysokou koncentráciou plastového odpadu. Ako plastosféra funguje priblížil denník The Guardian.

Je to ekosystém ako každý iný

Termín „plastosféra“ sa prvýkrát objavil v štúdii z roku 2013, ktorá sa týkala skupiny organizmov, ktoré kolonizujú plasty, vrátane baktérií a húb. Odvtedy sa význam tohto pojmu rozšíril a dnes zahŕňa aj väčšie organizmy, napríklad kraby či medúzy, ktoré v oceáne interagujú s plastovým odpadom.

Autorkou termínu je morská mikrobiologička Linda Amaral-Zettler z Holandského kráľovského inštitútu pre výskum morí. Vymyslela ho v roku 2010 v rámci výskumu, ktorý zahŕňal zbieranie vzoriek plastov s cieľom charakterizovať ich biofilmy, teda povlaky, ktoré na nich vytvárajú mikroorganizmy.

Napriek tomu, že toto pomenovanie je pomerne čerstvé, plastosféra podľa vedkyne existuje rovnako dlho ako samotný plast. Nové je pre nás pochopenie toho, aký komplexný ekosystém môžu plasty vytvárať.

Linda Amaral-Zettler pre The Guardian uvádza, že súčasťou plastosféry sú organizmy, ktoré fotosyntetizujú, existujú v nej predátori aj korisť, symbionty aj parazity, vďaka čomu sa môže rozvíjať celá škála interakcií, rovnako ako v iných ekosystémoch.

Podľa Dr. Robyn Wrightovej z farmakologickej fakulty Dalhousie University v Kanade, ktorá sa podieľala na vyššie spomínanej štúdii, ktorá vyšla v júni, definícia ekosystému ako biologického spoločenstva organizmov, ktoré navzájom interagujú, a ich fyzického prostredia pre plastosféru plne platí.

Plastosféra je umelá, jej obyvatelia však nie

Ďalšou unikátnou vlastnosťou plastosféry je, že vznikla následkom ľudskej činnosti na rozdiel od všetkých ďalších ekosystémov, ktoré sa vyvíjali milióny rokov. Aký to bude mať v budúcnosti význam ešte nie je jasné.

Dr. Wrightová si myslí, že nie je také dôležité, že plastosféra nemá prirodzený pôvod, pretože všetci jej členovia prirodzení sú. Otáznou zostáva veľkosť ekosystému, keďže na rozdiel od väčšiny prirodzene sa vyskytujúcich materiálov je plast vysoko odolný a trvácny, čo umožňuje organizmom rásť a šíriť sa na rozsiahlej ploche.

Minuloročný výskum navyše odhalil, že niektoré farby plastu ovplyvňujú diverzitu mikróbov, ktoré ich kolonizujú: komunity na modrých mikroplastoch vykazovali bohatšiu diverzitu ako komunity na žltých alebo priehľadných plastoch.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

Zariadenie na energetické využitie odpadu má byť po modernizácii ekologickejšie. Novou investíciou sa však celkové energetické zhodnocovanie odpadu zvýši len mierne.

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Stredoslovenská obec využíva na tzv. množstvový zber systém založený na žetónoch. Obyvatelia platia za odpad v závislosti od toho, koľko ho vytvoria.

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Výrobcovia a distribútori môžu nezálohované obaly uvádzať na trh do konca januára. Obchodníci majú čas na dopredaj zásob do 30. júna.