NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Zálohovanie PET fliaš sa blíži, odberné miesta zriadi viac ako dvetisíc prevádzok

Pri automatizovanom odbere bude zabezpečené stláčanie obalov už na prevádzke. Ručne vyzbierané obaly sa budú prevážať k správcovi nestlačené.

Zálohovanie PET fliaš sa blíži, odberné miesta zriadi viac ako dvetisíc prevádzok

Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému, a Juraj Smatana, štátny tajomník MŽP SR / Foto: Odpady-portal

Do spustenia zálohového systému pre jednorazové nápojové obaly zostáva už len 64 dní. Hlavným cieľom zavedenia tohto systému je dosiahnutie 90 % návratnosti v roku 2025. O tom, koľko obchodných prevádzok je už prihlásených do systému zálohovania a ako bude celý systém fungovať, informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Juraj Smatana a Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému.

V článku sa dozviete:

 • aké pozitíva podľa Juraja Smatanu prinesie tento systém,
 • s akým počtom zálohomatov sa aktuálne počíta,
 • koľko malých prevádzok sa prihlásilo na dobrovoľný odber,
 • koľko prevádzok pôjde cestou ručného zberu,
 • ako bude fungovať ručný zber a prečo sa ručne vyzbierané obaly budú prevážať k správcovi nestlačené,
 • dokedy bude platiť prechodné obdobie a čo bude obnášať,
 • do akej miery bude systém stratový.

„Uvedomujem si, že zavedenie zálohovania má aj doteraz veľmi veľa kritikov a odporcov, ktorí hovoria, že to vytiahne najvzácnejšiu surovinu z klasického zberu separovaného odpadu. Ale aj zo skúseností zo zahraničia vyplýva, že zberovým systémom je možné dosiahnuť maximálne 60 % návratnosť týchto obalov, kým všetky európske systémy zálohovania dosahujú čísla cez 90 %,“ uviedol na úvod J. Smatana.

Systém stojí na zavedení zálohu, ktorý bol po úvodných diskusiách stabilizovaný na sume 15 centov. Dôvodom má byť aj postupné odstraňovanie jednocentových a dvojcentových mincí z obehu. „Takže pôvodne uvažovaný trinásťcentový záloh by bol veľmi nepraktický,“ vysvetľuje.

Medzi zjavné pozitívne vplyvy zavedenia zálohového systému patrí podľa J. Smatanu menšia miera litteringu, teda fakt, že sa zníži množstvo voľne pohodeného odpadu. „Práve jednorazové obaly, či už sú to plastové fľaše, alebo hliníkové obaly, predstavujú nie hmotnostne, ale objemovo najväčšiu zložku toho, čo nájdeme v našich priehradách, vodných nádržiach, ale aj v parkoch, pri brehoch,“ konštatuje.

Štátny tajomník MŽP SR si myslí, že zavedením zálohovania tento druh odpadu zo spomínaných miest zaručene zmizne. „Vzhľadom na to, že 15 centov je naozaj už motivačná suma,“ dodáva.

Ďalším pozitívnym vplyvom bude podľa J. Smatanu zvýšenie miery recyklácie. Aktuálne je už pripravená novela zákona o odpadoch, ktorá predpokladá, že do výroby nových PET fliaš sa už nebude používať len ropný produkt, ale bude stanovené povinné percento recyklátu. „Takže vzniká tu aj ďalšia zákonná motivácia na to, aby nové PET fľaše boli vyrábané zo starých PET fliaš, ako je to v Európe zvykom,“ zdôrazňuje ďalej.

Prihlásených je už viac ako dvetisíc prevádzok

Podľa L. Morvai je úlohou povinných osôb, teda výrobcov, ktorí uvádzajú tieto obaly na trh, vytvoriť pre spotrebiteľov komfortný spôsob a motiváciu, aby tieto obaly vrátili naspäť.

„Nie je to len o tom, že sa vyzbiera viac. Áno, 90 % uvedených nápojových obalov, teda PET fliaš aj plechoviek, je veľmi vysoké číslo, ktoré je podporené aj skúsenosťami zo zahraničia. Avšak aj kvalita tohto vyzbieraného materiálu je ďaleko vyššia a predurčuje ho na to, aby mohol byť použitý naspäť pri výrobe nových obalov, to znamená systémom z fľaše do fľaše a z plechovky do plechovky,“ pripomína.

Správca zálohového systému eviduje žiadosti od viac ako dvetisíc obchodných prevádzok, ktoré budú zriaďovať odberné miesta. L. Morvai zároveň dodáva, že tieto obchodné prevádzky budú vybavené približne 1 700 odbernými automatmi, takzvanými zálohomatmi, a zvyšné menšie prevádzky pôjdu formou takzvaných ručných skenerov.

Zákonná povinnosť zriadenia odberného miesta sa vzťahuje len na prevádzky nad 300 metrov štvorcových. Podľa L. Morvai je prihlásených takmer 1 100 takýchto predajní.

Ručne vyzbierané obaly sa budú prevážať k správcovi nestlačené

Dobrovoľný odber sa vzťahuje na predajne pod 300 metrov štvorcových. Z tejto skupiny je prihlásených viac ako tisíc predajní. V tomto prípade je však efektívnejšie odoberať obaly ručne, keďže automatizovaný odber je praxou v tom prípade, ak sa predpokladá na danej prevádzke denný odber 500 obalov a viac.

 
 

Zostáva vám 43% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X