Štátny geologický ústav Dionýza Štúra následne vykoná analýzu nebezpečných látok a určí spôsob ich ďalšieho zneškodnenia.
Štát začal s likvidáciou PCB sudov v jednej z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku. Práce boli odštartované v tzv. Ošipárni v areáli Chemka Strážske. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) s tým, že toxické PCB látky budú ukladané do špeciálnych kontajnerov.
„Ide o náročnú úlohu a manipulácia s nebezpečným odpadom si vyžiada profesionálny a zodpovedný prístup záchranných zložiek,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj.
O čo ide?
Polychlórované bifenyly (PCB) sa na Slovensku vyrábali v areáli podniku Chemko Strážske na Zemplíne. Dôsledkom tejto výroby a súvisiacich priemyselných procesov je stará environmentálna záťaž, ktorej sa dekády nevenovala takmer žiadna pozornosť. Hoci výroba PCB látok sa vo svete ukončila už v 70. rokoch, u nás to bolo až v roku 1984. Odvtedy nedošlo takmer k žiadnemu progresu a tieto látky aj naďalej znečisťovali okolité životné prostredie.
PCB látky sú pritom nebezpečné toxíny a odhaduje sa, že do roku 1984 ich bolo v Chemku vyrobených 21 500 ton, pričom pri výrobe vznikli tisícky ton ďalšieho odpadu.
Problémom však je, že časom prenikli do pôdy a do podzemných aj povrchových vôd. V mnohých prípadoch prekračujú stanovené limity, pričom často aj niekoľko stonásobne.
Dlhodobé pôsobenie PCB látok môže podľa Úradu verejného zdravotníctva SR vyvolať u populácie poškodenie štítnej žľazy, nádorové ochorenia, poruchy metabolizmu, napríklad cukrovku 2. typu, ale aj obezitu, kardiovaskulárne ochorenia či poruchy plodnosti u mužov a žien.
Vytypovali tri lokality, odstraňovanie envirozáťaže bude stáť milióny
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.