NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Slovenský projekt uspel v európskej podnikateľskej súťaži

Európska komisia každoročne udeľuje Európsku cenu za podporu podnikania najlepším projektom malých a stredných firiem.

Slovenský projekt uspel v európskej podnikateľskej súťaži

Foto: JRK Slovensko

  • Aktuality |  19.11.2021 |  TS menejodpadu | (ave)

V tomto roku dosiahla skvelý úspech aj slovenská firma JRK Slovensko. So svojím technologickým riešením pre zvyšovanie miery triedenia odpadov v samosprávach pod názvom ELWIS sa dostala medzi tri najlepšie v kategórii Podpora udržateľnej transformácie.

„Sme nesmierni hrdí, že po víťazstve v národnej súťaži zabodoval náš slovenský projekt elektronickej evidencie odpadov aj na medzinárodnom fóre. Je to neskutočný zážitok dostať sa medzi tri najlepšie projekty a je to pre nás obrovská motivácia do ďalšej práce. Snažíme pomáhať riešiť problémy v oblasti odpadového hospodárstva inovatívnym a zodpovedným spôsobom," hovorí Marián Kobolka, spolumajiteľ spoločnosti JRK Slovensko.

"Vďaka patrí odvážnym slovenským samosprávam, ktoré elektronickú evidenciu už úspešné zaviedli a vidia, aké reálne výsledky im v predchádzaní vzniku odpadu a v boji so znižovaním jeho množstva smerujúceho na skládky prináša."

"Každý deň tak každý z nás môže prispievať k lepšiemu životnému prostrediu, pretože planétu máme len jednu. A ako sa k jej ochrane postavíme dnes, tak zásadným spôsobom to ovplyvní podmienky života ďalších generácií. Veľmi si ceníme, že naša snaha nevychádza nazmar a opäť sme dokázali, že slovenskí podnikatelia vedia prinášať kvalitné riešenia na vysokej úrovni,“ pokračuje M. Kobolka.

Marián KobolkaMarián Kobolka

Európska cena za podporu podnikania (EEPA - European Enterprise Promotion Awards) sa podieľa na vyhľadávaní a oceňovaní projektov, ktoré sú zamerané na podporu podnikov a podnikania. Ocenenie má poukázať a predstaviť príklady úspešných a najlepších postupov v podnikaní, zvýšiť povedomie spoločnosti o pridanej hodnote podnikania, ako aj povzbudiť budúcich podnikateľov.

ASEKOL

V polovici septembra zasadala odborná komisia súťaže, ktorej členmi sú zástupcovia Európskej komisie, podnikateľských asociácií, akademickej obce, súčasného predsedníctva Rady EÚ, ako aj posledného víťaza Veľkej ceny poroty. Porota posudzovala celkovo 47 národných projektov z 28 krajín.

Počas tohto týždňa komisia vybrala v každej kategórii TOP 3 projekty a v Podpore udržateľnej transformácie sa spolu so slovenským riešením pre odpadové hospodárstvo dostali súťažiaci z Portugalska a Slovinska. Všetky projekty poskytujú nové spôsoby, ako optimalizovať využitie vody v budovách, zefektívniť nakladanie s mestským odpadom a zapojiť deti ako ochrancov klímy budúcnosti.

Ako ELWIS funguje

Elektronická evidencia odpadov bola vytvorená na základe dlhoročnej spolupráce so slovenskými samosprávami a poznania ich požiadaviek. Je reakciou na to, čo mestám a obciam doteraz v riadení odpadového hospodárstva chýbalo. Vďaka systému má každá domácnosť vrecia či nádoby s jedinečnými QR kódmi, či elektronickými čipmi.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 19. 5. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 19. 5. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Začali rozširovať skládku odpadu na východe Slovenska

Začali rozširovať skládku odpadu na východe Slovenska

Mesto sa snažilo získať súhlas s výstavbou novej kazety už od roku 2016. Definitívne kladné stanovisko bolo vydané až nedávno.

Monitoring odpadového hospodárstva | 3. - 9. 5. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 3. - 9. 5. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.