Nadsitná frakcia z úpravy odpadov sa bude od roku 2027 materiálovo alebo energeticky zhodnocovať, zo skládok sa vďaka tomu odkloní okolo 75 % z množstva ZKO, ktorý vstúpi do MBÚ, očakáva konateľ JRK.
Aké výzvy prináša stabilizácia biologickej zložky zmesového komunálneho odpadu (ZKO)? A ako sa s nimi vysporiadať?
S prednáškou na túto tému na septembrovej konferencii Odpadové hospodárstvo 2021 vystúpil zakladateľ, spoluvlastník a jeden z konateľov spoločnosti JRK Marián Kobolka. Okrem iného v nej prezradil, aké výsledky možno na základe analýz a skúseností JRK očakávať od stabilizácie biozložky ZKO a koľko odpadu by sa vďaka nej mohlo odkloniť zo skládok.
V článku sa dozviete:
- aký podiel v ZKO má podľa analýz JRK biologická zložka,
- v čom M. Kobolka vidí prínos MBÚ a biologickej stabilizácie,
- akú redukciu odpadu môže priniesť stabilizácia biozložky,
- aké nastavenie drviča a sita je zo skúseností JRK optimálne.
Mechanicko-biologická úprava komunálnych odpadov (MBÚ) je v slovenskom odpadovom hospodárstve horúcou témou. Riešenie zmesového komunálneho odpadu a stabilizácia biologickej zložky je podľa M. Kobolku jednou z najčastejších požiadaviek, s ktorou sa klienti JRK, mestá a obce, v poslednej dobe obracajú na spoločnosť.
Ako priblížil, JRK sa pri návrhoch spracovania a stabilizácie biologickej zložky denno-denne stretáva s otázkami, koľko vstupov a výstupov je možné očakávať teraz a koľko v budúcnosti, ako dosiahnuť požadovanú kvalitu výstupu, aké environmentálne požiadavky sú spojené s MBÚ či aké aspekty ovplyvňujú dizajn zariadenia.
Biologická zložka zo ZKO nezmizne
Z analýz ZKO, ktoré experti JRK v priebehu 12 rokov zrealizovali v stovkách samospráv, vyplýva, že biologická zložka tvorí v priemere okolo 43 % ZKO. Podiel biozložky v ZKO sa však významne líši pri odpade produkovanom domácnosťami v individuálnej a komplexnej zástavbe.
„V panelákoch sa vo všeobecnosti tvorí viac kuchynského odpadu, v rodinných domoch je zas viac zastúpený zelený záhradný odpad,“ priblížil M. Kobolka.
Marián Kobolka na konferencii Odpadové hospodárstvo 2021 | Foto: Odpady-portal.sk
„Z pohľadu celkového vývoja odpadového hospodárstva na Slovensku je však zaujímavé, že i keď miera recyklácie rastie, aktuálne dáta za rok 2020 dokonca hovoria o úrovni už okolo 44 %, jedna vec zostáva stále nezmenená, a to je produkcia zmesového komunálneho odpadu.“
Napriek tomu, že na Slovensku bol triedený zber biologicky rozložiteľných odpadov z domácností zavedený už dávnejšie, v realite sa to podľa M. Kobolku zatiaľ výraznejšie neprejavilo a bioodpad do veľkej miery stále končí v ZKO.
„Treba povedať, že ak vezmeme do úvahy kuchynské odpady, ktoré podľa nás majú potenciál zásadne pohnúť s množstvami ZKO, tých sa podľa našich analýz v ZKO nachádza približne 350 tisíc ton. Ak by sme ako premisu úspešnosti považovali vytriedenosť okolo 50 %, dostávame sa na úroveň zhruba 170 tisíc ton kuchynských odpadov, ktoré vieme vytriediť.“
Hoci systémy triedeného zberu kuchynského odpadu sa na Slovensku postupne dostávajú do praxe, kuchynský odpad bude podľa predpokladov JRK aj naďalej významnou súčasťou ZKO. V tomto smere M. Kobolka vidí prínos MBÚ okrem iného v znížení objemu bioodpadu, ktorý zostane obsiahnutý v ZKO.
Stabilizácia zredukuje odpad o 22 %
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.