Pripravme sa na Vianoce bez odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Krajšie Vianoce si môžeme vytvoriť aj sami. Bez odpadu

Ak sa ľudia na Vianoce pripravia včas a zodpovedne, vyhnú sa nielen stresu, ale môžu pomôcť k ochrane a zlepšeniu životného prostredia.

Pripravme sa na Vianoce bez odpadu

Foto: menejodpadu.sk

Vianočný čas je pre každého obdobím hojnosti. Už počas vianočných príprav ľudia nakupujú množstvo tovaru na pečenie koláčov, darčeky balia do ďalšieho obalu alebo tašky a plnia prekvapeniami. A na konci dňa zostane obrovské množstvo odpadu.

Aby príprava na Vianoce aj vianočné sviatky neboli o zahltení sa odpadom, portál menejodpadu.sk pripravil niekoľko tipov, ako sa správať zodpovedne a šetrne voči životnému prostrediu a v neposlednom rade aj voči vlastnej peňaženke. Na svojej sociálnej sieti ponúka k otvoreniu adventný kalendár s inšpiráciami, ako sa pripraviť na Vianoce bez odpadu.

Najprv príde Mikuláš

Nebolo by azda dieťa, ale určite ani dospelý, ktorého poteší nejaká sladkosť či maličkosť v čižme za oknom. Deti obľubujú aj predovšetkým adventný kalendár, z ktorého si deň čo deň vyberajú malý darček.

„Avšak namiesto toho z obchodu, ktorý obsahuje plasty, si vyrobte vlastný z látky, textilných vrecúšok alebo papiera. Okrem toho, že vyprodukujete menej odpadu, využijete veci, ktoré máte určite doma a chceli ste ich možno aj vyhodiť a zostane vám aj na ďalší rok. Počas výroby vlastného kalendára sa pritom prenesiete do detských čias a urobíte dobrý skutok pre prírodu - vyprodukujete menej odpadu,“ hovorí Martina Gaislová z portálu menejodpadu.sk.

Aj keď súčasná situácia zatvorila tradičné vianočné trhy, na niektorých miestach si môžeme kúpiť punč či teplý čaj. Namiesto jednorazového si so sebou zoberme vlastný pohár, ktorý si raz kúpime a použijeme mnohokrát. Cestou domov iste nájdeme otvorené trafiky s vianočnými pohľadnicami. Ale so spokojnou dušou môžeme pokračovať ďalej, lebo doma si ich vyrobíme s deťmi či blízkymi vlastné pozdravy. Určite adresáta potešia viac ako tie, ktoré sú zabalené v plastovom obalom.

Čižmy už sú za oknom a každý z nás netrpezlivo čaká, kedy si nájde malý darček od Mikuláša. Ale ani ten nemusí byť len zo sladkostí zabalených v rôznych farebných plastových obaloch. Pripravme si zero waste mikulášsky balíček. Môžeme od neho dať dobroty nakúpené v bezobalovom obchode. Ak ho v blízkosti nemáte, nezúfajte a siahnite po nebalenom lokálnom ovocí, či orechoch, ktoré sa dajú kúpiť na váhu aj v supermarkete.

Darček nemusí byť zabalený

Vianoce sa už nezadržateľne blížia a viacerí určite ešte stále nevedia, čím obdarovať svojich blízkych. Keďže zložitá situácia obmedzila nakupovanie v kamenných obchodoch a surfovanie po internete nie je pre každého, vhodné je venovať viac ako len hmotný dar.

„Svojim blízkym venujte zážitky, výlety, alebo kurz maľovania, či keramiky, či rôzne voľnočasové aktivity. Podporíte tým malých podnikateľov vo svojom okolí a zároveň z takého darčeka bude minimálny, ak vôbec, nejaký odpad,“ odporúča Martina Gaislová.

Darovať môžeme aj Skutočný darček, ktorým nielen urobíme radosť nášmu blízkemu, ale zároveň pomôžeme aj niekomu, kto našu pomoc naozaj potrebuje. Pri výbere darčeka sa nebojte opýtať priateľov a rodiny, čo by si pod vianočný stromček želali. Môžeme si urobiť aj zdieľaný zoznam, do ktorého každý z nás napíše jeden darček, ktorý si želá. Navzájom sa tak obdarujme tým, čo naozaj využijeme a navyše nemusíme hodiny hádať, čo by druhého potešilo.

JRK_menej odpadu

Ak už budeme rozmýšľať nad zaujímavými aktivitami, ktorými chcete obdarovať svojich najbližších, môžeme začať plánovať nákupy potravín. Porozmýšľajme, aké a koľko surovín naozaj potrebujeme na vianočné pečenie a čo všetko dáme na vianočný stôl.

„Inšpiráciou, kde nakupovať, sú bezobalové obchody. Určite máte vo svojom okolí nejaký. Skúste si v ňom nakúpiť všetko, čo ste si zapísali do zoznamu. Do obchodu si nezabudnite zobrať vlastné nádoby, či poháre, ktoré naplníte potravinami,“ hovorí Martina Gaislová.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Česko-slovenská skupina v oblasti recyklácie a nakladania s kovovým odpadom sa rozrastá o ďalšiu firmu

Česko-slovenská skupina v oblasti recyklácie a nakladania s kovovým odpadom sa rozrastá o ďalšiu firmu

Tím právnikov Eversheds Sutherland sa opäť podieľal na tvorbe lokálnych precedensov v Českej republike.

Pozvánka na školenie: Zákon o odpadoch - stavebné odpady

Pozvánka na školenie: Zákon o odpadoch - stavebné odpady

Cieľom školenia je nadstaviť vhodne fungujúci systém povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch a zmien so zameraním na stavebníctvo.

Rozbehli zážitkovú ekovýchovu. Hlavným hrdinom nového programu je nápojový kartón

Rozbehli zážitkovú ekovýchovu. Hlavným hrdinom nového programu je nápojový kartón

Hlavným cieľom programu je viesť deti k správnemu triedeniu odpadov.