Ministerstvo životného prostredia plánuje na problém reagovať kampaňou.
Nelegálne skládky sú dlhodobý problém a samosprávy ani okresné úrady si s nimi nevedia rady. Mestá a obce pritom za odstraňovanie skládok platia dvakrát – raz za ich samotnú sanáciu, následne čelia zvýšeným nákladom v dôsledku horších štatistík o triedení odpadu.
S týmto posolstvom na tlačovej besede včera, 9. decembra, vystúpili zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorí zároveň vyzvali dva vládne rezorty, aby mestám a obciam pomohli.
V článku sa dozviete:
- koľko čiernych skládok je na Slovensku,
- ako sa okresným úradom darí odhaľovať ich pôvodcov,
- aké opatrenia obce využívajú na predchádzanie vzniku čiernych skládok,
- aké riešenia ZMOS navrhuje ministerstvám,
- ako chce problém riešiť ministerstvo životného prostredia.
Praktické problémy, ktorým obce čelia pri odstraňovaní čiernych skládok, popisujú starostovia dvoch východoslovenských obcí vo videách nižšie v článku.
Pôvodcov hľadajú okresné úrady aj SIŽP
Podľa aktuálnych informácií, na ktoré sa odvolávajú predstavitelia ZMOS-u, je na Slovensku v súčasnosti približne 9 000 nelegálnych skládok. Z nich približne každá piata (22 %) je v štádiu odstraňovania.
Toto číslo však zahŕňa iba nahlásené nelegálne skládky, čo znamená, že ich skutočný počet môže byť vyšší. ZMOS hovoria o počte „výrazne nad 10 000.“
Pôvodcu každej nelegálnej skládky by pritom podľa predstaviteľov ZMOS-u mal objasniť odbor životného prostredia na príslušnom okresnom úrade. Združenie sa preto obrátilo na príslušné okresné úrady s tým, akú majú úspešnosť pri identifikácii pôvodcov. Číslo, ku ktorému sa dostali zástupcovia samospráv, nemilo prekvapilo.
Na nelegálnych skládkach končí aj stavebný odpad | Foto: Odpady-portal.sk
„Výsledok? Podľa údajov, ktorými disponuje ZMOS v období od 1. januára 2018 do 31. mája 2021 bolo na okresných úradoch, odboroch životného prostredia zaevidovaných 2 223 podaní týkajúcich sa nezákonne uloženého odpadu. Z toho v rovnakom časovom intervale po vykonaní šetrenia bola v zmysle § 15 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o doplnení niektorých zákonov zistená osoba zodpovedná za nezákonne umiestnenie odpadu iba v 229 prípadoch,“ uviedol ZMOS.
Okrem okresných úradov sa pôvodcov nelegálnych skládok snaží odhaľovať aj štátna inšpekcia. „Slovenská inšpekcia životného prostredia eviduje rôzne podnety občanov na nelegálne skládky odpadov. Inšpektori vykonávajú kontroly a šetrenia priamo na mieste s cieľom určiť pôvodcu odpadu,“ reagovalo na sociálnej sieti Ministerstvo životného prostredia.
Čierne skládky znižujú percento vytriedenia
Dlhoročné skúsenosti s čiernou skládkou na svojom území má obce Baškovce z okresu Sobrance. Na tlačovej konferencii ZMOS-u ich opísal starosta obce Peter Báthory.
„Na jednej časti pozemku máme 270 vlastníkov, ktorá je rozdelená na 4 485 500 dielov. (parcela E 490/1 – katastrálne územie Baškovce). Dohodnúť sa s nimi na odstránení čiernej skládky a zabezpečení pozemku proti ukladaniu odpadov je nemožné. Preto každý rok financujeme odstránenie tejto čiernej skládky, ktorá špatí naše územie,“ vysvetlil.
Podobná situácia je aj v okolí obce Šarišské Jastrabie. „S týmto problémom sa boríme už niekoľko rokov. Naša obec už odstránila niekoľko čiernych skládok,“ priblížil starosta Ľubomír Rešetár.
Zostáva vám 50% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.