Môže byť zdravie ukryté v odpade? | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Môže byť zdravie ukryté v odpade?

Tak, ako sa staráme o naše zdravie a snažíme sa telu dopriať zdravú stravu, rovnako by sme mali myslieť aj na kvalitu pôdy, z ktorej túto potravu získavame.

Môže byť zdravie ukryté v odpade?

Foto: menejodpadu.sk

Ľudské zdravie je teda prepojené s pôdou a vypestovanými plodinami. Všetko, čo dáme do pôdy, sa prejaví na našom zdraví. Preto je dôležité, ako sa k pôde správame a aké živiny jej doprajeme. Intenzívne poľnohospodárstvo, nadprodukcia potravy a zmeny klímy pôdu oslabujú.

Takáto pôda nie je schopná generovať dostatočne výživné rastliny a tak do nej pridávame ďalšie umelé látky a stimulanty. Pritom máme riešenie na dosah ruky. Problémom však je, že sme stratili trpezlivosť, ktorá v prirodzenom kolobehu v prírode zohráva veľmi dôležitú úlohu.

Vitalitu a imunitu celého systému vieme obnoviť a ovplyvniť kompostovaním a spôsobom, akým kompostujeme.

„Aby sme mohli plnohodnotne použiť označenie kompost, potrebujeme najprv vedieť, čo všetko sa za ním môže skrývať. Nie je totiž kompost ako kompost. Môže to byť blahodarný zdroj živín, na druhej strane však aj akceptovateľne vyzerajúci spracovaný odpad s toxickými látkami,“ vysvetľuje Lucia Baľak Lukáňová, spoluzakladateľka OZ PedaVita a registrovaného sociálneho podniku Živá záhrada, ktorého cieľom je obnovovať mikrobióm a biodiverzitu pôdy.

Potenciál kompostu

Veľkou príležitosťou dnešnej doby, špeciálne na Slovensku, je možnosť začať zhodnocovať odpadové biologicky rozložiteľné materiály kompostovaním. Pomocou kompostu sa v pôde vytvára potrebný mikrobióm, ktorý jej umožňuje plniť ekologicko-systémové funkcie. Je dôležitý pre pestovanie plodín, životné prostredie, potraviny i naše zdravie.

„Vďaka pokroku vo vede sme sa za posledných 20 rokov veľa naučili o ľudskom mikrobióme a zároveň získavame poznatky aj o mikrobióme pôdy. Na život v pôde sa začíname pozerať ako na kľúčovú zložku prírody. Dôležité nie je len to, ako sa starať o pôdu, ale ako čo najskôr a najrýchlejšie vieme využiť vedecké poznatky v praxi a v slovenskom prostredí,“ hovorí Lucia Baľak Lukáňová.

Na Slovensku sa v poľnohospodárstve stále vo veľkom využívajú umelé hnojivá a pesticídy. Zaostávame v tzv. regeneratívnom poľnohospodárstve, ktorého základom je zlepšovanie pôdy.

„Aj keď z nej na jednej strane pri pestovaní plodín berieme živiny, vieme ich do nej vrátiť formou prírodného kompostu. Pôde tak prinavrátime mikroorganizmy, či potrebné živiny,“ hovorí Martina Gaislová z portálu menejodpadu.sk.

Na to, aby sme v tomto smere dobehli vyspelejšie krajiny, je potrebné zaviesť systém, ktorý je zameraný na viazanie uhlíka v pôde, zadržiavanie vody v krajine, zvýšenie úrody pri znižovaní množstva pesticídov a umelých hnojív, zlepšenie biodiverzity fauny a flóry, zlepšenia zdravia rastlín, zvierat, ako aj nás samotných.

Preto je nevyhnutné, aby sme kvalitu pôdy začali brať vážne. Riešenie máme pritom na dosah ruky v podobe kompostu, ktorý je bohatý na prospešný mikrobióm. Keď pôdu oživíme, začne opäť plniť systémové funkcie úzko spojené s klímou aj klimatickými zmenami.

Aká by mala byť zdravá pôda?

„Pôda, ktorú môžeme označiť ako zdravú, je plná života s množstvom rôznych druhov baktérií, prospešných húb, prvokov a pôdnych bezstavovcov. Zdravá pôda je štruktúrovaná, pričom baktérie v nej spájajú drobné čiastočky neživej pôdy do malých pôdnych celkov a tie sú ďalej spojené hubovými vláknami do väčších, voľným okom viditeľných agregátov,“ približuje Lucia Baľak Lukáňová.

Kvalitným kompostom môžeme pôde dodať nielen rôzne druhy baktérií a húb, ale cielenou aplikáciou mikrobiálne bohatého kompostu môžeme prispieť k rozbitiu zhutnenia pôdy, a tým k zlepšeniu jej štruktúry. Vďaka dobre štruktúre zas kvalitná pôda viaže vodu.

Ilustračné foto: Depositphotos

Pôda je tak schopná absorbovať väčšie množstvo zrážok, čím prispieva k predchádzaniu lokálnych záplav. Dochádza k nim po nárazových dažďoch alebo na miestach s degradovanou pôdou, žiaľ už pravidelne aj pri bežných zrážkach. Zároveň sa tým znižuje potreba zavlažovania pôdy.

Len s prístupom dostatočného množstva kyslíka dokáže pôda doslova „žiť“ a viazať postupne viac a viac uhlíka. „Zdravá pôda viaže atmosférický uhlík a dýcha. K tomu potrebuje už spomínané prospešné huby, ktoré môžeme do pôdy dostať kompostom,“ hovorí Lucia Baľak Lukáňová.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: CARBON DAY 2022

Pozvánka na konferenciu: CARBON DAY 2022

Organizátor podujatia EkosPlus pozýva na odbornú konferenciu zameranú na klimaticko - energetickú politiku a obchodovanie s emisnými kvótami.

Pozvánka: Prax v odpadovom hospodárstve pre zdravotnícke zariadenia

Pozvánka: Prax v odpadovom hospodárstve pre zdravotnícke zariadenia

Spoločnosť INISOFT organizuje štvrtý ročník odborného školenia pre pracovníkov nemocníc, polikliník a zdravotníckych zariadení, zodpovedných za správne vedenie evidencie odpadov.

Ocenili environmentálne zodpovedných výrobcov, za plnenie povinností dostali certifikáty

Ocenili environmentálne zodpovedných výrobcov, za plnenie povinností dostali certifikáty

Organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK ocenila svojich klientov.