PFAS sú všadeprítomné, no vieme o nich málo. Vzniká preto databáza | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

PFAS sú všadeprítomné, no vieme o nich málo. Vzniká preto databáza

Syntetické látky zo skupiny PFAS majú všestranné využitie, no zároveň znečisťujú životné prostredie a predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie.

PFAS sú všadeprítomné, no vieme o nich málo. Vzniká preto databáza

Foto: redakcia

PFAS sú všade, ale preskúmané sú málo

PFAS je označenie perluoroalkylovaných a polyfluoroalkylovaných látok, skupiny tisícok človekom vyrobených chemikálií, ktoré sú dnes všadeprítomné, nachádzajú sa v širokej škále výrobkov od potravinových obalov či čistiacich prostriedkov až po hasiace peny.

Využívajú sa predovšetkým kvôli svojim fyzikálnym a chemickým vlastnostiam – môžu vystupovať v plynnom, kvapalnom aj tuhom skupenstve. Navyše sú stabilné pri vysokých teplotách a mnohé z nich odpudzujú vodu či mastnotu. Podľa Európskej chemickej agentúry sa tieto chemikálie vo veľkom používajú v letectve, automobilovom priemysle, textilnom priemysle, elektrotechnickom priemysle, v obrannom sektore, stavebníctve či potravinárstve. 

Pre PFAS je charakteristická chemická väzba uhlíka a fluóru, ktorá patrí medzi najpevnejšie v prírode. Na základe toho sa týmto látkam hovorí aj „večné chemikálie“, keďže sú veľmi dlhotrvácne, či už v prírode alebo v ľudskom tele. Predošlý výskum odhalil prítomnosť PFAS v krvi ľudí aj zvierat na celom svete.

Okrem toho, že sú tieto látky odolné voči degradácii, taktiež sa jednoducho šíria – v životnom prostredí dokážu prekonávať veľké vzdialenosti. Opakovane bola zaznamenaná kontaminácia PFAS v podzemných vodách, povrchových vodách aj pôde, pričom odstraňovanie tohto znečistenia je technicky aj finančne náročné.

O niektorých druhoch PFAS je známe, že sú škodlivé pre ľudský organizmus aj životné prostredie, no na to, aké sú tieto znečisťujúce látky rozšírené, o nich v skutočnosti vieme pomerne málo.

Výskumu PFAS sa venujú napríklad aj vedci z Colorado State University, ktorí na rozbor ich zloženia používajú jeden z najlepších nástrojov chemickej analýzy na svete a momentálne pracujú na charakterizácii a katalogizácii tisícok chemických zlúčenín zo skupiny PFAS. Ich výsledky poslúžia ako základ ďalšieho výskumu, ktorého cieľom bude nájsť riešenia vplyvov na zdravie a životné prostredie.

Vedúci výskumu Jens Blotevogel uvádza, že PFAS si vyžadujú hlbšie skúmanie, pretože dnes s istotou ani nevieme, koľko rôznych druhov ich vlastne je. V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Environmental Science and Technology, vedec a jeho spolupracovníci predstavujú závery, ktoré naznačujú, že látok PFAS môže byť oveľa viac ako tých niekoľko tisícok, ktoré sú už identifikované.

foto: Pexels

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Vlastnú pozíciu k návrhom Európskej komisie chystá aj MŽP SR. Pýtali sme sa na podrobnosti.