Syntetické látky zo skupiny PFAS majú všestranné využitie, no zároveň znečisťujú životné prostredie a predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie.
PFAS sú všade, ale preskúmané sú málo
PFAS je označenie perluoroalkylovaných a polyfluoroalkylovaných látok, skupiny tisícok človekom vyrobených chemikálií, ktoré sú dnes všadeprítomné, nachádzajú sa v širokej škále výrobkov od potravinových obalov či čistiacich prostriedkov až po hasiace peny.
Využívajú sa predovšetkým kvôli svojim fyzikálnym a chemickým vlastnostiam – môžu vystupovať v plynnom, kvapalnom aj tuhom skupenstve. Navyše sú stabilné pri vysokých teplotách a mnohé z nich odpudzujú vodu či mastnotu. Podľa Európskej chemickej agentúry sa tieto chemikálie vo veľkom používajú v letectve, automobilovom priemysle, textilnom priemysle, elektrotechnickom priemysle, v obrannom sektore, stavebníctve či potravinárstve.
Pre PFAS je charakteristická chemická väzba uhlíka a fluóru, ktorá patrí medzi najpevnejšie v prírode. Na základe toho sa týmto látkam hovorí aj „večné chemikálie“, keďže sú veľmi dlhotrvácne, či už v prírode alebo v ľudskom tele. Predošlý výskum odhalil prítomnosť PFAS v krvi ľudí aj zvierat na celom svete.
Okrem toho, že sú tieto látky odolné voči degradácii, taktiež sa jednoducho šíria – v životnom prostredí dokážu prekonávať veľké vzdialenosti. Opakovane bola zaznamenaná kontaminácia PFAS v podzemných vodách, povrchových vodách aj pôde, pričom odstraňovanie tohto znečistenia je technicky aj finančne náročné.
O niektorých druhoch PFAS je známe, že sú škodlivé pre ľudský organizmus aj životné prostredie, no na to, aké sú tieto znečisťujúce látky rozšírené, o nich v skutočnosti vieme pomerne málo.
Výskumu PFAS sa venujú napríklad aj vedci z Colorado State University, ktorí na rozbor ich zloženia používajú jeden z najlepších nástrojov chemickej analýzy na svete a momentálne pracujú na charakterizácii a katalogizácii tisícok chemických zlúčenín zo skupiny PFAS. Ich výsledky poslúžia ako základ ďalšieho výskumu, ktorého cieľom bude nájsť riešenia vplyvov na zdravie a životné prostredie.
Vedúci výskumu Jens Blotevogel uvádza, že PFAS si vyžadujú hlbšie skúmanie, pretože dnes s istotou ani nevieme, koľko rôznych druhov ich vlastne je. V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Environmental Science and Technology, vedec a jeho spolupracovníci predstavujú závery, ktoré naznačujú, že látok PFAS môže byť oveľa viac ako tých niekoľko tisícok, ktoré sú už identifikované.
foto: Pexels
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.