PFAS sú všadeprítomné, no vieme o nich málo. Vzniká preto databáza | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

PFAS sú všadeprítomné, no vieme o nich málo. Vzniká preto databáza

Syntetické látky zo skupiny PFAS majú všestranné využitie, no zároveň znečisťujú životné prostredie a predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie.

PFAS sú všadeprítomné, no vieme o nich málo. Vzniká preto databáza

Foto: redakcia

PFAS sú všade, ale preskúmané sú málo

PFAS je označenie perluoroalkylovaných a polyfluoroalkylovaných látok, skupiny tisícok človekom vyrobených chemikálií, ktoré sú dnes všadeprítomné, nachádzajú sa v širokej škále výrobkov od potravinových obalov či čistiacich prostriedkov až po hasiace peny.

Využívajú sa predovšetkým kvôli svojim fyzikálnym a chemickým vlastnostiam – môžu vystupovať v plynnom, kvapalnom aj tuhom skupenstve. Navyše sú stabilné pri vysokých teplotách a mnohé z nich odpudzujú vodu či mastnotu. Podľa Európskej chemickej agentúry sa tieto chemikálie vo veľkom používajú v letectve, automobilovom priemysle, textilnom priemysle, elektrotechnickom priemysle, v obrannom sektore, stavebníctve či potravinárstve. 

Pre PFAS je charakteristická chemická väzba uhlíka a fluóru, ktorá patrí medzi najpevnejšie v prírode. Na základe toho sa týmto látkam hovorí aj „večné chemikálie“, keďže sú veľmi dlhotrvácne, či už v prírode alebo v ľudskom tele. Predošlý výskum odhalil prítomnosť PFAS v krvi ľudí aj zvierat na celom svete.

Okrem toho, že sú tieto látky odolné voči degradácii, taktiež sa jednoducho šíria – v životnom prostredí dokážu prekonávať veľké vzdialenosti. Opakovane bola zaznamenaná kontaminácia PFAS v podzemných vodách, povrchových vodách aj pôde, pričom odstraňovanie tohto znečistenia je technicky aj finančne náročné.

O niektorých druhoch PFAS je známe, že sú škodlivé pre ľudský organizmus aj životné prostredie, no na to, aké sú tieto znečisťujúce látky rozšírené, o nich v skutočnosti vieme pomerne málo.

Výskumu PFAS sa venujú napríklad aj vedci z Colorado State University, ktorí na rozbor ich zloženia používajú jeden z najlepších nástrojov chemickej analýzy na svete a momentálne pracujú na charakterizácii a katalogizácii tisícok chemických zlúčenín zo skupiny PFAS. Ich výsledky poslúžia ako základ ďalšieho výskumu, ktorého cieľom bude nájsť riešenia vplyvov na zdravie a životné prostredie.

Vedúci výskumu Jens Blotevogel uvádza, že PFAS si vyžadujú hlbšie skúmanie, pretože dnes s istotou ani nevieme, koľko rôznych druhov ich vlastne je. V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Environmental Science and Technology, vedec a jeho spolupracovníci predstavujú závery, ktoré naznačujú, že látok PFAS môže byť oveľa viac ako tých niekoľko tisícok, ktoré sú už identifikované.

foto: Pexels

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Recyklačné spoločnosti upozorňujú, že zdraženie elektriny a plynu neutiahnu. Ak ceny energií premietnu do cien recyklátov, voči primárnym surovinám sa nepresadia.

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

V Nemecku sa zvýšilo množstvo obalového odpadu v domácnostiach. Kompenzoval ho však znížený podiel komerčného odpadu.

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Inovatívny holandský startup zabraňuje odpadu preniknúť do oceánu. Prúd bublín vynesie plasty na hladinu, odkiaľ sa dajú jednoducho zozbierať.