NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Z plastových fliaš na vodu sa uvoľňujú stovky chemikálií, tvrdia vedci

Ide aj o neznáme látky, ktorých potenciálne vplyvy na zdravie nie sú preskúmané.

Z plastových fliaš na vodu sa uvoľňujú stovky chemikálií, tvrdia vedci

Foto: Pexels

Z fľaše do vody prenikajú chemikálie

Vedci z Kodanskej univerzity identifikovali vo vode z vodovodu uskladnenej v opakovane použiteľných plastových fľašiach niekoľko stoviek rôznych chemických látok, pričom niektoré z nich sú potenciálne škodlivé pre ľudské zdravie. Podľa chemikov je potrebné sprísniť regulácie a upraviť výrobné normy.

Dánski vedci skúmali, aké chemické látky sa uvoľňujú z populárnych druhov opakovane použiteľných fliaš vyrobených z mäkkého plastu do tekutín v nich uskladnených. Výsledky ich prekvapili a okrem iného vysvetľujú, prečo voda po istom čase v plastovej fľaši môže zmeniť chuť.

„Boli sme zaskočení, aké veľké množstvo chemických látok sme vo vode našli po dvadsiatich štyroch hodinách vo fľašiach. Nachádzali sa tam stovky látok, vrátane takých, ktoré v plastoch predtým neboli nájdené, ako aj látok, ktoré sú potenciálne škodlivé. Po umytí fliaš v umývačke riadu ich bolo niekoľko tisíc,“ uvádza Jan H. Christensen, ktorý je profesorom environmentálnej analytickej chémie na Kodanskej univerzite.

Identifikovali endokrinné disruptory aj insekticídy

Profesor Christensen a jeho spolupracovníčka Selina Tisler odhalili viac ako štyristo rôznych látok pochádzajúcich priamo z plastovej fľaše a viac ako tritisícpäťsto látok pochádzajúcich zo saponátu do umývačiek riadu. Veľkú časť z nich tvoria neznáme látky, ktoré výskumníci ešte musia identifikovať. Aj v rámci identifikovaných chemikálií je však toxicita najmenej 70 % z nich neznáma.

Toxickými látkami, ktoré sa vyskytli vo vode a ktoré výskumníkov znepokojujú, sú fotoiniciátory. O týchto látkach je známe, že sú potenciálne škodlivé pre zdravie organizmov, keďže ide o endokrinné disruptory a karcinogény. Okrem toho vedci vo vzorkách našli rôzne plastové zmäkčovadlá, antioxidanty a uvoľňovacie činidlá používané pri výrobe plastov, ako aj dietyltoluamid, ktorý figuruje ako účinná látka v sprejoch proti komárom.

Vedci otestovali tri rôzne druhy opakovane použiteľných fliaš na vodu, ktoré sa predávajú v dánskych obchodoch, pričom dva druhy boli podľa výrobcu vyrobené z biologicky rozložiteľného plastu. Experimentovali s novými aj dlhodobo používanými fľašami. Fľaše otestovali pred aj po umytí v umývačke a po piatich dodatočných opláchnutiach vo vode z vodovodu.

Výskumníci vykonali skríning pomocou kvapalinového chromatografu a hmotnostného spektrometra, ktorý nebol zameraný len na analýzu látok, o ktorých sa predpokladá, že budú prítomné, ale identifikuje všetky prítomné látky.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

S príchodom Volva bude tlak ešte väčší. Podľa priemyselnej asociácie treba viac kapacít na energetické zhodnocovanie odpadov.

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Výsledky vládneho auditu envirorezortu posúva polícii. Jeho kompletné znenie však nezverejnili.

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Problémom nebudú ani drobné častice, ktoré sa z plastových výrobkov štiepia opotrebovávaním. Aj tie sa v životnom prostredí prirodzene odbúrajú.