Pálenie odpadu v domácnosti znečisťuje ovzdušie. Zákon to zakazuje, ale kontrola chýba | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Pálenie odpadu v domácnosti znečisťuje ovzdušie. Zákon to zakazuje, obce a inšpekcia veľa nezmôžu

Domácnosť, ktorá vo vlastnej peci spaľuje odpad, porušuje zákon o odpadoch.

dym

Foto: Flickr

  • Aktuality |  09.03.2022 |  Radovan Potočár

Domácnosti, ktoré využívajú na vykurovanie nevhodné palivá, napríklad nekvalitné uhlie či odpad, na Slovensku spôsobujú väčšinu znečistenia ovzdušia tuhými časticami. Kontrolovať domácnosti na rozdiel od veľkých znečisťovateľov je veľmi obtiažne, obce však majú k dispozícii niekoľko možností ako problém riešiť a pripravovaná zmena ich kompetencie výrazne posilní.

V liste adresovanom primátorom a starostom to uviedla riaditeľka Odboru ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia SR Zuzana Kocunová.

„Preukázanie porušenia povinností prevádzkovateľa malého zdroja, ak ide o fyzickú osobu – nepodnikateľa, je problematické, keďže podľa § 16 ods. 2 zákona o ovzduší, nie je povinná viesť evidenciu o množstve a kvalite spáleného paliva, a na takúto osobu sa nevzťahuje ani povinnosť umožniť prístup pracovníkom inšpekcie alebo obce k predmetnému zdroju na vykonanie kontroly na mieste,“ objasňuje Z. Kocunová.

Osobitnou kapitolou je však v tomto smere odpad. Spaľovanie komunálneho odpadu vo vykurovacích zariadeniach v domácnostiach priamo zakazuje zákon o odpadoch, a to v § 13 písm. h). Porušenie tohto zákazu je podľa Z. Kocunovej klasifikované ako priestupok, ktorého riešenie je v kompetencii obce.

Téme sa podrobnejšie venujeme v článku na Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Predchádzajúce vlády zbabelo nezaviedli zber kuchynského odpadu, tvrdí Ján Budaj (prepis vystúpenia)

Predchádzajúce vlády zbabelo nezaviedli zber kuchynského odpadu, tvrdí Ján Budaj (prepis vystúpenia)

Prinášame časť prepisu vystúpenia Jána Budaja, ktorá sa týkala odpadového hospodárstva, v rozprave počas vyslovovania nedôvery ministrovi životného prostredia.

Monitoring odpadového hospodárstva | 16. - 21. 6. 2022

Monitoring odpadového hospodárstva | 16. - 21. 6. 2022

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Návštevníci Mestského bazára odľahčili Bratislavu o viac ako 4 tony potenciálneho odpadu

Návštevníci Mestského bazára odľahčili Bratislavu o viac ako 4 tony potenciálneho odpadu

Prvý júnový víkend sa v priestoroch Komunálneho podniku konal piaty Mestský bazár spoločnosti OLO, ktorý navštívilo viac ako 1 500 ľudí.