Ako sa do ISOH-u volá, tak sa z ISOH-u ozýva (píše Radovan Potočár) | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Ako sa do ISOH-u volá, tak sa z ISOH-u ozýva

Evidencia odpadu dlhodobo patrí k najväčším administratívnym bremenám slovenských firiem. Úvodník vyšiel v marcovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/03.

Editoriál. Ako sa do ISOH-u volá, tak sa z ISOH-u ozýva

Radovan Potočár | Foto: Odpady-portal.sk

Slovensku sa v mnohých oblastiach darí a platí to aj o odpadovom hospodárstve. Informatizácia, elektronizácia a digitalizácia však nie sú najsilnejšími disciplínami v krajine. Odpadové hospodárstvo ani v tomto prípade nie je výnimkou, naopak, je toho exemplárnym príkladom.

Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) na Slovensku v tomto roku „oslavuje“ 10 rokov. Nie však od svojho vzniku, ale od prvých oficiálnych zámerov ministerstva životného prostredia, ktoré počítali s vybudovaním „Integrovaného informačného systému“.

Evidencia odpadu dlhodobo patrí hneď po daňovo-odvodovej a pracovno-právnej agende k najväčším administratívnym bremenám slovenských firiem. Pravidelne na to poukazuje napríklad tzv. Byrokratický index zostavovaný inštitútom INESS.

Vhodne nastavený a spoľahlivo fungujúci ISOH by mal túto administratívnu záťaž do veľkej miery znížiť. Pri nastavovaní pravidiel a kontrole ich dodržiavania by mal zároveň pomôcť aj verejnej správe, ktorej chýbajú komplexné, prehľadné a krížovo overiteľné dáta.

„Tento problém nás trápi už roky. Situáciu sme zanalyzovali, náklady na vytvorenie systému odhadujeme približne na 2,5 až 3 milióny eur,“ uviedol na margo informatizácie odpadového hospodárstva v roku 2012 v rozhovore pre Odpady-portal.sk vtedajší riaditeľ Sekcie environmentálneho hodnotenia a riadenia MŽP SR Vladimír Blažíček.

V nasledujúcich dvoch rokoch pripravovaný systém získal nový názov, ISOH, ako aj nový rozpočet. Namiesto pôvodne odhadovaných troch miliónov eur sa naň ministerstvo rozhodlo vyčleniť sumu viac ako 17 miliónov eur. Niekoľkonásobne sa pritom nafúkli nielen náklady projektu, podobne veľkoryso sa posúval aj očakávaný termín jeho plnohodnotného spustenia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Triedenie stavebných odpadov prinesie firmám ďalšiu byrokraciu

Triedenie stavebných odpadov prinesie firmám ďalšiu byrokraciu

Napriek dobrému úmyslu má zmena legislatívy viacero negatív a nedotiahnutých bodov, upozorňujú odborníci z odpadového hospodárstva a stavebníctva.

Kľúčovou zmenou pri úprave odpadov bude zhodnocovanie výhrevnej zložky od roku 2027

Kľúčovou zmenou pri úprave odpadov bude zhodnocovanie výhrevnej zložky od roku 2027

Úprava odpadov pred skládkovaním bude povinnosťou od budúceho roka, ďalšie sprísnenie podmienok príde o štyri roky nato. Obce a mestá čaká v odpadovom hospodárstve viacero výziev.

Problémom sú skratkovité riešenia. Aj pri úprave odpadu, upozorňuje špecialista SPP

Problémom sú skratkovité riešenia. Aj pri úprave odpadu, upozorňuje špecialista SPP

Skratkovité riešenia nahrávajú podľa energetika len tomu, že vznikne hra s katalógovými číslami, ktorá bude mať negatívne environmentálne vplyvy.