Ako sa do ISOH-u volá, tak sa z ISOH-u ozýva (píše Radovan Potočár) | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Ako sa do ISOH-u volá, tak sa z ISOH-u ozýva

Evidencia odpadu dlhodobo patrí k najväčším administratívnym bremenám slovenských firiem. Úvodník vyšiel v marcovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/03.

Editoriál. Ako sa do ISOH-u volá, tak sa z ISOH-u ozýva

Radovan Potočár | Foto: Odpady-portal.sk

Slovensku sa v mnohých oblastiach darí a platí to aj o odpadovom hospodárstve. Informatizácia, elektronizácia a digitalizácia však nie sú najsilnejšími disciplínami v krajine. Odpadové hospodárstvo ani v tomto prípade nie je výnimkou, naopak, je toho exemplárnym príkladom.

Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) na Slovensku v tomto roku „oslavuje“ 10 rokov. Nie však od svojho vzniku, ale od prvých oficiálnych zámerov ministerstva životného prostredia, ktoré počítali s vybudovaním „Integrovaného informačného systému“.

Evidencia odpadu dlhodobo patrí hneď po daňovo-odvodovej a pracovno-právnej agende k najväčším administratívnym bremenám slovenských firiem. Pravidelne na to poukazuje napríklad tzv. Byrokratický index zostavovaný inštitútom INESS.

Vhodne nastavený a spoľahlivo fungujúci ISOH by mal túto administratívnu záťaž do veľkej miery znížiť. Pri nastavovaní pravidiel a kontrole ich dodržiavania by mal zároveň pomôcť aj verejnej správe, ktorej chýbajú komplexné, prehľadné a krížovo overiteľné dáta.

„Tento problém nás trápi už roky. Situáciu sme zanalyzovali, náklady na vytvorenie systému odhadujeme približne na 2,5 až 3 milióny eur,“ uviedol na margo informatizácie odpadového hospodárstva v roku 2012 v rozhovore pre Odpady-portal.sk vtedajší riaditeľ Sekcie environmentálneho hodnotenia a riadenia MŽP SR Vladimír Blažíček.

V nasledujúcich dvoch rokoch pripravovaný systém získal nový názov, ISOH, ako aj nový rozpočet. Namiesto pôvodne odhadovaných troch miliónov eur sa naň ministerstvo rozhodlo vyčleniť sumu viac ako 17 miliónov eur. Niekoľkonásobne sa pritom nafúkli nielen náklady projektu, podobne veľkoryso sa posúval aj očakávaný termín jeho plnohodnotného spustenia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ani väčšie ZEVO kapacity by nemali brániť recyklácii odpadu

Ani väčšie ZEVO kapacity by nemali brániť recyklácii odpadu

Európska legislatíva nestanovuje iba recyklačné ciele, ale aj ciele znižovania skládkovania. A to sa bez energetického zhodnocovania nedosiahne, konštatujú experti.

Ako hodnotíte výsledky envirorezortu pod vedením Jána Budaja? (ANKETA)

Ako hodnotíte výsledky envirorezortu pod vedením Jána Budaja? (ANKETA)

Podľa väčšiny profesionálov z odpadového hospodárstva, ktorí reagovali na naše otázky, prevažovali počas pôsobenia ministra Jána Budaja vo funkcii negatívne výsledky nad pozitívnymi.

Opraviteľnosť zníži množstvo odpadu. Brzdia ju drahé náhradné diely, hovorí odborníčka

Opraviteľnosť zníži množstvo odpadu. Brzdia ju drahé náhradné diely, hovorí odborníčka

Špeciálne certifikáty majú pomôcť, aby sa na trhu presadilo viac opraviteľných výrobkov.