Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Ako sa do ISOH-u volá, tak sa z ISOH-u ozýva

Evidencia odpadu dlhodobo patrí k najväčším administratívnym bremenám slovenských firiem. Úvodník vyšiel v marcovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/03.

Editoriál. Ako sa do ISOH-u volá, tak sa z ISOH-u ozýva

Radovan Potočár | Foto: Odpady-portal.sk

Slovensku sa v mnohých oblastiach darí a platí to aj o odpadovom hospodárstve. Informatizácia, elektronizácia a digitalizácia však nie sú najsilnejšími disciplínami v krajine. Odpadové hospodárstvo ani v tomto prípade nie je výnimkou, naopak, je toho exemplárnym príkladom.

Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) na Slovensku v tomto roku „oslavuje“ 10 rokov. Nie však od svojho vzniku, ale od prvých oficiálnych zámerov ministerstva životného prostredia, ktoré počítali s vybudovaním „Integrovaného informačného systému“.

Evidencia odpadu dlhodobo patrí hneď po daňovo-odvodovej a pracovno-právnej agende k najväčším administratívnym bremenám slovenských firiem. Pravidelne na to poukazuje napríklad tzv. Byrokratický index zostavovaný inštitútom INESS.

Vhodne nastavený a spoľahlivo fungujúci ISOH by mal túto administratívnu záťaž do veľkej miery znížiť. Pri nastavovaní pravidiel a kontrole ich dodržiavania by mal zároveň pomôcť aj verejnej správe, ktorej chýbajú komplexné, prehľadné a krížovo overiteľné dáta.

„Tento problém nás trápi už roky. Situáciu sme zanalyzovali, náklady na vytvorenie systému odhadujeme približne na 2,5 až 3 milióny eur,“ uviedol na margo informatizácie odpadového hospodárstva v roku 2012 v rozhovore pre Odpady-portal.sk vtedajší riaditeľ Sekcie environmentálneho hodnotenia a riadenia MŽP SR Vladimír Blažíček.

V nasledujúcich dvoch rokoch pripravovaný systém získal nový názov, ISOH, ako aj nový rozpočet. Namiesto pôvodne odhadovaných troch miliónov eur sa naň ministerstvo rozhodlo vyčleniť sumu viac ako 17 miliónov eur. Niekoľkonásobne sa pritom nafúkli nielen náklady projektu, podobne veľkoryso sa posúval aj očakávaný termín jeho plnohodnotného spustenia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odpad ako príležitosť: Stredoeurópska revolúcia v premene odpadu na energiu (komentár)

Odpad ako príležitosť: Stredoeurópska revolúcia v premene odpadu na energiu (komentár)

Premena odpadu na energiu je investícia s obrovským potenciálom, píše Craig Turp-Balazs na portáli Emerging Europe. Text publikujme so súhlasom autora.

Povoľovanie stavieb sa od 1. apríla 2025 mení. Už naozaj (PRÁVNY POHĽAD)

Povoľovanie stavieb sa od 1. apríla 2025 mení. Už naozaj (PRÁVNY POHĽAD)

Hlavnou zmenou bude jednostupňové konanie pred stavebným úradom, ktorému bude predchádzať prerokovanie stavebného zámeru, píše Annamária Tóthová.

Názor. Súboj MBÚ a ZEVO je ilustračný príklad toho, prečo za Poľskom a Českom zaostávame

Názor. Súboj MBÚ a ZEVO je ilustračný príklad toho, prečo za Poľskom a Českom zaostávame

Netreba vymýšľať žiadne nové stratégie, stačí sa len inšpirovať príkladmi krajín, v ktorých je skládkovanie odpadov na minime, píše Lucia Šprinc, riaditeľka pre obchod a rozvoj spoločnosti Kosit, a. s.

X
X
X
X