Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Informačný systém mal stáť tri milióny, teraz MŽP odhaduje sedemnásť. Dôvody neobjasnilo

V návrhu nového zákona o odpadoch ministerstvo životného prostredia navrhuje vybudovať informačný systém odpadového hospodárstva. Jeho realizácia mala pre dvomi rokmi stáť do troch miliónov eur, v súčasnosti ich rezort odhaduje až na 17,6 milióna eur. Dôvody nárastu tejto sumy ministerstvo neobjasnilo.

Informačný systém mal stáť tri milióny, teraz MŽP odhaduje sedemnásť. Dôvody neobjasnilo

Photodune

Návrh nového zákona spred dvoch rokov, ktorý ministerstvo životného prostredia v auguste 2012 stiahlo z legislatívneho procesu, uvažoval o vytvorení informačného systému odpadového hospodárstva, vtedy pod názvom Integrovaný informačný systém. Náklady na jeho vybudovanie rezort v sprievodných dokumentoch k návrhu zákona vtedy nevyčíslil, avšak bývalý generálny riaditeľ Sekcie environmentálneho hodnotenia a riadenia MŽP SR Vladimír Blažíček v rozhovore pre Odpady-portal.sk pred dvomi rokmi uviedol, že náklady by sa mali blížiť k trom miliónom eur. "Náklady na vytvorenie systému odhadujeme približne na 2,5 až 3 milióny eur", uviedol. Podobné informácie o výške nákladov získal vtedy Odpady-portal.sk aj od viacerých odborníkov z prostredia MŽP SR.

V doložke vplyvov k návrhu spred dvoch rokov ministerstvo predpokladalo, že na vybudovanie integrovaného informačného systému by mali slúžiť príjmy MŽP z registrácie povinných subjektov. Uvažovalo tiež využiť finančnú pomoc z Environmentálneho fondu.

V súčasnom návrhu zákona o odpadoch však chce na prefinancovanie systému využiť štrukturálne fondy. Náklady na jeho vybudovanie – tentoraz pod názvom Informačný systém odpadového hospodárstva – však odhaduje niekoľkonásone vyššie, až na 17,6 milióna eur.

Odhadované náklady zvýšilo ministerstvo i napriek tom, že z hľadiska náplne systému nedošlo v aktuálnom návrhu k zásadným zmenám oproti návrhu z roku 2012. Dôvody prudkého zvýšenia odhadovanej sumy na vybudovanie informačného systému ministerstvo neobjasnilo. K navrhnutej sume nemá v súčasnosti ani analytické podklady.

MŽP: Pripravíme analýzy

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.