Swap je odpoveďou na dnešnú dobu konzumu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Swap je odpoveďou na dnešnú dobu konzumu

Podujatie, na ktorom sa veci vymieňajú a oblečenie dostáva druhú šancu sa uskutoční v sobotu 19. marca v Bratislave.

Festival udržateľnosti POMALO

Foto: Pomalo

Prines, vymeň a domov vezmi nové! Také je heslo klubu swapárov, teda tých, ktorí sa rozhodli dať oblečeniu druhú šancu. Komunitná výmena oblečenia a doplnkov patrí dnes už medzi obľúbený, ekologický a ekonomicky nezaťažujúci spôsob, ako si oživiť šatník. 


Termín a miesto konania

 • 19. marca 2022 (sobota) 10.00 - 17.00 hod.
 • Bratislava, KC Dunaj

“Slovo swap v angličtine znamená vymeniť - to veľa napovie,” hovorí s úsmevom Patrícia Malíková z organizačného tímu a dodáva, "nejde teda o obchod, ani o bazár, kde sa veci nakupujú. Ide o podujatie, kde sa veci vymieňajú. To znamená, že môžete priniesť oblečenie, doplnky, niekde to bývajú aj knihy, hračky - čokoľvek, čo si organizátor podujatia vymyslí. Nosia ich ľudia, ktorí tieto veci už nevyužívajú, nepotrebujú, nechcú, nemôžu nosiť alebo používať.”

Vždy by malo ísť o kvalitné veci, ktoré ešte vedia poslúžiť niekomu inému. Za „odmenu“ si návštevníci môžu vybrať niečo, čo potrebujú alebo sa im hodí.

“Každému už asi napadli benefity takéhoto podujatia - veci sa recyklujú a nevyhadzujú. Nemusíte sa báť, kde vaše veci skončia, pretože organizátor sa o ne postará tak, aby sa buď vymenili alebo pomohli inému, zväčša, dobročinnému projektu. V neposlednom rade to šetrí peňaženku, pretože zaplatíte jednorázové vstupné, napríklad pre podporu organizátorov podujatia, a následne si so sebou môžete zo swapu vziať čokoľvek sa vám páči, bez ohľadu na reálnu hodnotu tovaru. V dnešnej dobe konzumu a klimatickej krízy sa aspoň takýmto krokom človek podieľa na podpore a pomoci v riešení,” vysvetľuje Patrícia Malíková.

Swap, ktorý sa bude v marci konať v priestoroch KC Dunaj, má niekoľko základných pravidiel. Jedným je, že môže priniesť najviac desať kusov oblečenia či doplnkov, avšak zo swapu si môže odniesť ľubovoľný počet kúskov.

“Avšak apelujeme na to, že swap nemá za cieľ zvýšiť konzum človeka. Treba vždy uvažovať nad tým, či danú vec človek naozaj potrebuje, či sa mu hodí a sedi,” podotýka Malíková.

Druhým pravidlom swapu je, aby veci, ktoré návštevníci so sebou prinesú na výmenu boli v dobrom stave, čisté a nezávadné. “Náš swap má za cieľ kvalitu. Budeme prijímať dámske, pánske, ale aj detské oblečenie. Okrem toho sa budú dať swapovať topánky, tašky a doplnky, ako napríklad slnečné okuliare, čiapky, opasky a podobne. Záujemcovia by mali nosiť veci, ktoré sú ďalej nositeľné, nepoškodené a moderné.

Nesmú byť ošúchané, opotrebované, či fľakaté. Ak sa nevie človek rozhodnúť, či danú vec má priniesť, stačí si predstaviť, či by bol schopný kúsok darovať. Ide o veci, ktoré by človek v daroval svojmu blízkemu a nehanbil sa za to,” radia organizátori. Veci, ktoré po swap predsa len ostanú bez majiteľa poputujú na ďalší swap v apríli, alebo budú venované na Ekocharitu, ktorá pomáha tým, ktorí to práve potrebujú.

Čo je SWAP?

Ide o koncept, ktorý znamená vzájomnú výmenu oblečenia, s ktorou prichádza aj k výmene skúseností, názorov a radosti. SWAP je spôsob, ako šetriť prírodu aj vlastnú peňaženku. Je to spôsob ako osviežiť svoj šatník ekologicky a ekonomicky, a to bez výčitiek svedomia.

Ako funguje SWAP?

Princíp je jednoduchý. Vy sa vzdáte svojich módnych kúskov, ktoré stále môžu potešiť iných a za výmenu si môžete odniesť také, ktoré potešia vás. Takto spolu prispejeme k recyklácii veľmi priateľským a zábavným spôsobom. Navyše, cez SWAP sa môžete dostať k zaujímavým kúskom a osviežiť svoj šatník o originálne modely od zaujímavých ľudí.

Ako prebieha SWAP?

Priniesť môžete viac oblečenia či doplnkov, najviac však desať kusov dokopy. Oblečenie musí byť v dobrom stave, opraté, čisté, voňavé, nepoškodené a suché. Zo SWAPu si môžete odniesť toľko kusov, koľko chcete, ale chceli by sme apelovať na vašu spolupatričnosť a podeliť sa s ostatnými swapármi.

Čo na SWAP patrí?

 • oblečenie dámske, pánske i detské
 • topánky v páre
 • tašky a batohy
 • doplnky ako slnečné okuliare, opasky, čiapky, rukavice, šály, šatky a šiltovky

Čo na SWAP nepatrí?

Všetko to, čo je hygienicky nevyhovujúce:

 • spodná bielizeň, plavky, ponožky, pančuchy, silonky
 • bižutéria
 • župany, uteráky, obliečky
 • kozmetika (ani nová, ani otvorená)
 • oblečenie s pokazeným zipsom, bez gombíka či s fľakmi
 • roztrhané a zodraté nohavice
 • obnosené a zatuchnuté oblečenie

Čo sa stane s oblečením, ktoré zostane?

Nositeľné a pekné kúsky poputujú buď na ďalší SWAP alebo ich venujeme na Ekocharitu, aby sme pomohli tým, ktorí to práve potrebujú. Vďaka tomu si môžete byť istí, že každý kúsok oblečenia, ktorý k nám donesiete nadobudne zmysluplnú budúcnosť. Ak sa k nám predsa len dostanú veci, ktoré pre svoj stav už nebudú ďalej použiteľné, poputujú na recykláciu a vznikne z nich ďalší produkt.

Informácie:

 • Vstupné: 7€
 • 5€ pre seniorov, ZŤP a študentov s ISIC-om
 • zadarmo pre deti do 12 rokov v sprievode dospelého

Event: www.fb.com/events/1161309161283336

Denník Odpady-portal.sk je mediálnym partnerom podujatia.Mohlo by vás zaujímať

Spracovávajú kuchynský a reštauračný odpad. Bioplynová stanica poskytuje aj hygienizáciu

Spracovávajú kuchynský a reštauračný odpad. Bioplynová stanica poskytuje aj hygienizáciu

Pri bioplynovej stanici otvorili novú hygienizačnú linku. Odpad prijímajú 24 hodín, sedem dní v týždni.

Rozhovor YEME: Bioodpad sa snažíme v čo najväčšej miere eliminovať. Chceme ho čo najmenej vytvárať, pomáhať ním alebo ho zhodnocovať

Rozhovor YEME: Bioodpad sa snažíme v čo najväčšej miere eliminovať. Chceme ho čo najmenej vytvárať, pomáhať ním alebo ho zhodnocovať

Naším cieľom bolo uzatvoriť kruh, kedy vzniknutý bioodpad a biodegradovateľné obaly dokážeme spracovať na kompost, ktorý bude následne smerovať k našim zákazníkom, hovorí Dagmar Skalníková z YEME.

Smrdí vám doma bioodpad? Ak sa ho správne zbavíte, ešte aj ušetríte

Smrdí vám doma bioodpad? Ak sa ho správne zbavíte, ešte aj ušetríte

Bioodpad však nie je problém, pretože aj doteraz ho ľudia vytvárali, ale dôležité je, v akej nádobe skončia jeho zvyšky.