Ak chceme obmedziť skládkovanie, kľúčové je predchádzať vzniku odpadu a vytvoriť fungujúci systém recyklácie, zhodli sa odborníčky.
Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ stále patrí medzi „skládkové veľmoci.“ Podľa údajov rezortu životného prostredia produkcia komunálneho odpadu z roka na rok rastie a podiel skládkovania na nakladaní s týmto odpadom klesá pomaly.
V roku 2020 na skládkach skončilo viac ako 48 % komunálneho odpadu, ktorý na Slovensku vznikol. Na druhej strane miera materiálového zhodnocovania odpadu, teda recyklácie, dosiahla necelých 44 %.
Dnešný Svetový deň recyklácie, 18. marec, má za cieľ každý rok upriamiť pozornosť práve na správne nakladanie s odpadom. Pri tejto príležitosti sme navštívili skládku odpadu, ktorú prevádzkuje obec Dubová v okrese Pezinok.
„V súčasnosti je na Slovensku aktívnych zhruba 100 skládok komunálneho odpadu,“ priblížila Ľubica Vargová, environmentálna špecialistka organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK.
Do budúcnosti štát počíta s tým, že veľká časť v súčasnosti prevádzkových skládok sa uzavrie. Záväzkom Slovenska je zvýšiť do roku 2025 mieru recyklácie aspoň na 55 % a obmedziť skládkovanie do roku 2035 tak, aby na skládky smerovala najviac 10 % komunálneho odpadu. Ministerstvo životného prostredia na týchto cieľoch trvá a o ich posune neuvažuje.
Podľa Ľ. Vargovej má triedenie odpadu na Slovensku napriek postupnému zlepšovaniu stále rezervy a v zmesovom komunálnom odpade končia aj také odpady, ktoré sa dajú vytriediť a zrecyklovať. „Je veľká škoda, že tieto vzácne suroviny odkladáme na skládky pre ďalšie generácie,“ podotkla odborníčka.
Svetový deň recyklácie je pre NATUR-PACK zároveň výročím projektu Miesta preč, na ktorom organizácia spolupracuje s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky (INCIEN). Cieľom tejto iniciatívy je vysvetľovať, čo sa deje s odpadmi, ktoré prejdú vytriedením a aký je osud odpadov, ktoré končia v zmesovom komunálnom odpade.
„Ak sa pozrieme dookola, je tu veľmi veľa surovín, ktoré sa dajú premeniť na niečo hodnotné namiesto toho, aby skončili v tomto priestore,“ povedala priamo na skládke Petra Csefalvayová, spoluzakladateľka INCIEN-u.
Ako zároveň upozornila, koniec „života“ vecí na skládke je zároveň začiatkom nových problémov. Sú nimi emisie skleníkových plynov zo skládok.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.