Je vrecový zber čistejší ako kontajnerový? NATUR-PACK zverejnil analýzu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Je čistejší vrecový alebo kontajnerový zber? NATUR-PACK zverejnil analýzu

So systematickým analyzovaním odpadov začal tím NATUR-PACK už v roku 2018.

kontajnery na komunálny odpad

Foto: Odpady-portal.sk

Je vrecový zber čistejší ako ten kontajnerový? Aká je čistota zberu v rámci jednotlivých samosprávnych krajov? Na tieto a ďalšie otázky ponúka odpoveď najnovšia štúdia zo 100 analýz triedeného zberu, ktorú zverejnila organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK (odkaz na celú štúdiu nájdete na konci článku).

NATUR-PACK v spomínanej štúdii okrem iného odpovedá na otázky, kde nachádzame najviac nečistôt v triedenom zbere, koľko nápojových obalov obsahoval triedený zber pred spustením zálohovania, či v triedenom zbere končia knihy, ale uvádza aj konkrétne príklady nesprávneho triedenia.

„Nejde o teoretický dokument postavený na odhadoch. Za každým grafom, za každou tabuľkou sú hodiny fyzických analýz v teréne počas celého roka a v každom počasí a ďalšie hodiny spojené so spracovaním výsledkov,“ uviedol riaditeľ OZV NATUR-PACK Michal Sebíň.

100 analýz a obrovské množstvá zanalyzovaného odpadu

NATUR-PACK aplikoval vlastnú metodiku v 19 mestách a dvoch obciach, v niektorých aj opakovane, keďže opakovaná analýza prináša pridanú hodnotu v možnostiach vyhodnocovania a overovania. Počas rokov 2018 až 2021 zrealizoval celkovo sto analýz.

V rámci uskutočnených analýz zmanipuloval 1 789 kusov zberných nádob vrátane jedného veľkokapacitného kontajnera (VKK). Po prepočítaní na objem zmanipuloval viac ako 704-tisíc litrov odpadov. Celkové množstvo odpadov z triedeného zberu pred výberom vzorky bolo vyše 38-tisíc kilogramov, z čoho viac ako tretina bola určená na priame analyzovanie. Súhrnná hmotnosť vytriedenej vzorky predstavovala viac ako 13 ton.

V článku sa dozviete:

 • či je čistejší vrecový alebo kontajnerový zber,
 • ako sa úroveň znečistenia zberných nádob líši v závislosti od druhu triedeného odpadu,
 • aká je čistota zberu v rámci jednotlivých krajov,
 • ako sa líšia úrovne znečistenia zberných nádob podľa krajov a podľa typu zástavby.

Z celkového počtu analýz, ktoré zrealizoval NATUR-PACK, je pomer analýz v individuálnej bytovej výstavbe (IBV) k analýzam v komplexnej bytovej výstavbe (KBV) približne 40:60.

Analýzy podľa OZV potvrdili, že výsledkom zberu prostredníctvom takzvaného door to door systému, čo je v praxi predovšetkým vrecový zber z rodinných domov, je podstatne čistejšie vytriedený odpad oproti kontajnerovému zberu.

NATUR-PACK zároveň pripomína, že pri niektorých komoditách je rozdiel v priemernej úrovni znečistenia v IBV a v KBV od 35 % až do 72 % v neprospech KBV.

Výnimku predstavuje len kombinovaný zber (kovy, kompozitné obaly na báze lepenky), v prípade ktorého bola úroveň znečistenia v KBV nižšia ako v IBV. „Príčinou môže byť aj tá skutočnosť, že kovy iné ako obaly, napríklad hrnce, poličky, vešiaky, sú vyhodnocované ako nečistota,“ vysvetľuje NATUR-PACK. U všetkých ostatných porovnaní však vychádza nižšie znečistenie v prospech adresného zberu v IBV.

V prípade papiera a lepenky bolo uskutočnených 21 analýz. Znečistenie v KBV bolo na úrovni skoro 15 % oproti ôsmim percentám v IBV.

Ešte výraznejší rozdiel môžeme sledovať pri porovnaní triedenia kombinovaného zberu plastov, kovových obalov a kompozitných obalov (okrem VKK). V rámci 27 analýz bolo zistené znečistenie v KBV na úrovni 26 %. V prípade IBV toto znečistenie dosahovalo necelých 16 %.

Ďalších 25 analýz bolo zameraných na triedený zber skla. Aj v tomto prípade znečistenie v KBV dosahovalo vyššiu úroveň – takmer 10 % oproti necelým trom percentám v IBV.

Veľké rozdiely v rámci krajov

 
 

Zostáva vám 37% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. durajka.m@t-t.sk28.04.2022 (19:28)
  Pokiaľ neboli analyzované dve najväčšie mestá v Žilinskom kraji, ťažko môžete prezentovať výsledky za Žilinský kraj

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Môže VZN zakázať umiestnenie zariadenia na spracovanie odpadu? (PRÁVNY POHĽAD)

Môže VZN zakázať umiestnenie zariadenia na spracovanie odpadu? (PRÁVNY POHĽAD)

Mestá a obce môžu vydávať všeobecne záväzné nariadenia (VZN) upravujúce práva a povinností rôznych subjektov. Ján Ščerba a Annamária Tóthová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland analyzujú právny prípad.

Pomohli zberne a výkupne kovov i triedenie bioodpadu. Mestá líčia, ako zvýšili úroveň vytriedenia

Pomohli zberne a výkupne kovov i triedenie bioodpadu. Mestá líčia, ako zvýšili úroveň vytriedenia

Oslovili sme päť slovenských miest, ktoré za vlaňajšok vykázali viac vytriedeného odpadu. Zaujímalo nás, akým opatreniam to pripisujú.

Zlyháva výkazníctvo, zberne a výkupne nám krivia čísla. Mestá vysvetľujú nižšiu úroveň triedenia

Zlyháva výkazníctvo, zberne a výkupne nám krivia čísla. Mestá vysvetľujú nižšiu úroveň triedenia

Samospráv sme sa pýtali, čím si vysvetľujú pokles v triedení odpadu. Zálohovanie nie je jediná príčina, zhodujú sa.