Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Je čistejší vrecový alebo kontajnerový zber? NATUR-PACK zverejnil analýzu

So systematickým analyzovaním odpadov začal tím NATUR-PACK už v roku 2018.

kontajnery na komunálny odpad

Foto: Odpady-portal.sk

Je vrecový zber čistejší ako ten kontajnerový? Aká je čistota zberu v rámci jednotlivých samosprávnych krajov? Na tieto a ďalšie otázky ponúka odpoveď najnovšia štúdia zo 100 analýz triedeného zberu, ktorú zverejnila organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK (odkaz na celú štúdiu nájdete na konci článku).

NATUR-PACK v spomínanej štúdii okrem iného odpovedá na otázky, kde nachádzame najviac nečistôt v triedenom zbere, koľko nápojových obalov obsahoval triedený zber pred spustením zálohovania, či v triedenom zbere končia knihy, ale uvádza aj konkrétne príklady nesprávneho triedenia.

„Nejde o teoretický dokument postavený na odhadoch. Za každým grafom, za každou tabuľkou sú hodiny fyzických analýz v teréne počas celého roka a v každom počasí a ďalšie hodiny spojené so spracovaním výsledkov,“ uviedol riaditeľ OZV NATUR-PACK Michal Sebíň.

100 analýz a obrovské množstvá zanalyzovaného odpadu

NATUR-PACK aplikoval vlastnú metodiku v 19 mestách a dvoch obciach, v niektorých aj opakovane, keďže opakovaná analýza prináša pridanú hodnotu v možnostiach vyhodnocovania a overovania. Počas rokov 2018 až 2021 zrealizoval celkovo sto analýz.

V rámci uskutočnených analýz zmanipuloval 1 789 kusov zberných nádob vrátane jedného veľkokapacitného kontajnera (VKK). Po prepočítaní na objem zmanipuloval viac ako 704-tisíc litrov odpadov. Celkové množstvo odpadov z triedeného zberu pred výberom vzorky bolo vyše 38-tisíc kilogramov, z čoho viac ako tretina bola určená na priame analyzovanie. Súhrnná hmotnosť vytriedenej vzorky predstavovala viac ako 13 ton.

V článku sa dozviete:

 • či je čistejší vrecový alebo kontajnerový zber,
 • ako sa úroveň znečistenia zberných nádob líši v závislosti od druhu triedeného odpadu,
 • aká je čistota zberu v rámci jednotlivých krajov,
 • ako sa líšia úrovne znečistenia zberných nádob podľa krajov a podľa typu zástavby.

Z celkového počtu analýz, ktoré zrealizoval NATUR-PACK, je pomer analýz v individuálnej bytovej výstavbe (IBV) k analýzam v komplexnej bytovej výstavbe (KBV) približne 40:60.

Analýzy podľa OZV potvrdili, že výsledkom zberu prostredníctvom takzvaného door to door systému, čo je v praxi predovšetkým vrecový zber z rodinných domov, je podstatne čistejšie vytriedený odpad oproti kontajnerovému zberu.

NATUR-PACK zároveň pripomína, že pri niektorých komoditách je rozdiel v priemernej úrovni znečistenia v IBV a v KBV od 35 % až do 72 % v neprospech KBV.

Výnimku predstavuje len kombinovaný zber (kovy, kompozitné obaly na báze lepenky), v prípade ktorého bola úroveň znečistenia v KBV nižšia ako v IBV. „Príčinou môže byť aj tá skutočnosť, že kovy iné ako obaly, napríklad hrnce, poličky, vešiaky, sú vyhodnocované ako nečistota,“ vysvetľuje NATUR-PACK. U všetkých ostatných porovnaní však vychádza nižšie znečistenie v prospech adresného zberu v IBV.

V prípade papiera a lepenky bolo uskutočnených 21 analýz. Znečistenie v KBV bolo na úrovni skoro 15 % oproti ôsmim percentám v IBV.

Ešte výraznejší rozdiel môžeme sledovať pri porovnaní triedenia kombinovaného zberu plastov, kovových obalov a kompozitných obalov (okrem VKK). V rámci 27 analýz bolo zistené znečistenie v KBV na úrovni 26 %. V prípade IBV toto znečistenie dosahovalo necelých 16 %.

Ďalších 25 analýz bolo zameraných na triedený zber skla. Aj v tomto prípade znečistenie v KBV dosahovalo vyššiu úroveň – takmer 10 % oproti necelým trom percentám v IBV.

Veľké rozdiely v rámci krajov

 
 

Zostáva vám 37% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. durajka.m@t-t.sk28.04.2022 (19:28)
  Pokiaľ neboli analyzované dve najväčšie mestá v Žilinskom kraji, ťažko môžete prezentovať výsledky za Žilinský kraj

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Prinášame prvý z článkov Kataríny Brath Liebscherovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, týkajúci sa Nariadenia o preprave odpadu a jeho budúcom použití v praxi.

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Uspelo takmer 1 600 samospráv. Najväčšie sumy zinkasovali veľké mestá, tradične sa však darilo aj obciam so zberňami a výkupňami kovov.

X
X
X
X