Tešíte sa na leto 2021? (píše Radovan Potočár) | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Editoriál. Tešíte sa na leto 2021?

Úvodník vyšiel v májovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/05.

Editoriál. Tešíte sa na leto 2021?

Radovan Potočár | Foto: Odpady-portal.sk

Vymedzenie času, v ktorom treba splniť niečo, lehota: plánovaný termín, dodržať termín, dokončiť úlohu v určenom termíne, termín skúšok, volieb; čas konania. Toľko o výraze „termín“ hovorí Krátky slovník slovenského jazyka. Avšak kým jazykoveda má vo význame tohto slova jasno, pri tvorbe a výkone environmentálnej politiky na Slovensku sa s pojmom narába voľnejšie.

Ku kritickým faktorom stavu podnikateľského prostredia na Slovensku, na ktoré poukazujú investori v oblasti odpadového hospodárstva, energetiky, ale aj priemyslu a ďalších sektorov, patria procesy posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Svoje o nich vie každý, kto má tú trpezlivosť mordovať sa s investičným projektom. Problém s procesmi EIA tkvie v ich zložitosti a zdĺhavosti, v účelových obštrukciách „verejnosťou,“ ale v mnohých ohľadoch aj v nevhodnom vymedzení postupov legislatívou.

O reforme EIA sa hovorí roky. Predchádzajúca vláda zaviazala ministra životného prostredia, aby do konca roka 2019 pripravil opatrenia na zlepšenia. Termín situovaný do obdobia krátko pred parlamentnými voľbami išiel dostratena.

Následne sa k zmenám v EIA svojím programovým vyhlásením zaviazala aj súčasná vláda. Jej štvorročný program síce konkrétny termín nestanovil, no vrcholný predstaviteľ rezortu životného prostredia v decembri 2020 avizoval, že novela zákona o EIA bude na svete v treťom kvartáli 2021, teda v júli až septembri minulého roka. Ministerstvo neskôr posunulo predloženie dlhoočakávanej reformy z leta 2021 na november 2021, pričom s týmto termínom počítal vlaňajší Plán legislatívnych úloh vlády.

Leto 2021 aj november 2021 prešli, novely nikde. Čítajúc výklad pojmu termín by niekomu mohlo zísť na um, že po nedodržanom termíne bude prioritou dokončiť úlohu čo najskôr. Plán legislatívnych úloh vlády na aktuálny rok 2022 to nenaznačuje. Novela príslušného zákona z neho vypadla úplne.

Reforma EIA je exemplárnym, no zďaleka nie jediným príkladom voľnej interpretácie pojmu termín v slovenskej enviropolitike. S obdivuhodnou ľahkosťou sa s ním narábalo, napríklad, pri zavádzaní nápojových obalov, ktorého pôvodne plánovaný začiatok k 1. 1. 2022 sa prekladal na 1. 1. 2023 a onedlho nato sa znovu presúval na 1. 1. 2022. Výsledkom šibrinkovania s termínom nebolo nič viac než to, že správca systému a účastníci trhu mali obmedzenejší čas na prípravu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk04.05.2022 (10:43)
    výborný koment. držím palce

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Druhotné palivá sú environmentálne výhodné riešenie, zakazovať ich je nezmysel

Názor. Druhotné palivá sú environmentálne výhodné riešenie, zakazovať ich je nezmysel

Zákaz druhotných palív povedie k opätovnému zvýšeniu skládkovania, píše riaditeľ Únie spracovateľov zmesového plastového odpadu Vladimír Daniška.

Niet inej cesty, než riadenie triediť materiály pri demoláciách, tvrdí predstaviteľka MPO ČR

Niet inej cesty, než riadenie triediť materiály pri demoláciách, tvrdí predstaviteľka MPO ČR

Riadené triedenie odpadu pri demoláciách a dekonštrukciách zvyšuje náklady stavebníkov, ceny primárnych surovín však rastú a ich dostupnosť sa zhoršuje, hovorí Pavlína Kulhánková.

Modernizovaná spaľovňa v Bratislave prinesie viaceré benefity. OLO chce nulové skládkovanie

Modernizovaná spaľovňa v Bratislave prinesie viaceré benefity. OLO chce nulové skládkovanie

Podnik chce modernizáciou dosiahnuť aj maximálnu možnú energetickú účinnosť.