Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Aj v budúcom roku čakajú odpadovú legislatívu viaceré zmeny. Tu je prehľad

Prvá legislatívna zmena má prísť už v priebehu marca.

Aj v budúcom roku čakajú odpadovú legislatívu viaceré zmeny. Tu je prehľad

Foto: Odpady-portal.sk

V budúcom roku má dôjsť k viacerým legislatívnym zmenám, ktoré sa týkajú odpadového a obehového hospodárstva, ale aj ďalších dôležitých oblastí životného prostredia. Vyplýva to z Plánu legislatívnych úloh vlády SR na rok 2022, ktorý sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní (odkaz na celý plán nájdete na konci článku). Pripomienkovať je možné do 29. novembra 2021.

V článku sa dozviete:

  • aké legislatívne zmeny sa majú týkať oblasti odpadov,
  • kedy majú byť predložené na rokovanie vlády,
  • k akým ďalším novelizáciám má dôjsť v oblasti environmentálnej politiky.

Návrh legislatívnych úloh na rok 2022 vychádza z programového vyhlásenia vlády, ako aj z Rámcového plánu legislatívnych úloh vlády SR na VIII. volebné obdobie, pričom obsahuje celkom 75 legislatívnych úloh vlády, z čoho je 64 návrhov zákonov, 10 návrhov nariadení vlády a jeden návrh legislatívneho zámeru zákona.

Ministerstvo životného prostredia SR má celkovo na budúci rok naplánovaných päť legislatívnych úloh. Viaceré z nich sa pritom priamo dotýkajú oblasti odpadového hospodárstva.

Reagujú na plán obnovy

Prvou dôležitou úlohou je novela zákona o odpadoch, ktorá súvisí s prijatými cieľmi a komponentmi Plánu obnovy a odolnosti SR, a to konkrétne komponentu 2. Aby došlo k naplneniu stanovených cieľov, bude potrebné zapracovať do slovenských právnych predpisov tézy Protokolu EÚ o nakladaní so stavebným odpadomodpadom z demolácií.

Súčasťou plánu obnovy nie sú žiadne investície do oblasti odpadového alebo obehového hospodárstva. Na podporu zelenej ekonomiky pritom poputuje najväčšia časť balíka v objeme 2,17 miliardy eur.

Plán však počíta so spomínanou reformou nakladania so stavebným odpadom, pričom podľa envirorezortu môže táto reforma pomôcť pri zavádzaní obehového hospodárstva do praxe, keďže z hľadiska produkcie odpadov predstavuje tento segment dlhodobo najvýznamnejší odpadový prúd.

MIM Esona 1

V recyklácii stavebných odpadov patrí Slovensku posledné miesto v rámci Únie. Miera recyklácie je na úrovni 54 %, pričom za roky 2017 a 2018 ešte viac poklesla.

Hlavným cieľom návrhu zákona má byť práve reforma nakladania so stavebným odpadom, ktorou sa má zvýšiť potenciál obehového hospodárstva v oblasti stavebného odpadu a sektoru stavebníctva, čo bude viesť k vyššej miere recyklácie a predchádzaniu vzniku stavebného odpadu. O podrobnostiach danej reformy sme bližšie informovali v tomto článku.

„Návrhom zákona sa najmä zavádza povinná selektívna demolácia vrátane systému kontroly pred demoláciou a po demolácii. Pri stavbách, ako aj pri demoláciách sa stanoví povinnosť zriadenia miesta na triedenie odpadov,“ uvádza sa v materiáli.

Ministerstvo by podľa plánu legislatívnych úloh malo predložiť spomínanú novelu zákona na rokovanie vlády v priebehu marca.

Zmeny sa budú týkať aj poplatkov

Ďalšou novelizáciou má prejsť zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. V tomto prípade je zodpovedným rezortom Ministerstvo financií SR. Novela má zabezpečiť vytvorenie legislatívneho rámca na určenie poplatku za komunálny odpad, ktorého zber prebieha vážením. Ide teda o vyvolanú zmenu v nadväznosti na zákon o odpadoch.

Rezort financií má podľa plánu legislatívnych úloh predložiť danú novelu zákona na rokovanie vlády v priebehu budúceho septembra.

Ďalšia legislatívna iniciatíva z dielne MŽP SR má prísť až koncom budúceho roka. Ide o návrh nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov.

Tento návrh vyplýva v nadväznosti na novelu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov a o zmene a doplnení zákona o Environmentálnom fonde. V tomto prípade by mal envirorezort predložiť návrh nariadenia na rokovanie vlády v decembri.

Súčasťou bude aj klimatický zákon či zmeny v IPKZ

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.