NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Aj v budúcom roku čakajú odpadovú legislatívu viaceré zmeny. Tu je prehľad

Prvá legislatívna zmena má prísť už v priebehu marca.

Aj v budúcom roku čakajú odpadovú legislatívu viaceré zmeny. Tu je prehľad

Foto: Odpady-portal.sk

V budúcom roku má dôjsť k viacerým legislatívnym zmenám, ktoré sa týkajú odpadového a obehového hospodárstva, ale aj ďalších dôležitých oblastí životného prostredia. Vyplýva to z Plánu legislatívnych úloh vlády SR na rok 2022, ktorý sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní (odkaz na celý plán nájdete na konci článku). Pripomienkovať je možné do 29. novembra 2021.

V článku sa dozviete:

  • aké legislatívne zmeny sa majú týkať oblasti odpadov,
  • kedy majú byť predložené na rokovanie vlády,
  • k akým ďalším novelizáciám má dôjsť v oblasti environmentálnej politiky.

Návrh legislatívnych úloh na rok 2022 vychádza z programového vyhlásenia vlády, ako aj z Rámcového plánu legislatívnych úloh vlády SR na VIII. volebné obdobie, pričom obsahuje celkom 75 legislatívnych úloh vlády, z čoho je 64 návrhov zákonov, 10 návrhov nariadení vlády a jeden návrh legislatívneho zámeru zákona.

Ministerstvo životného prostredia SR má celkovo na budúci rok naplánovaných päť legislatívnych úloh. Viaceré z nich sa pritom priamo dotýkajú oblasti odpadového hospodárstva.

Reagujú na plán obnovy

Prvou dôležitou úlohou je novela zákona o odpadoch, ktorá súvisí s prijatými cieľmi a komponentmi Plánu obnovy a odolnosti SR, a to konkrétne komponentu 2. Aby došlo k naplneniu stanovených cieľov, bude potrebné zapracovať do slovenských právnych predpisov tézy Protokolu EÚ o nakladaní so stavebným odpadomodpadom z demolácií.

Súčasťou plánu obnovy nie sú žiadne investície do oblasti odpadového alebo obehového hospodárstva. Na podporu zelenej ekonomiky pritom poputuje najväčšia časť balíka v objeme 2,17 miliardy eur.

Plán však počíta so spomínanou reformou nakladania so stavebným odpadom, pričom podľa envirorezortu môže táto reforma pomôcť pri zavádzaní obehového hospodárstva do praxe, keďže z hľadiska produkcie odpadov predstavuje tento segment dlhodobo najvýznamnejší odpadový prúd.

CMT Goup

V recyklácii stavebných odpadov patrí Slovensku posledné miesto v rámci Únie. Miera recyklácie je na úrovni 54 %, pričom za roky 2017 a 2018 ešte viac poklesla.

Hlavným cieľom návrhu zákona má byť práve reforma nakladania so stavebným odpadom, ktorou sa má zvýšiť potenciál obehového hospodárstva v oblasti stavebného odpadu a sektoru stavebníctva, čo bude viesť k vyššej miere recyklácie a predchádzaniu vzniku stavebného odpadu. O podrobnostiach danej reformy sme bližšie informovali v tomto článku.

„Návrhom zákona sa najmä zavádza povinná selektívna demolácia vrátane systému kontroly pred demoláciou a po demolácii. Pri stavbách, ako aj pri demoláciách sa stanoví povinnosť zriadenia miesta na triedenie odpadov,“ uvádza sa v materiáli.

Ministerstvo by podľa plánu legislatívnych úloh malo predložiť spomínanú novelu zákona na rokovanie vlády v priebehu marca.

Zmeny sa budú týkať aj poplatkov

Ďalšou novelizáciou má prejsť zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. V tomto prípade je zodpovedným rezortom Ministerstvo financií SR. Novela má zabezpečiť vytvorenie legislatívneho rámca na určenie poplatku za komunálny odpad, ktorého zber prebieha vážením. Ide teda o vyvolanú zmenu v nadväznosti na zákon o odpadoch.

Rezort financií má podľa plánu legislatívnych úloh predložiť danú novelu zákona na rokovanie vlády v priebehu budúceho septembra.

Ďalšia legislatívna iniciatíva z dielne MŽP SR má prísť až koncom budúceho roka. Ide o návrh nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov.

Tento návrh vyplýva v nadväznosti na novelu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov a o zmene a doplnení zákona o Environmentálnom fonde. V tomto prípade by mal envirorezort predložiť návrh nariadenia na rokovanie vlády v decembri.

Súčasťou bude aj klimatický zákon či zmeny v IPKZ

 
 

Zostáva vám 22% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Autori poukazujú na efektívnosť systému EPR, ktorý zabezpečuje všetky procesy od zberu až po finálne zhodnotenie.

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

X
X
X
X