V budúcom roku nás čaká nový zákon o EIA aj IPKZ. Ťažiskom má byť väčšia integrácia | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

V budúcom roku nás čaká nový zákon o EIA aj IPKZ. Ťažiskom má byť väčšia integrácia

Dôležitou súčasťou pripravovaných legislatívnych zámerov má byť integrácia environmentálnych konaní.

Michal Kiča

Štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča na online konferencii APEL 2020

Ministerstvo životného prostredia pracuje na novom zákone o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a na zákone o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania. O pripravovaných zmenách legislatívy informoval štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča na online konferencii APEL 2020 – Aktuálne požiadavky enviro legislatívy.

Medzi najdôležitejšie legislatívne zámery envirorezortu na rok 2021 bude podľa M. Kiču patriť práve nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorý je zároveň asi aj najdiskutovanejším a najočakávanejším pripravovaným právnym predpisom.

Štátny tajomník envirorezortu pripomína, že najčastejšie výčitky voči aktuálnej právnej úprave sa týkajú najmä zdržania, ktoré celý proces často prináša.

„V každom prípade za mnohé z týchto zdržaní môže aj nevhodná príprava projektovej dokumentácie zo strany navrhovateľov alebo potom snaha pretlačiť prostredníctvom posudzovania vplyvov na životné prostredie projekty, ktoré sú z environmentálneho hľadiska veľmi ťažko presaditeľné, no napriek tomu tá snaha je úporná a často sa realizuje aj na úkor životného prostredia,“ hovorí M. Kiča.

Na druhej strane ho prekvapilo, že od roku 2000, teda odkedy sa vedie štatistika posudzovania vplyvov na životné prostredie, z tisícov prípadov projektov bolo asi len pár desiatok takých, ktoré vo výsledku nezískali súhlasné stanovisko.

Procesom posudzovania teda prejde mnoho vecí, a to často aj sporných. „To ja vnímam možno ako väčší problém procesu EIA oproti tomu, že je teraz prezentovaný ako nejaké zdržanie,“ hovorí.

V časových štatistikách podľa neho Slovensko nepatrí k premiantom Európy, avšak zároveň priemerná doba posudzovania vplyvov na životné prostredie nie je ani výrazne dlhšia ako v ostatných členských štátoch Európskej únie.

Dodáva, že v určitej miere bude rezort nadväzovať na návrh zákona tak, ako bol doteraz pripravený. „Nemáme dôvod upúšťať od dobrých nápadov, keď sú v tomto návrhu pripravené,“ konštatuje M. Kiča.

Čo má priniesť nová právna úprava?

 
 

Zostáva vám 72% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. MF18.12.2020 (08:06)
    Súčasné znenie zákona by bolo postačujúce, keby kanáriky svojim nezištným environmentálnym cítením nevyhnali najlepších úradníkov preč z ich kancelárií v rámci zachovania ich zdravia.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Poslanec Taraba chce zoštátňovať. To je cesta k šafáreniu

Komentár. Poslanec Taraba chce zoštátňovať. To je cesta k šafáreniu

Odmietavý postoj k návrhu je zo strany envirorezortu veľmi správny.

Editoriál. Odpady nebude kam ukladať a ministerstvo hrá mŕtveho chrobáka

Editoriál. Odpady nebude kam ukladať a ministerstvo hrá mŕtveho chrobáka

Táto odpadová téma rezonuje tým viac, čím bližšie je prvý január budúceho roku. Úvodník vyšiel v novembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/11.

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Špecifickým materiálom, ktorého výroba z fosílnych surovín je uhlíkovo náročná, sú plasty, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme - SPZ.