NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Klimatický panel: ZEVO je dôležitým prvkom dekarbonizácie. Za týchto podmienok

Ak má zariadenie na energetické využitie odpadu dostatočné filtre, môže prispievať k výrobe zelenej elektriny. S technológiou zachytávania uhlíka sa môžeme dokonca dostať k záporným emisiám.

Spaľlovňa odpadov v Kodani

Foto: Odpady-portal.sk

Obmedzenie globálneho otepľovania výrazne pod 2 °C si bude v priebehu nasledujúcich troch dekád vyžadovať zásadné zmeny energetického systému. Kľúčové je znížiť spotrebu fosílnych palív, zvýšiť produkciu energie z nízkouhlíkových zdrojov, podporovať elektrifikáciu a rozvoj alternatívnych energetických nosičov.

Ak budú investície do spaľovania uhlia a budovania ďalšej fosílnej infraštruktúry pokračovať, energetické systémy budú aj naďalej produkovať výrazné emisie, čo sťaží držanie otepľovania na uzde.

Vyplýva to z najnovšej správy o klimatickej zmene, ktorú začiatkom apríla vydala Medzivládna komisia pre zmenu klímy (IPCC). V správe, ktorú si môžete stiahnuť cez odkaz na konci článku, komisia okrem iného hodnotí možné prínosy energetického využitia odpadu.

Renomovaní klimatológia v správe varujú, že bez urýchlených krokov so zameraním na zníženie emisií by sa globálne otepľovanie mohlo zrýchľovať a dosiahnuť priemerne až 3,2 stupne Celzia do konca storočia.

Čo pomôže pomôcť? Klimatický panel zdôrazňuje, že v oblasti energetických systémov je kľúčové výrazné zníženie využívania fosílnych palív, prechod na obnoviteľné zdroje energie a zvyšovanie energetickej efektívnosti. Pomôcť však môže aj správne nakladanie s odpadom.

IPCC v rámci dekarbonizačných technológií spomína potenciálnu pozitívnu úlohu biopalív z bioodpadu a biomasy, ale aj spomínané energetické zhodnocovanie odpadu, ktoré ak je správne riadené, môže priniesť niekoľko zásadných benefitov v oblasti emisií.

Pri správnom riadení má ZEVO sľubnú budúcnosť

Vedci v správe zdôrazňujú, že ak sú technológie energetického zhodnocovania odpadu vybavené vhodnými zariadeniami na zníženie znečistenia ovzdušia, môžu prispieť k čistej produkcii elektriny a zníženiu emisií skleníkových plynov.

Na druhej strane však IPCC pripomína, že ak nie sú správne prevádzkované, môžu zhoršiť problémy s kvalitou ovzdušia.

V roku 2019 bolo na celom svete v prevádzke viac ako 1 200 zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO) s odhadovanou kapacitou spracovania 310 miliónov ton odpadu ročne.

Podľa odhadov by spracovanie minimálne 261 miliónov ton odpadu ročne mohlo do roku 20222 vyprodukovať 283 TWh elektrickej energie a tepla.

Takéto zariadenia dokážu znížiť množstvo odpadu o 70 až 80 % a objem odpadu dokonca až o 80 až 90 %. Technológia takisto môže prispieť k zníženiu miery znečistenia vody a pôdy, avšak odborníci zdôrazňujú, že pri nesprávnom zaobchádzaní môžu plyny ako SO2, HCL, HF, NO2 a dioxíny zo spalín poškodiť životné prostredie.

Problém podľa IPCC spočíva v tom, že v dôsledku potenciálnych negatívnych vplyvov na lokálne prostredie a zdravie obyvateľov, ktoré súvisia s nedostatočným riadením prevádzky, narážajú tieto projekty na značný odpor miestnych komunít.

Energetické zhodnocovanie so zachytávaním uhlíka môže viesť k záporným emisiám

Odborníci tiež v správe pripomínajú, že na to, aby sa takáto technológia mohla zaviesť vo väčšom rozsahu, treba prispôsobiť vládne politiky špecifickým usmerneniam zameraným na znižovanie emisií. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Úrady nepovolili rozšíriť existujúcu skládku. Obce tak stavajú novú neďaleko starej skládky.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Viacerým pripomienkujúcim sa nepozdáva, že v niektorých prípadoch by sa mali limity sprísniť.