NATUR-PACK

Nerecyklovateľný odpad využijú na výrobu vodíka. Košická župa a KOSIT chcú založiť podnik

Košické zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov (ZEVO) sa má rozrásť o novú prevádzku.

Nerecyklovateľný odpad využijú na výrobu vodíka. Košická župa a KOSIT chcú založiť podnik
ZEVO spoločnosti KOSIT v Košiciach / Foto: Odpady-portal.sk

Výroba vodíka v súčasnosti patrí medzi horúce témy energetiky, ale nachádza si cestu aj do sektoru odpadového hospodárstva. Nedávny prieskum ukázal, že väčšina prevádzkovateľov zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO) v Európe zvažuje plány na výrobu vodíka. Patrí k nim aj spoločnosť KOSIT, ktorá prevádzkuje jedno z dvojice ZEVO na Slovensku.

Košické ZEVO už v súčasnosti využíva nerecyklovateľný odpad, ktorý by inak končil na skládkach, na výrobu tepla a elektriny. Okrem nedávno ohláseného rozšírenia tohto zariadenia k rozvojovým projektom spoločnosti patrí aj výroba vodíka.

V článku sa dozviete:

  • koľko autobusov v košickej župe má poháňať vodík,
  • ako bude výroba vodíka fungovať,
  • s akou podporou projekt počíta,
  • kedy má vzniknúť spoločný podnik župy a KOSIT-u a kedy sa rozbehne výroba vodíka.

Vodík využijú hlavne v doprave

Predstavitelia KOSIT-u a Košického samosprávneho kraja (KSK) minulý týždeň podpísali Memorandum o spolupráci pri výrobe vodíka z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Východoslovenská župa je pritom prvou zo slovenských samospráv s vlastnou vodíkovou stratégiou, ktorá počíta najmä s využívaním vodíka v doprave.

„Ak ich chceme robiť efektívne, potrebujeme vodík v našom kraji aj vyrábať. Preto sme sa rozhodli nadviazať spoluprácu so spoločnosťou KOSIT, s ktorou chceme tento zelený zdroj energie vyrábať jednak z tepla, ktoré vzniká zhodnocovaním nerecyklovateľného odpadu aj z fotovoltaických zdrojov,“ vyhlásil predseda KSK Rastislav Trnka.

Za ideálnych podmienok bude podľa jeho slov možné v rámci tohto projektu vyrobiť také množstvo vodíka, ktoré postačí na pokrytie ročnej prevádzky približne 50 autobusov v prímestskej doprave.

Výroba vodíka elektrolýzou za využitia energie z nerecyklovateľného odpadu nie je v Európe raritou. Obdobný projekt už dva roky funguje v nemeckom meste Wuppertal. „V rovnakom zariadení ZEVO tam vyrábajú vodík na pohon mestských bezemisných autobusov, ktoré prispievajú k výraznému zlepšeniu kvality ovzdušia,“ priblížila župa v tlačovej správe.

Projekt čaká EIA

Prevádzka ZEVO v Košiciach podľa údajov KOSIT-u energeticky zhodnotí ročne okolo 120 000 ton nerecyklovateľného odpadu, ktoré premieňa na tepelnú a elektrickú energiu. Takto vyrobené teplo už pomáha vykurovať košické domácnosti a po novom bude ZEVO vyrábať z odpadu aj vodík. 

„Vodík chceme vyrábať na báze vysokoteplotného elektrolyzéra, teda elektrolýzou vody,“ priblížil generálny riaditeľ KOSIT Marián Christenko.

„Vstupom pri takejto výrobe je elektrická energia, tepelná energia a voda, výstupom je vodík, ktorý sa uskladňuje v zásobníkoch a následne pod tlakom exportuje na čerpacie stanice. Na tento účel dobudujeme samostatnú prevádzku v areáli ZEVO v Košiciach-Barci,“ vysvetlil M. Christenko.

Zľava: Peter Blaškovitš, Marián Christenko a Rastislav Trnka | Foto: KSK

Ako doplnil, projekt výroby vodíka musí ešte prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a následne ďalšími povoľovacími procesmi. „Skúšobná prevádzka výroby vodíka by sa mala spustiť po absolvovaní týchto administratívnych procesov najneskôr v roku 2026,“ uviedol šéf KOSIT-u.

Počítajú s podporou

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)