Košické zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov (ZEVO) sa má rozrásť o novú prevádzku.
Výroba vodíka v súčasnosti patrí medzi horúce témy energetiky, ale nachádza si cestu aj do sektoru odpadového hospodárstva. Nedávny prieskum ukázal, že väčšina prevádzkovateľov zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO) v Európe zvažuje plány na výrobu vodíka. Patrí k nim aj spoločnosť KOSIT, ktorá prevádzkuje jedno z dvojice ZEVO na Slovensku.
Košické ZEVO už v súčasnosti využíva nerecyklovateľný odpad, ktorý by inak končil na skládkach, na výrobu tepla a elektriny. Okrem nedávno ohláseného rozšírenia tohto zariadenia k rozvojovým projektom spoločnosti patrí aj výroba vodíka.
V článku sa dozviete:
- koľko autobusov v košickej župe má poháňať vodík,
- ako bude výroba vodíka fungovať,
- s akou podporou projekt počíta,
- kedy má vzniknúť spoločný podnik župy a KOSIT-u a kedy sa rozbehne výroba vodíka.
Vodík využijú hlavne v doprave
Predstavitelia KOSIT-u a Košického samosprávneho kraja (KSK) minulý týždeň podpísali Memorandum o spolupráci pri výrobe vodíka z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Východoslovenská župa je pritom prvou zo slovenských samospráv s vlastnou vodíkovou stratégiou, ktorá počíta najmä s využívaním vodíka v doprave.
„Ak ich chceme robiť efektívne, potrebujeme vodík v našom kraji aj vyrábať. Preto sme sa rozhodli nadviazať spoluprácu so spoločnosťou KOSIT, s ktorou chceme tento zelený zdroj energie vyrábať jednak z tepla, ktoré vzniká zhodnocovaním nerecyklovateľného odpadu aj z fotovoltaických zdrojov,“ vyhlásil predseda KSK Rastislav Trnka.
Za ideálnych podmienok bude podľa jeho slov možné v rámci tohto projektu vyrobiť také množstvo vodíka, ktoré postačí na pokrytie ročnej prevádzky približne 50 autobusov v prímestskej doprave.
Výroba vodíka elektrolýzou za využitia energie z nerecyklovateľného odpadu nie je v Európe raritou. Obdobný projekt už dva roky funguje v nemeckom meste Wuppertal. „V rovnakom zariadení ZEVO tam vyrábajú vodík na pohon mestských bezemisných autobusov, ktoré prispievajú k výraznému zlepšeniu kvality ovzdušia,“ priblížila župa v tlačovej správe.
Projekt čaká EIA
Prevádzka ZEVO v Košiciach podľa údajov KOSIT-u energeticky zhodnotí ročne okolo 120 000 ton nerecyklovateľného odpadu, ktoré premieňa na tepelnú a elektrickú energiu. Takto vyrobené teplo už pomáha vykurovať košické domácnosti a po novom bude ZEVO vyrábať z odpadu aj vodík.
„Vodík chceme vyrábať na báze vysokoteplotného elektrolyzéra, teda elektrolýzou vody,“ priblížil generálny riaditeľ KOSIT Marián Christenko.
„Vstupom pri takejto výrobe je elektrická energia, tepelná energia a voda, výstupom je vodík, ktorý sa uskladňuje v zásobníkoch a následne pod tlakom exportuje na čerpacie stanice. Na tento účel dobudujeme samostatnú prevádzku v areáli ZEVO v Košiciach-Barci,“ vysvetlil M. Christenko.
Zľava: Peter Blaškovitš, Marián Christenko a Rastislav Trnka | Foto: KSK
Ako doplnil, projekt výroby vodíka musí ešte prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a následne ďalšími povoľovacími procesmi. „Skúšobná prevádzka výroby vodíka by sa mala spustiť po absolvovaní týchto administratívnych procesov najneskôr v roku 2026,“ uviedol šéf KOSIT-u.
Počítajú s podporou
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.