Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Červeno-biele kontajnery na elektroodpad sa vracajú naspäť do ulíc hlavného mesta

Spoločnosť ASEKOL SK rozmiestnila v uliciach Bratislavy nový typ nádob, ktorých prevádzka by mala byť efektívnejšia v súvislosti s možnými útokmi vandalov.

Kontajnery na elektroodpad sa vracajú naspäť do ulíc hlavného mesta

Foto: ASEKOL SK

Koncom roka 2020 organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ASEKOL SK umiestnila na najväčšom slovenskom sídlisku v bratislavskej Petržalke 15 inteligentných kontajnerov na veľmi malý elektroodpad z domácností.

Len niekoľko týždňov po ich rozmiestnení a pozitívnom prijatí zo strany občanov musela všetky zberné nádoby z dôvodu pretrvávajúceho vandalizmu stiahnuť. A to aj napriek priaznivým ohlasom občanov. Problémy s vandalizmom sa následne prejavili aj v ostatných mestských častiach.

Spoločnosť prevádzkujúca projekt Červeno-biele kontajnery sa s podobnými problémami nestretla od začiatku fungovania projektu v roku 2016. Za ten čas umiestnila takmer 300 unikátnych kontajnerov.

„Samozrejme, z času na čas sa objavilo pár poškodených kontajnerov. Škody však neboli také výrazné ako v Bratislave a za tak krátky čas hneď na viacerých kontajneroch“ opisuje situáciu s umiestňovaním kontajnerov v Bratislave Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK.

Situáciu sa napokon podarilo vyriešiť v prospech občanov, ktorí budú môcť kontajnery opäť využívať pohodlne v blízkosti svojich domovov.

„Vytvorili sme nový typ zbernej nádoby, ktorá by mala uľahčiť a zefektívniť riešenie problémov pri prípadných útokoch“, hovorí Blaho. Dodáva, že nádoby budú aj naďalej obsahovať senzory na snímanie naplnenosti, vďaka čomu je ich obsluha efektívnejšia.

Červeno-biele kontajnery sa budú umiestňovať spolu s kontajnermi na textil a knihy. V spolupráci s OZ Ekocharita Slovensko Slovensku vzniknú v uliciach hlavného mesta eko ostrovčeky, ktoré obyvateľom uľahčia odovzdávanie problematických druhov odpadov, ktoré často končia v zmesovom komunálnom odpade, kde sa môžu stať hrozbou pre životné prostredie.

Do červeno-bieleho kontajnera môžu obyvatelia vhadzovať:

  • mobilné telefóny
  • IT zariadenia
  • hobby náradie
  • kalkulačky
  • rádia
  • prehrávače
  • slúchadlá
  • fotoaparáty
  • videokamery
  • elektrické hudobné nástroje
  • kuchynské spotrebiče
  • elektronické hračky
  • batérie

O spoločnosti

ASEKOL SK je najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov pre prenosné batérie a akumulátory a pre elektrozariadenia v oblasti spotrebnej elektroniky. Vznikla v roku 2010 a v zastúpení výrobcov a dovozcov organizuje a financuje systém triedeného zberu odpadov z obalov a neobalových výrobkov a jeho zhodnocovanie a recykláciu, ako aj celoštátny systém zberu, dopravy a spracovania elektroodpadu, použitých batérií a akumulátorov.

ASEKOL SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (predtým pod názvom "Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním") sa podáva podľa § 3 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z. o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p., konkrétne v jej prílohe č. 2.

Vyhráva papier. Prieskum mapoval, ako ľudia na Slovensku vnímajú obaly

Vyhráva papier. Prieskum mapoval, ako ľudia na Slovensku vnímajú obaly

Univerzálny obal, ktorý by spĺňal všetky požiadavky, ukázal prieskum agentúry IPSOS pre ENVI – PAK.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v januári 2025

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v januári 2025

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v januári 2025? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.

X
X
X
X