Eversheds Sutherland

Staré noviny a časopisy sú odpad, výkupcov majú kontrolovať úrady, konštatuje ministerstvo

Kto a za akých podmienok nakladá s odpadmi na území mesta či obce je podľa ministerstva iba na rozhodnutí samosprávy.

Staré noviny a časopisy sú odpad, výkupcov majú kontrolovať úrady, konštatuje ministerstvo
Foto: Depositphotos

Ak firma vykupujúca staré noviny a časopisy deklaruje, že tlačoviny ďalej predáva, musí byť schopná preukázať to kontrolným orgánom. V reakcii na otázky Odpady-portal.sk to uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR).

Na envirorezort sme sa obrátili po tom, čo z vyjadrení viacerých slovenských samospráv, ako aj zástupcov zberových spoločností a organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), vyplynulo, že na Slovensku pôsobia firmy, ktoré vykupujú papier od občanov bez súhlasu miest a obcí.

Výkupcovia pritom argumentujú tým, že zmluvy s mestami a obcami nepotrebujú, pretože nenakladajú s odpadom. Deklarujú pritom, že staré tlačoviny ďalej predávajú, napríklad ako „antikvariáty.“

„Polícia a štátne orgány nevedia mestám a obciam pomôcť, nakoľko situácia je nejasná a títo výkupcovia argumentujú stanoviskom Ministerstva životného prostredia, ktorým im bolo potvrdené, že keď vykonávajú nákup do antikvariátu, nie je to nakladanie s odpadom. Či to skutočne aj vykonávajú a predávajú v antikvariáte, už inšpekcia nemôže skúmať a na to sa spoliehajú,“ objasnila Katarína Kretter, riaditeľka oddelenia komunikácie OZV ENVI - PAK. Téme sme sa podrobnejšie venovali v minulotýždňovom texte.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako problém vníma rezort životného prostredia,
  • či ministerstvo považuje staré noviny, časopisy, knihy a iné tlačoviny za odpad,
  • či MŽP SR a SIŽP riešia podnety spojené s výkupmi papiera bez súhlasu obcí,
  • čo ministerstvo hovorí o kompetenciách okresných úradov a SIŽP,
  • aký postup MŽP SR odporúča pri podozreniach o nezákonnom nakladaní s odpadmi.

Ministerstvo: Zákon o odpadoch hovorí jasne

Z odpovede envirorezortu na otázky Odpady-portal.sk vyplýva, že každý subjekt, ktorý chce na území daného mesta či obce nakladať s odpadom, potrebuje pre takéto podnikanie súhlas príslušnej samosprávy. Ministerstvo sa pritom odvoláva na rovnaké ustanovenia zákona o odpadoch ako odborníci, ktorých sme oslovili minulý týždeň.

ASEKOL

„Nastavenie správne fungujúceho odpadového hospodárstva je v súčasnosti kompetenciou a povinnosťou obce,“ uviedol Odbor komunikácie MŽP SR. „Je teda len na rozhodnutí obcí, kto a za akých podmienok na jej území bude nakladať s odpadmi.“

Zostáva vám 47% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(2)