NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Z triedeného zberu mizne odpadový papier. Vykupujú ho firmy bez zmluvy s obcou

Systém triedeného zberu prichádza o odpad, ktorý následne chýba samosprávam aj štátu. Zástupcov miest, zberových spoločností a OZV sme sa pýtali na podrobnosti.

odpad z papiera

Foto: Odpady-portal.sk

„Zoberieme si vaše staré noviny a časopisy výmenou za toaletný papier či vreckovky. Rozhodne však nevykupujeme žiaden odpad. Sme antikvariát. Stohy starých tlačovín majú historickú hodnotu, predáme ich zberateľom.“

V tomto duchu sa nesie ponuka výkupcov papiera, ktorí s mobilným zberom obchádzajú slovenské mestá a obce. Z prieskumu Odpady-portal.sk medzi účastníkmi trhu s odpadmi vyplýva, že na Slovensku pôsobí viacero subjektov s takýmto alebo podobným „obchodným modelom.“

Na to, aby tieto firmy mohli od ľudí vykupovať odpadový papier legálne, by potrebovali súhlas od samosprávy. Ak zmluvu s obcou či mestom nemajú, porušujú legislatívu. A papier, ktorý sa nedostane do modrých nádob na triedený zber, chýba v oficiálnom systéme.

Podobné schémy založené na zbere odpadu bez súhlasu samosprávy sú dlhodobým problémom pri viacerých odpadových „prúdoch,“ napríklad pri elektroodpade. Aktuálny vývoj cien druhotných surovín má za dôsledok, že obdobné praktiky sa čoraz častejšie objavujú aj v prípade odpadového papiera.

Pre Odpady-portal.sk to potvrdili zástupcovia z rôznych odvetví odpadového hospodárstva, vrátane organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), zberových spoločností a samospráv.

V článku sa dozviete:

 • ako odpadový papier „mizne“ zo systému triedeného zberu problém
 • prečo je takýto únik papiera pre dotknutých hráčov problém,
 • aký postoj k „antikvariátom“ zaujalo ministerstvo životného prostredia,
 • kde neoficiálne vyzbieraný papier podľa oslovených odborníkov končí.

Foto: Odpady-portal.sk

V Trenčíne výkup prekazili

Viaceré konkrétne prípady zberu odpadového papiera bez súhlasu miestnej samosprávy zaznamenala spoločnosť KOSIT, ktorá zabezpečuje zber odpadu najmä v mestách a obciach východného Slovenska.

„V oblastiach obsluhovaných spoločnosťou KOSIT evidujeme neoficiálne zbery odpadového papiera výmenou napríklad za toaletný papier, kuchynské rolky, či servítky,“ priblížila Slavomíra Brzová, marketingová manažérka KOSIT-u. „Takéto zbery prebiehajú v niektorých prípadoch aj bez zmluvy so samosprávou, a táto následne nedostáva potrebné potvrdenia o zhodnotení vyzbieranej komodity.“

Jednou z viacerých samospráv, ktoré podľa našich zistení majú problém so „zberačmi“ odpadového papiera, je mesto Trenčín. Podľa Zuzany Čachovej, špecialistky pre životné prostredie z trenčianskej radnice, jeden takýto prípad zaznamenali len nedávno.

„Približne pred dvomi mesiacmi sa objavili na niektorých vchodoch bytových domov v našom meste oznamy o výkupe papiera od subjektu, ktorý s mestom nemal zmluvu,“ uviedla Z. Čachová. „Aj zo strany výkupcov, ktorí zber papiera na území mesta vykonávajú legálne, prišli upozornenia na tento nelegálny výkup.“

Zuzana Čachová | Foto: Odpady-portal.sk

V reakcii na odhalenia podľa slov Z. Čachovej už v Trenčíne podali podnet na okresný úrad a obrátili sa aj na štátnu políciu. „Keďže sme včas upozornili orgány, ktoré v tejto veci môžu konať, výkup papiera sa nepodarilo zrealizovať,“ doplnila. 

Registrujú úbytok zberového papiera

Možný problém v oblasti zberu papiera naznačujú tiež údaje, ktoré našej redakcii poskytlo mesto Banská Bystrica. Mobilné výkupy papiera v Banskej Bystrici dlhoročne realizuje trojica subjektov, s ktorými má mesto uzatvorené zmluvy. Informácie o výkupcovi, ktorý by v meste pôsobil bez povolenia, radnica nemá, ale mestské dáta o odpadovom papieri poukazujú na zvláštny vývoj.

„Za posledné tri roky evidujeme výrazný pokles oznamovaných množstiev vyzbieraného odpadového papiera oproti rokom predchádzajúcim,“ reagoval Michal Štúber, referent z oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev. „Pokles je možné konštatovať u všetkých troch zazmluvnených subjektov.“

 
 

Zostáva vám 63% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. info@odpadovyhospodar.sk03.06.2022 (11:23)
  zberovkám a mestám to robí problémy. ale treba položiť otázku, či robia niečo nelegálne. Myslím že nie. špekulanti vždy nájdu diery v zákone a toto je jedna z nich. Veď už roky rokúce nemáme jasno, čo ej a čo nie je odpad, kedy nastane tá tenká hranica? A MŽP v tomto prípade správne píše, že ak to občan odovzdáva inej osobe s tým účelom, že to niekto iné prečíta, použije, využije, nejde o vznik odpadov, ale o predchádzanie teda úplna TOPka hierarchie OH. To že je to diera v zákone je jasné, ale oni nerobia asi nič nelegálne. môžeme sa na to sťažovať, ale iné ako zmeniť legislatívu nie je. resp je, aby takúto činnosť robili na konkurenčnej báze aj technické služby, zberovky či OZV. Veď prečo sa to deje, lebo konkurencia ukazuje, že sa "odpad" dá zbierať aj efektívnejšie.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Stavebná firma zvyšuje podiel recyklátu v asfaltových zmesiach. Zhodnocuje aj vlastný stavebný a demolačný odpad.

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.