Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Predchádzajúce vlády zbabelo nezaviedli zber kuchynského odpadu, tvrdí Ján Budaj (prepis vystúpenia)

Prinášame časť prepisu vystúpenia Jána Budaja, ktorá sa týkala odpadového hospodárstva, v rozprave počas vyslovovania nedôvery ministrovi životného prostredia.

Ján Budaj

Ján Budaj | Foto: Národná rada SR

V rozprave k návrhu opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery ministrovi životného prostredia (odkaz nájdete na konci článku - pozn. red.) vystúpil Ján Budaj až na samotnom konci a v prejave, ktorý trval dve a pol hodiny, sa vyjadril aj k téme odpadov.

Prinášame časť prepisu jeho 2,5-hodinového vystúpenia, v ktorej sa venoval odpadovému hospodárstvu (medzititulky - redakcia):

"Vstúpil som na ministerstvo v dobe odpadovej a chcel by som odísť v dobe obehovej. Začať vnímať odpady ako novú surovinu, ako nový polotovar, sa nám darí napríklad prostredníctvom zálohovania PET fliaš.

Slovensko je dnes veľkým vývozcom PET materiálov, ktoré sú v Európe hľadané, a práve posledný rok vysoko zvýšili svoje ceny. Len pre ilustráciu, keď som prichádzal, tak cena týchto PET fliaš sa pohybovala okolo 50 eur/t, teraz je 1200 eur/t, aspoň to je posledná informácia, ktorú som dostal.

Skutočne, zálohovanie bolo namieste. Dnes v tých osadách, kde kedysi vyhadzovali, dnes naopak vyrážajú zbierať PET fľaše. Sú to tí istí ľudia. Nechcem byť prehnane optimistický, ale zdá sa, že tento projekt je naozaj úspešný.

Zmeny v stavebnom odpade

Kľúčovou zmenou pre mnohých ľudí bude teraz zmena ukladania stavebného odpadu. U nás aj keď ste vykopali základy, tak tá vykopaná zemina bol už v tej chvíli výkopu označená za odpad a museli ste ju odviezť na nejaké odpadové zariadenie.

 
 

Zostáva vám 66% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk27.06.2022 (09:08)
    fiiha, tak som prekvapený zo slov pána Budaja. To znie ako keby zálohovanie PET fliaš pomohlo zdvihnúť cenu z 50 na 1200 € na tonu :-) Ach, samozrejme to tak nie je. V jeho prejave je veľa nesprávnych informácií. zemina je problém, aj ja sám som MŽP na to upozorňoval, ale pozor pán Budaj, Vy tu zeminu zo zákona nevylučujete, Vy len dávate možnosť po splnení kvality na zeminu (certifikát, analýzy) aby sa tá zemina nemusela považovať za odpad, teda také jednoduché to nebude. a veľká nepravda je jeho výrok: "Apropo, tieto odpady sa predošlé vlády zbabelo nezaviedli" - lebo to zaviedla do zákona presne tá predošlá vláda, na ktorú teraz ukazuje prstom, že to zbabelo nezaviedla. A čudujem sa pánovi Budajovi, že sa nepochválil ISOHom, veď sľúbil, že do od júla bude fungovať, tak to už mohol spojiť pár dní pred tým.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 15. - 21. 7. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 15. - 21. 7. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Jesenná konferencia ENVIROMANAGEMENT ponúka ďalšie atraktívne témy

Jesenná konferencia ENVIROMANAGEMENT ponúka ďalšie atraktívne témy

Konferencia každý rok ponúka možnosť dozvedieť sa viac o odborných témach ovplyvňujúcich odpadový a recyklačný priemysel.

Monitoring odpadového hospodárstva | 8. - 14. 7. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 8. - 14. 7. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

X
X
X
X