NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Nepredlžovanie súhlasov okresnými úradmi je problém, niektoré firmy musia zastavovať činnosť

Novela zákona mala zosúladiť vydávané rozhodnutia so šablónou rozhodnutí cez ISOH. Ten však stále plnohodnotne nefunguje a výmena dát medzi ministerstvom a okresnými úradmi viazne.

súhlasy

Foto: Depositphotos

  • Aktuality |  15.08.2022 |  Radovan Potočár

Nenápadná zmena legislatívy v kombinácii s nefungujúcou výmenou dát medzi štátnymi orgánmi a meškajúcim informačným systémom odpadového hospodárstva (ISOH) komplikuje situáciu firmám. Viacerí podnikatelia, ktorí sa ocitli bez platného súhlasu, museli prerušiť svoju činnosť. V mnohých prípadoch sa pritom venujú napríklad zhodnocovaniu odpadov už celé desaťročia.

Vo veľkom rozhovore pre Odpady-portal.sk na to poukazuje konzultantka a poradkyňa Zuzana Balková. 

„K 1. januáru 2021 nadobudla účinnosť novela zákona o odpadoch, ktorá v prechodných ustanoveniach hovorí, že „Platnosť rozhodnutia vydaného pred 1. januárom 2021 nie je možné predlžovať.“ Bodka. Dôvodová správa uviedla širší kontext tejto vety a ten hovorí práve o prepojení s ISOH-om. Cieľom tejto úpravy je, aby sa zosúladili vydávané rozhodnutia so šablónou rozhodnutí cez ISOH a teda aby boli zverejniteľné v ISOH-u,“ vysvetľuje Z. Balková.

Celý rozhovor o evidenčných a ohlasovacích povinnostiach, byrokracii v odpadovom hospodárstva a ISOH-u si môžete prečítať tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zníženie potravinového odpadu: opatrenia EÚ

Zníženie potravinového odpadu: opatrenia EÚ

Európsky parlament sumarizuje svoje aktivity pre obmedzovanie vzniku potravinového odpadu.

Monitoring odpadového hospodárstva | 11. - 17. 4. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 11. - 17. 4. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Novela zákona o EIA prešla v parlamente prvým čítaním

Novela zákona o EIA prešla v parlamente prvým čítaním

Envirorezort pôvodne navrhoval, aby novela nadobudla účinnosť už od mája. Termín posunuli.