Keď si otvoríte zákon o odpadoch, nadobudnete pocit, že celý ISOH funguje, ale prax je iná, hovorí konzultantka a poradkyňa firiem v oblasti odpadov vo veľkom rozhovore pre Odpady-portal.sk.
Evidenčných a ohlasovacích povinností spojených s odpadmi stále pribúda, informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) by ich mohol odbúrať. Firmy o ňom ale nemajú dostatok informácií a problémy vznikajú aj na strane štátu. Nenápadná legislatívna zmena zamedzila predlžovaniu súhlasov, v dôsledku čoho musia niektorí podnikatelia prerušovať svoju činnosť.
O týchto a ďalších témach sme sa rozprávali s environmentálnou konzultantkou a poradkyňou Zuzanou Balkovou.
V rozhovore priblížila:
- z čoho vychádzajú evidenčné a ohlasovacie povinnosti spojené s odpadom,
- ktoré legislatívne požiadavky spôsobujú firmám problémy,
- čo sa má v evidencii odpadov zmeniť od 1. januára 2023,
- prečo nad ISOH-om visia otázniky,
- čo bude ISOH znamenať pre evidenciu odpadu vo firmách,
- aký problém majú okresné úrady a ministerstvo s výmenou dát,
- prečo okresné úrady prestali predlžovať súhlasy.
Povinnosti upravuje zákon aj vyhláška, je to neprehľadné
Odpadové hospodárstvo patrí medzi najväčšie administratívne bremená firiem. Poukazuje na to napríklad „Byrokratický index,“ ktorý zostavuje inštitút INESS. Prečo je to tak?
Hlavný problém vidím v tom, že odpadová agenda je veľmi neprehľadná. Nefunguje ako účtovníctvo, kde stačí zahrnúť položku a priradiť číslo dokladu. Evidencia odpadov je spojená s množstvom kódov, ktoré nedávajú firmám logiku a systém nie je nastavený užívateľsky pohodlne. Ak by evidencia odpadov bola jednoduchšia, napríklad ak by stačilo evidovať koľko a akého odpadu firma vyprodukovala a komu odišiel, v istom časovom intervale, byrokratickú záťaž by to odbúralo.
Ďalším problémom je, že sa nerozlišujú malé a veľké firmy. Podnikatelia nemajú problém údaje spočítať a reportovať, ale záťaž najmä pre malé podniky je neprimeraná. V prípade účtovníctva platí, že malému podnikateľovi stačí viesť zjednodušenú evidenciu príjmov a výdavkov, pričom vo väčších firmách je účtovníctvo komplexnejšie. V oblasti odpadov sa povinnosti firiem v závislosti od ich veľkosti nerôznia.
V praxi by tiež pomohla „úľava“ v podobe opravného ohlásenia o vzniku odpadu a nakladaní s ním. Napríklad počas pandémie firmy boli striktne viazané termínom a preto boli nútené exportovať údaje, aj keď ich niekedy nemali dostupné za celý predošlý rok. Nebolo to vždy účelovo, ale pretože množstvo ich zamestnancov bolo mimo pracovného procesu a PN-ky často nadväzovali a ten istý problém bol aj u odberateľa odpadov, ktorý neposkytol včas údaje za december.. Problém sa tak kumuloval a k 28. februáru 2022 jednoducho Ohlásenie nebolo úplné. A nešlo o zámer.
Ak znovu použijem ako príklad účtovníctvo, tam inštitút opráv a doplnení existuje, viete napríklad dodatočne poopraviť svoje daňové priznanie, ak nájdete chybu a chcete zjednať nápravu, po dodatočnom doručení faktúry. Na druhej strane zákon o odpadoch je extrémne zošnurovaný a nepripúšťa ľudské chyby, neumožňuje opravy. Dokonca aj ISOH sa pripravuje na zošnurovanosť v §103 ods. 14, kde uvádza, „že údaje evidované v informačnom systéme sa považujú za úplné a zodpovedajúce skutočnosti, kým nie je preukázaný opak.“ Podmienky možného preukázania však nie sú špecifikované.
Foto: Odpady-portal.sk
Spomenuli ste Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním, „evergreen“ evidenčných a ohlasovacích povinností. Pred pár rokmi sa jeho názov zmenil z „hlásenia“ na „ohlásenie.“ Bola to jediná zmena alebo sa toho zmenilo viac?
Náležitosti ohlásenia boli zmenené vo viacerých aspektoch a celé sa to značne skomplikovalo. Zaviedlo sa, vraj na základe aplikačnej praxe, že pri pôvodcovi odpadu sa má ohlasovať aj vznik, aj odovzdanie odpadov. Okrem toho sa musia ohlasovať aj odhadované zostatky, čo deformuje údaje, lebo odhad je vždy odhadom, kým nie je poskytnutý tretej strane ako záväzný údaj. Ohlásenie je vo výsledku také komplikované, že mnohé firmy majú s jeho vyplnením problém.
Povinnosti sa v priebehu času neustále rozširujú. Kvitujem, že ich pokrýva samostatná vyhláška č. 366 / 2015 o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti, čo je predpokladom na to, aby bol v systéme povinností poriadok a dalo sa v nich vyznať. Avšak nové povinnosti sa postupom času začali objavovať aj v samotnom zákone o odpadoch.
V dôsledku toho je systém povinností nesúrodý a menej prehľadný. Hoci logika velí, že všetky evidenčné a ohlasovacie povinnosti nájdem vo vyhláške, ktorá bola na tento účel samostatne odčlenená, nie je to pravda. Ak chcem všetko splniť, musím sledovať aj zákon. Problémom tiež je, že povinnosti uložené v zákone nemajú tabuľkovú formu, ale sú písané ako slovná úloha, čo sťažuje vyfiltrovanie údajov, ktoré sú vo výsledku potrebné na ďalšie spracovanie. V pravidelnom mesačnom prehľade na Odpady-portal.sk tieto povinnosti sumarizujeme vždy v závere.
Zákon je na rozdiel od vyhlášky pri výklade povinností pomerne strohý. Existuje k týmto evidenčným a ohlasovacím povinnostiam vyplývajúcim zo zákona nejaký návod?
Nie, neexistuje. Tým, že povinnosti dané zákonom nie sú spracované vo forme tabuľky, firmy nemajú ani vzor, ani návod a nevedia, ako konkrétne majú jednotlivé náležitosti spracovať.
Keďže som poradkyňou aj pre Koordinačné centrum Batérie a akumulátory, viem, že podobu ohlásení si vykladá každý po svojom. Keď som túto agendu prebrala, prvým krokom bolo, že som pre všetky ohlásenia vytvorila tlačivá s návodom. Vďaka tomu máme údaje v jednotnej forme a ľahšie sa nám spracovávajú. Takto by to ale nemalo fungovať, vzory a návody by mali byť spojené priamo s požiadavkami na predkladanie údajov definované právnymi predpismi. Ak tlačivo a návod pripraví poradca, má to predsa len menšiu váhu, ako tlačivo, ktoré zadefinuje ministerstvo.
Foto: Odpady-portal.sk
ISOH budujú bez spätnej väzby od budúcich užívateľov
Byrokraciu v odpadoch by mal jedného dňa odbúrať Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH). Jeho spustenie sa opakovane odkladalo, zákon však stále počíta s nábehom elektronickej evidencie k 1. januáru 2023. Zmení ISOH všetko, o čom sme doposiaľ hovorili?
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.