NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zabudnite na zákazy a príkazy. Odnaučiť ľudí hádzať odpad na zem sa dá aj inak, ukazuje ENVI - PAK

OZV ENVI - PAK pripravila manuál pre obce a mestá, ktorý im pomôže v boji proti voľne pohodenému odpadu. Kľúčom sú behaviorálne techniky, ktoré postrčia ľudí tým správnym smerom.

Zabudnite na zákazy a príkazy. Odnaučiť ľudí hádzať odpad na zem sa dá aj inak, ukazuje ENVI - PAK

Foto: Odpady-portal.sk

Cigaretové ohorky, obaly od potravín, ale aj žuvačky. Hoci environmentálne povedomie Slovákov každým rokom narastá, na problém s voľne pohodeným odpadom narážajú všetky obce a mestá.

Ako ho však riešiť? Pomôžu zákazy či príkazy? Nie, práve naopak. Staviť treba na jemné „poštuchnutie“, ktoré človeku necháva slobodu na rozhodnutie, ale zároveň ho jemne postrčí žiadaným smerom, ktorý prispieva ochrane životného prostredia.

Využívanie behaviorálnych techník na riešenie problému s voľne pohodeným odpadom sa v rámci pilotných projektov v praxi osvedčilo.

Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK, ktorá za projektom stojí, chce podať pomocnú ruku mestám a obciam na Slovensku – pripravila manuál, vďaka ktorému budú môcť samosprávy aplikovať tieto nenákladné, ale zato účinné techniky. Záštitu nad celým projektom prevzalo Ministerstvo životného prostredia SR.

Pilotné projekty sa osvedčili

OZV ENVI - PAK dlhé roky vzdeláva ľudí a šíri osvetu v oblasti triedenia. Hoci stále viac ľudí zodpovedne triedi, stále veľké množstvá odpadu končia pohodené na zemi. „A preto sme v roku 2019 spustili iniciatívu Vezmi si ma, kde sme spájali dobrovoľníkov, organizácie, mestá aj obce, aby bojovali proti voľne pohodenému odpadu a aby ho zbierali,“ vysvetľuje riaditeľka pre komunikáciu z OZV ENVI - PAK Katarína Kretter.

Moderátor Matej Cifra a riaditeľka pre komunikáciu OZV ENVI - PAK Katarína Kretter / Foto: Odpady-portal.sk

Na riešenie problému litteringu sa však dá pozerať aj inak. „Okrem samotného čistenia sme sa začali zaoberať aj prevenciou, teda tým, ako dosiahnuť, aby ľuďom ani nenapadlo odhodiť nejaký odpad na zem,“ dodáva.

ENVI - PAK preto v spolupráci s Ústavom verejnej politiky FSEV UK Bratislava spustil dva pilotné projekty – jeden v Ivanke pri Dunaji a druhý na bratislavskom Štrkovci. Vďaka behaviorálnym technikám sa im podarilo postrčiť ľudí k tomu, aby zmenili svoje správanie a nehádzali odpadky na zem, ale do koša.

Problémy s voľne pohodeným odpadom sa môžu prejavovať rôzne. Kameňom úrazu na Štrkovci boli cigaretové ohorky, v Ivanke pri Dunaji najmä odpad z potravín a potravinových obalov.

V Ivanke pri Dunaji bolo výrazne menej voľne pohodeného odpadu pred spustením projektu. „Tam došlo k zlepšeniu o 23 %,“ vysvetľuje K. Kretter.

Výsledky boli významnejšie na Štrkovci, kde bolo pred spustením projektu viac voľne pohodeného odpadu. V tomto prípade zaznamenali zlepšenie nad 70 %.

Inšpiráciu berú od tých najlepších

Emília Sičáková-Beblavá, riaditeľka Ústavu verejnej politiky FSEV UK Bratislava, ktorá pomáhala celý projekt realizovať, vysvetľuje, že podobné techniky sa tešia obľube aj v zahraničí.

Zľava Matej Cifra, K. Kretter, Emília Sičáková-Beblavá, Zuzana Čachová a Ján Čulý

„Nevymysleli sme koleso, ale inšpirovali sme sa zahraničím. Asi najznámejší tím, ktorý v tejto oblasti funguje, je Behavioural Insights Team vo Veľkej Británii, ktorý dokázal realizovať aj rôzne účinné zelené poštuchnutia,“ dodáva.

Pomôžu aj iným mestám a obciam

„Chceli sme dať príležitosť aj iným mestám a obciam,“ zdôrazňuje K. Kretter. Zároveň však pripomína, že každé mesto a obec má svoje špecifiká, čo znamená, že to, čo funguje v jednom meste, nemusí automaticky fungovať v susednej obci.

A práve tu sa otvára priestor pre miestnu samosprávu, ktorá sama najlepšie vie, kde sa aký odpad vyskytuje, ale aj to, odkiaľ pochádza, vďaka čomu môže zvoliť vhodné behaviorálne techniky.

„Nestačí kúpiť kôš na odpad a skopírovať niečo, čo robia v Londýne, bez poznania lokálneho života, ekosystému v danej lokalite,“ dodáva E. Sičáková-Beblavá.

OZV ENVI - PAK pripravila manuál

OZV ENVI - PAK zorganizovala veľký workshop, na ktorom umožnila zástupcom obcí, aby identifikovali daný problém. Súčasťou bol aj brainstorming o tom, čo sa dá urobiť a aké techniky je možné použiť.

Manuál, ktorý OZV pripravila, pomôže mestám a obciam rozhodnúť sa, v akých lokalitách majú realizovať tieto techniky, ale aj to, ako majú krok po kroku postupovať. Tento materiál je voľne dostupný na webovej stránke vezmisi.ma.

Inšpirovať sa chcú aj iné mestá

Novým manuálom sa plánuje inšpirovať viacero samospráv vrátane mesta Trenčín. „Ja osobne som našla veľkú inšpiráciu v tom, aký nenásilný spôsob výchovy môžeme uplatniť na ľudí. Ide o príjemný druh motivácie, ako v ľuďoch vyvolať chuť niečo zmeniť,“ hovorí Zuzana Čachová, špecialistka pre životné prostredie v meste Trenčín.

Ján Čulý, koordinátor aktivačných činností z mesta Trenčín, vysvetľuje, že na jednom mestskom multifunkčnom ihrisku často pozorujú neporiadok. Ide najmä o cigaretové ohorky a obaly z nápojov, ktoré tam nechávajú mladí.

V Trenčíne už majú predbežnú predstavu, ako by sa do projektu pustili. Do výzvy na zatraktívnenie priestoru by cez voľnočasové organizácie chceli zapojiť napríklad aj mladých ľudí, pre ktorých je ihrisko určené.

„Aj v budúcnosti budeme v rámci revitalizácií riešiť umiestnenie košov nielen podľa architekta, ale aj podľa toho, ako sa ľudia správajú,“ dodáva J. Čulý. Mesto podľa Z. Čachovej plánuje použiť aj rôzne interaktívne prvky, ako sú rôzne nálepky či tabuľky.


OZV ENVI - PAK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X