Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Inovatívny holandský startup zabraňuje odpadu preniknúť do oceánu. Prúd bublín vynesie plasty na hladinu, odkiaľ sa dajú jednoducho zozbierať.

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

The Great Bubble Barrier

Originálne riešenie plastového znečistenia riek

Každú minútu prenikne do oceánu objem plastu rovný jednému smetiarskemu vozidlu, čo predstavuje približne osem miliárd kilogramov plastového odpadu ročne. Až 80 % tohto odpadu pritom pochádza priamo zo súše. Za zvyšných 20 % môže lodná doprava, rybolov a pobrežný priemysel.

Riešenie problému s plastovým znečistením vodného prostredia prináša holandský startup The Great Bubble Barrier. Bublinová bariéra zachytáva plasty po celej šírke a hĺbke rieky, pričom zabraňuje ich preniknutiu do oceánu.

Systém nezasahuje do toku rieky a nijako neobmedzuje činnosti, ktoré sa na rieke vykonávajú. V prevádzke je dvadsaťštyri hodín, sedem dní v týždni. V rámci experimentálneho konceptu prúd stúpajúcich bublín spolu s vodným prúdom zatláča plastový odpad na stranu, kde sa zbiera.

Na dno rieky sa umiestni perforovaná trubica, ktorou sa následne preháňa stlačený vzduch. Stúpajúce vzduchové bubliny vytvárajú prúd, ktorý zdvihne plast z vodného stĺpca na hladinu a keďže je bariéra situovaná diagonálne naprieč riečnym tokom, s pomocou prúdenia vody sa odpad zatlačí na stranu do záchytného systému.

Záchytný systém je navrhnutý tak, aby spolupracoval s bublinovou clonou a zadržiaval plasty až do ich zozbierania. Po odstránení z rieky môže byť plastový odpad spracovaný pre opätovné použitie. Efektivita zachytávania odpadu je zabezpečená tým, že systém pokrýva celú šírku aj hĺbku vodného toku. Ako bariéra funguje v Amsterdame ilustruje video:

Bariéra sa plne prispôsobí vodnému toku

Mechanizmus sa skladá z troch hlavných častí: bublinovej clony, kompresora a záchytného systému. Tieto komponenty sa dajú prispôsobovať tak, aby ako celok vytvorili optimálne riešenie pre konkrétnu lokáciu bez potreby vykonávať úpravy v infraštruktúre.

Prúdenie vzduchu cez bublinovú clonu a jej poloha sa nastavia podľa dynamiky toku rieky. Hadica, z ktorej bubliny vychádzajú, je vyrobená z gumy. Samotné bubliny produkuje elektrický kompresor, ktorý stláča okolitý vzduch. V závislosti od možností konkrétnej lokality inštalácie systému sa autori budú snažiť vyrábať energiu na jeho pohon z obnoviteľných zdrojov.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

Bariéra môže byť v neustálej prevádzke bez prítomnosti človeka, prípadné monitorovanie sa dá vykonávať na diaľku. Lode môžu cez bariéru bez problémov prechádzať a takisto je bezpečná pre vodné živočíchy, ktoré neobmedzuje v pohybe. Systém navyše zvyšuje lokálnu hladinu rozpusteného kyslíka, čo je prospešné pre vodný ekosystém.

Bariéru je možné nainštalovať do rôznych typov riek, napríklad do kanálov typicky širokých okolo 30 m a nie hlbších ako 2 m, ktoré sa využívajú predovšetkým na rekreačné a turistické plavby, no systém sa tiež dá prispôsobiť širším a hlbším tokom poznačeným zásahom človeka, kde sa okrem rekreačných lodí vyskytne aj obchodná doprava.

Bublinová bariéra je rovnako vhodná pre rieky výrazne ovplyvnené ľudskou činnosťou, ktoré nemeandrujú a využívajú ich predovšetkým tankery, nákladné a kontajnerové lode. Tieto rieky môžu dosahovať hĺbku 5-7 m a šírku 100-200 m a ich prietok sa mení s ročným obdobím.

Pre systém nepredstavujú problém ani rieky v prílivových oblastiach, ktorých šírka býva v rozmedzí 30-200 m a smer toku ktorých sa neustále mení. Autori projektu technológiu naďalej vylepšujú a chcú docieliť, aby pasovala na akýkoľvek riečny profil.

Foto: The Great Bubble Barrier

Bariéra zachytí veľkú časť rôznych druhov plastu

Na základe výsledkov pilotného projektu realizovaného vo výskumnom ústave tím vypočítal, že bariéra zachytí približne 70-80 % plastu plávajúceho na hladine a 50 % plastu, ktorý sa nachádza pod hladinou. Keď technológiu testovali v rôznych poveternostných podmienkach na holandskej rieke IJssel, podarilo sa im zachytiť 86 % testovacieho plávajúceho materiálu.

Systém dokáže zachytiť plasty od 1 mm a na pilotnej bariére nainštalovanej v meste Wervershoof sa autori projektu snažia zistiť, či by bolo možné zachytávať aj mikroplasty. Čo sa týka druhov plastu, s ktorými si technológia poradí, autori už otestovali rôzne plastové obaly, fľaše a ich vrchnáky, balóny či nákupné tašky. Problém predstavuje potopený odpad, ktorý sa pomaly presúva po dne rieky.

Fungovanie konceptu tím overil už vo februári 2017 v Berlíne a v septembri toho istého roku bola na štyri týždne uvedená do prevádzky prvá veľkokapacitná bublinová bariéra na holandskej rieke IJssel.

Spoločnosť vyhrala v roku 2018 medzinárodnú súťaž Postcode Lottery Green Challenge a v nasledujúcom roku spustila svoj pilotný projekt v kanáli v Amsterdame. Technológia vzbudila sympatie, na základe ktorých sa regióny Holland Rijnland a Zuid-Holland rozhodli investovať 470 000 € do vybudovania riečnej bublinovej bariéry.

Technológiu treba vylepšiť, no má veľký potenciál

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.