Bublinová bariéra čistí rieky od plastov | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Inovatívny holandský startup zabraňuje odpadu preniknúť do oceánu. Prúd bublín vynesie plasty na hladinu, odkiaľ sa dajú jednoducho zozbierať.

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

The Great Bubble Barrier

Originálne riešenie plastového znečistenia riek

Každú minútu prenikne do oceánu objem plastu rovný jednému smetiarskemu vozidlu, čo predstavuje približne osem miliárd kilogramov plastového odpadu ročne. Až 80 % tohto odpadu pritom pochádza priamo zo súše. Za zvyšných 20 % môže lodná doprava, rybolov a pobrežný priemysel.

Riešenie problému s plastovým znečistením vodného prostredia prináša holandský startup The Great Bubble Barrier. Bublinová bariéra zachytáva plasty po celej šírke a hĺbke rieky, pričom zabraňuje ich preniknutiu do oceánu.

Systém nezasahuje do toku rieky a nijako neobmedzuje činnosti, ktoré sa na rieke vykonávajú. V prevádzke je dvadsaťštyri hodín, sedem dní v týždni. V rámci experimentálneho konceptu prúd stúpajúcich bublín spolu s vodným prúdom zatláča plastový odpad na stranu, kde sa zbiera.

Na dno rieky sa umiestni perforovaná trubica, ktorou sa následne preháňa stlačený vzduch. Stúpajúce vzduchové bubliny vytvárajú prúd, ktorý zdvihne plast z vodného stĺpca na hladinu a keďže je bariéra situovaná diagonálne naprieč riečnym tokom, s pomocou prúdenia vody sa odpad zatlačí na stranu do záchytného systému.

Záchytný systém je navrhnutý tak, aby spolupracoval s bublinovou clonou a zadržiaval plasty až do ich zozbierania. Po odstránení z rieky môže byť plastový odpad spracovaný pre opätovné použitie. Efektivita zachytávania odpadu je zabezpečená tým, že systém pokrýva celú šírku aj hĺbku vodného toku. Ako bariéra funguje v Amsterdame ilustruje video:

Bariéra sa plne prispôsobí vodnému toku

Mechanizmus sa skladá z troch hlavných častí: bublinovej clony, kompresora a záchytného systému. Tieto komponenty sa dajú prispôsobovať tak, aby ako celok vytvorili optimálne riešenie pre konkrétnu lokáciu bez potreby vykonávať úpravy v infraštruktúre.

Prúdenie vzduchu cez bublinovú clonu a jej poloha sa nastavia podľa dynamiky toku rieky. Hadica, z ktorej bubliny vychádzajú, je vyrobená z gumy. Samotné bubliny produkuje elektrický kompresor, ktorý stláča okolitý vzduch. V závislosti od možností konkrétnej lokality inštalácie systému sa autori budú snažiť vyrábať energiu na jeho pohon z obnoviteľných zdrojov.

RECobal

Bariéra môže byť v neustálej prevádzke bez prítomnosti človeka, prípadné monitorovanie sa dá vykonávať na diaľku. Lode môžu cez bariéru bez problémov prechádzať a takisto je bezpečná pre vodné živočíchy, ktoré neobmedzuje v pohybe. Systém navyše zvyšuje lokálnu hladinu rozpusteného kyslíka, čo je prospešné pre vodný ekosystém.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ISOH sa naplno nerozbehne ani od roku 2023. Ministerstvo avizuje nový termín

ISOH sa naplno nerozbehne ani od roku 2023. Ministerstvo avizuje nový termín

Systém podľa ministra Budaja čaká „nultý ročník,“ fungovať bude na dobrovoľnej báze.

Nie je to voľný trh, odpady by mal regulovať ÚRSO, navrhuje minister Budaj

Nie je to voľný trh, odpady by mal regulovať ÚRSO, navrhuje minister Budaj

Obce pri výbere zvozových spoločností podľa ministra nemajú na výber.

MŽP mení podmienky povoľovania, zmeny navrhuje aj v odpadoch. Poznáme podrobnosti

MŽP mení podmienky povoľovania, zmeny navrhuje aj v odpadoch. Poznáme podrobnosti

Envirorezort plánuje cez zákon o IPKZ vykonať niekoľko dôležitých zmien v odpadovej legislatíve. Prinášame prehľad toho najdôležitejšieho, čo ministerstvo navrhuje.