Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

MŽP plánuje od budúceho roka veľkú zmenu, naráža však na odpor kľúčového rezortu

Mikulcov rezort Budajovi odkazuje, že hrozí destabilizácia a politizácia verejnej správy.

MŽP plánuje od budúceho roka veľkú zmenu, naráža však na odpor kľúčového rezortu

Minister životného prostredia Ján Budaj / Foto: Odpady-portal.sk

Odčlenením odborov starostlivosti o životné prostredie zo štruktúry okresných úradov by došlo k destabilizácii verejnej správy a zásahu do jej efektívneho a transparentného fungovania. Návrh navyše prináša riziko politizácie štátnej správy, ktorá by pritom mala byť nezávislá.

Daným krokom sa problém na úseku starostlivosti o životné prostredie nevyrieši, keďže s týmito problémami sa borí celá štátna správa. Ide o problémy ako akvizícia právnikov a iných odborne spôsobilých zamestnancov, personálne poddimenzovanie, nedostatočné finančné ohodnotenie zamestnancov, slabá operabilita či nefunkčnosť informačných portálov a informačného systému.

V rámci medzirezortného pripomienkového konania k návrhu novely zákona o štátnej správe starostlivosti o životné prostredie, ktorý v októbri predložilo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP), to uviedlo Ministerstvo vnútra SR (MV).

Rezort vnútra teda nesúhlasí s návrhom zákona, keďže podľa neho predstavuje zásadnú zmenu systému okresných úradov, ktorú stanovila reforma ESO.

O čo ide?

Envirorezort nedávno predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona, ktorá by vytvorila podmienky pre vytvorenie špecializovanej miestnej štátnej správy na úseku starostlivosti o životné prostredie.

MŽP navrhuje vznik 49 obvodných úradov životného prostredia a 8 krajských úradov životného prostredia, ktoré prevezmú všetku agendu dnešných okresných úradov a okresných úradov v sídle kraja. Tieto úrady by mali byť preddavkovými organizáciami envirorezortu.

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (4)

 1. info@odpadovyhospodar.sk06.11.2022 (08:40)
  Myslím si ze prechod pod mzp by nemusel byť zlý, keďže teraz to funguje na mnohých úradoch veľmi zle. Ale pochybujem ze by to toto vedenie ministerstva dokázalo zrealizovať. Jednoducho aj menšie zmeny nevedia dokončiť, nie takýto moloch. Schvália to a realizáciu nechajú na iných, po nich.
 2. Juraj Musil06.11.2022 (16:39)
  Osobne vnímam prechod Odborov starostlivosti o životné prostredie naspäť pod MŽP SR ako veľmi potrebnú vec. Ministerstvo vnútra sa síce v argumentácii venuje celkovým nákladom na vedenie tejto časti rezortu a podobným dôvodom, prečo by sa to nemalo robiť, ale absolútne ignoruje, že Odbory starostlivosti o životné prostredie na celom území Slovenskej republiky prešli za posledné dva roky úplne katastrofickým vývojom (a to si trúfam povedať, že volím ešte veľmi umiernený termín). Spolupráca s enviropolíciou, pozemkovými úradmi a podobne sú určite chvályhodné a páčivé argumenty ale primárnou úlohou Odborov starostlivosti o životné prostredie je zabezpečovanie správnych konaní na úseku OPK, ochrany ovzdušia, odpadového hospodárstva, ochrany vôd, EIA (a prípadne iných ďalších). Ak by si Ministerstvo vnútra dalo tú námahu a pozrelo sa na kvalitu výkonu práce v týchto oblastiach veľmi rýchlo by došli k zisteniu (ktoré je všetkým pracovníkom z praxe známe), že Odbory starostlivosti o ŽP svoju prácu v aktuálnom formáte absolútne nestíhajú (časovo a v mnohých prípadoch bohužiaľ aj odborne). Preto si myslím, že akákoľvek zmena bude určite lepšia ako súčasný stav. Transformácia na pôvodné Obvodné úrady ŽP navyše dáva zmysel, pretože dlhé roky veľmi dobre fungovala.
 3. Zuzana Balková10.11.2022 (14:31)
  Rovnako vítam zmenu, nakoľko odbor starostlivosti o životné prostredie sa čím ďalej tým viac stáva iba úradom a zaniká zameranie a odbornosť inštitúcie. Prechod Obvodných úradov ŽP pod Okresné úrady odbor starostlivosti o ŽP a teda rezort vnútra, bolo veľkým a určite drahým omylom, vzdialilo špecializovanú štátnu správu od dosahu MŽP SR a teda odbornej podpory a odbornej kontroly. Pracovníci sú občas napospas osudu, akoby nepatrili ani pod jeden rezort.
 4. zemanpavel894@gmail.com15.11.2022 (13:34)
  Samotných pracovníkov, úradníkov Odborov starostlivosti o ŽP, sa niekto pýtal? Aký je názor tých, ktorých sa to najviac dotýka? A aký je názor odborných združení a asociácií? MŽP má problém zabezpečiť viaceré úlohy (ISOH, EIA, ekomodulácia... - ospravedlňujem sa poctivo pracujúcim jednotlivcom, hovorím o MŽP ako celku), bude teda MŽP zárukou zlepšenia podmienok pre prácu jednotlivých úradov a ich úradníkov?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.