NATUR-PACK

Zavádzajú zber jedlých tukov a olejov. V meste pribúdajú oranžové nádoby

Vyzbierané tuky a oleje posielajú do bioplynovej stanice.

Zavádzajú zber jedlých tukov a olejov. V meste pribúdajú oranžové nádoby
Foto: KOSIT

Mesto Košice v spolupráci so spoločnosťou KOSIT v septembri spustilo pilotný projekt samostatného zberu použitých jedlých olejov a tukov. Zámerom samosprávy a KOSIT-u je takýto zber ďalej rozširovať.

Ako prvé do zberu oleja prostredníctvom oranžových vedierok zapojili rodinné domy z košických mestských častí Barca, Juh a Západ, celkovo vyše 750 domácností. „Pre obyvateľov bytových domov budú 120 litrové oranžové nádoby dostupné vo vybraných stanovištiach kontajnerov a tiež v areáli miestnych úradov. Do týchto zberných nádob je potrebné vhadzovať použitý olej v dobre uzatvorenej plastovej fľaši,“ vysvetľuje KOSIT na svojom webovom sídle.

„Použité oleje a tuky odvážame na zhodnotenie do bioplynovej stanice,“ uviedla spoločnosť. „Olej tak nekončí v odpadovom potrubí, čím ho môže zaniesť.“

Umiestnenie nádob na zber olejov a tukov znázorňuje mapa.

Domácnosti v Košiciach, ale aj v iných častiach Slovenska, môžu použitý kuchynský olej odovzdávať taktiež na čerpacích staniciach alebo využiť jeho bezplatný odber priamo od dverí. Viac informácií sa dozviete tu.


Diskusia(0)