Environmentálny fond sľubuje zmeny ešte v priebehu novembra.
Vyhodnocovanie žiadostí trvá Envirofondu z roka na rok dlhšie, pri súčasnom raste cien a dlhých dodacích lehotách to obce odrádza uchádzať sa o podporu. V reakcii na otázky Odpady-portal.sk to uviedol Martin Benko, konateľ spoločnosti Norwit, ktorá je dodávateľom komunálnej techniky a s obcami spolupracuje aj na príprave žiadostí o dotáciu.
M. Benko tak potvrdil skúseností samospráv, o ktoré sa s nami podelili predstaviteľky Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS). Tie poukazujú na administratívnu záťaž spojenú so žiadosťami o dotácie, ale aj na zdĺhavé vyhodnocovanie žiadostí. A práve dĺžka procesov je kameňom úrazu aj podľa šéfa firmy, ktorá sa do projektov zapája ako dodávateľ.
Na druhej strane Environmentálny fond na naše otázky reagoval tým, že svoje procesy aktuálne upravuje a obce pocítia zmeny už čoskoro. Viac informácií sme priniesli tu.
V článku sa dozviete:
- čo M. Benko hovorí o aktuálnej situácii na trhu,
- ako sa menia ceny a dodacie lehoty strojov,
- čo podľa M. Benka obce odrádza, aby vôbec žiadali o dotáciu,
- aké zmeny ohlásil Envirofond.
Kým schvália dotáciu, ceny stúpnu
Popradská spoločnosť Norwit pôsobí na trhu ako dodávateľ stavebných strojov, techniky pre odpadové hospodárstvo a komunálnu sféru, vrátane zametacích strojov. Práve na tomto príklade konateľ spoločnosti začína opis problémov, ktorým aktuálne čelia samosprávy.
„Samosprávne celky a obce potrebujú urgentne riešiť zametanie a čistenie komunikácií, avšak pri nedostatku vlastných financií sú odkázané na pomoc Envirofondu, prenájom zametačov, prípadne zazmluvnenie tejto služby externým dodávateľom. Obce nevedia plánovať svoje pravidelné výdaje, ak nevedia, akým spôsobom budú čistenie riešiť,“ priblížil M. Benko.
Martin Benko | Foto: Odpady-portal.sk
Norwit podľa slov jeho konateľa obciam poskytuje podporu pri tvorbe projektov potrebných pri žiadostiach o podporu z Envirofondu. Spoločnosť tak má široký prehľad o procesoch, ktoré musia obce podstúpiť, ak sa chcú uchádzať o dotáciu.
„Priebežne podáva žiadosť ročne cca 30 až 40 našich partnerov len na projekt ochrany kvality ovzdušia, pod ktorý spadajú naše stroje, zametače ciest a chodníkov,“ uviedol M. Benko. V roku 2019 bolo našim partnerom zo zaslaných cca 30 žiadostí pozitívne odsúhlasených asi polovica, ktorí následne mohli vypísať verejnú súťaž na nákup potrebnej techniky.
Situácia sa však podľa šéfa Norwitu v nasledujúcich rokoch zhoršila. „V roku 2020 boli našim partnerom z rovnakého počtu žiadostí odsúhlasené dva projekty a v roku 2021 žiaden.“
Negatívny trend M. Benko vidí aj v dĺžke procesov na strane Envirofondu. „Vyhodnocovanie žiadostí sa každým rokom predlžuje, v roku 2019 trval samotný proces štyri až šesť mesiacov, v rokoch 2020 a 21 je to takmer 10 mesiacov,“ podotkol.
Foto: Odpady-portal.sk
Dlhé čakanie na podporu je podľa neho obzvlášť veľkým problémom najmä v súčasnej situácii. Materiálové vstupy výrobcov technológií a strojov sa rýchlo menia a navyšujú periodicky približne každé tri mesiace. V tomto svetle je podľa M. Benka doba posudzovania žiadostí Envirofondom pre obce „viac - menej devastujúca.“
„Po 10 mesiacoch sú obstarávacie náklady na predmet projektu zvýšené o 10 - 15 %,“ vysvetlil konateľ dodávateľskej firmy. Sumy, s ktorými počítajú žiadosti obcí o dotáciu, tak už odrazu nie sú aktuálne.
Ďalšou komplikáciou sú dodacie lehoty strojov, ktoré sa podľa M. Benka aktuálne bežne pohybuje v horizonte jedného roka. „Akým spôsobom máme my ako dodávatelia plánovať svoje objednávky, ak v jeden rok si obce vysúťažia napríklad 15 zametačov a ďalšie dva roky žiadny?“ pýta sa.
Martin Benko | Foto: Odpady-portal.sk
Čakanie odrádza obce aj firmy
Celkové skúsenosti Norwit-u s podávaním a vyhodnocovaním žiadostí partnerských samospráv konateľ spoločnosti označuje za „nie pozitívne.“ Situácia je podľa neho neprehľadná a nekonzistentná.
„Naši zákazníci a partneri sa nevedia spoľahnúť, či vynaložené úsilie na spracovanie projektov má šancu na úspech. O časovom rámci vyhodnocovania to platí o to viac,“ povedal M. Benko. „Tento zdĺhavý proces odrádza samosprávy rovnako aj firmy zapájať sa do týchto projektov.“
Zložitá cesta k podpore z Envirofondu je podľa neho pre samosprávy komplikáciou o to viac, že momentálne musia čeliť viacerým ďalším výzvam a tlakom na svoje rozpočty. Veľkým problémom je najmä prudké zvýšenie cien energií, čo obzvlášť tvrdo pociťujú najmä menšie obce.
„Slovensko je súčasťou Európskej únie a je financované z rovnakých zdrojov, prečo nemôže byť čisto aj na našich uliciach, prečo musia naše samosprávy pracovať s vyradenými a na opravy neuveriteľne drahými strojmi zo zahraničia?“ upozorňuje M. Benko.
Zametací stroj | Foto: Odpady-portal.sk
Riešenie v podobe prenájmu zastaraných strojov podľa neho finančnú situáciu samospráv ešte viac zhoršuje. Obce síce nemusia riešiť financovanie nákupu stroja, ale zaťaží ich nákladnejšia prevádzka. „Slovensko je vďačným trhom pre zametače, ktoré sú v štátoch západnej Európy vyradené pre vysoké opotrebovanie a tým neúmerné náklady na prevádzku. Musí ďalej Slovensko fungovať na princípe, čím chudobnejší som, tým viac míňam?“ uzatvára M. Benko.
Envirofond mení procesy
S otázkami ohľadom vyhodnocovania žiadostí o dotácie sme oslovili aj Environmentálny fond. Ten vo svojej reakcii priblížil, že podávanie žiadostí prechádza zmenami, a to už v priebehu novembra.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.