Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

To, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný, je určitou komplikáciou. Tím OZV NATUR-PACK pripravil užitočnú pomôcku pre partnerské samosprávy. Stačí pár kliknutí.

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

Foto: Depositphotos, NATUR-PACK (+ redakčné úpravy Canva)

Prečo sa v mojej rodnej obci triedi inak ako v meste, kde aktuálne pracujem alebo študujem? Ako je možné, že v Bratislave nie sú červené kontajnery? Aj tieto otázky si kladú mnohí obyvatelia, ktorí môžu mať zmätok v tom, ako správne triediť.

Dôvodom je skutočnosť, že triedený zber odpadu nie je na Slovensku jednotný. To však v OZV NATUR-PACK nepovažujú za skutočnú prekážku dobrého triedenia.

„Veľmi často dostávame v OZV NATUR-PACK otázku od ľudí, ktorí žijú v Bratislave, ale pochádzajú z inej oblasti, kde je v Bratislave ukrytý červený kontajner. Súvisí to s tým, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný,“ vysvetľuje PR riaditeľ OZV NATUR-PACK Marek Brinzík a dodáva, že celkovo poznáme päť rôznych systémov a rôznych kombinácií.

Tím NATUR-PACK sa s touto skutočnosťou popasoval hneď od začiatku svojho pôsobenia ako organizácie zodpovednosti výrobcov, keďže všetky zásadné informačné a vzdelávacie materiály musí vytvárať v piatich kombináciách, v praxi teda aj v piatich vyhotoveniach alebo verziách.

„Náš tím neustále vytvára ďalšie a ďalšie pomôcky, ktoré verejnosti uľahčia spleť pravidiel a nuansov, ktoré s triedením odpadov súvisia,“ dodáva.

Poskytnú všetky dôležité informácie o triedení

Výnimkou nie je ani rok 2023. Tím NATUR-PACK prichystal novinku, ktorá odstráni zmätky v súvislosti so systémom triedenia v tej či onej obci, ale aj meste. Touto novinkou je informačný portál, vďaka ktorému sa obyvatelia môžu po pár kliknutiach dozvedieť všetky potrebné informácie o aktuálne platnom systéme zberu v ich obci či meste.

Na portáli www.akotriedit.sk po zadaní konkrétnej partnerskej obce alebo mesta sa dá do pár sekúnd zistiť, aký systém platí v danej lokalite. „A už budete vedieť, že nemusíte hľadať červený kontajner v prípade, ak u vás platí takzvaná trojkombinácia, kedy sa do žltého kontajnera okrem plastov zbierajú aj nápojové kartóny a kovové obaly,“ zdôrazňuje M. Brinzík.

„A ak sa chcete o triedení odpadu dozvedieť viac, môžete si pozrieť alebo stiahnuť informačný leták, ale aj pozrieť alebo stiahnuť najpodrobnejšiu elektronickú príručku o predchádzaní vzniku odpadov a ich triedení, ktorá sa volá Alchýmia triedenia komunálneho odpadu,“ pripomína.

Vedeli ste, že 150 vyzbieraných plechoviek sa zmení na panvicu? Aj takéto informácie môžete nájsť v informačnom letáku, ktorý je súčasťou nového portálu.

Príručku o triedení komunálneho odpadu NATUR-PACK nedávno aktualizoval v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a zberovou spoločnosťou OLO a Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy, keďže Bratislava má aj svoju špeciálnu verziu.

„To, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný, je určitou komplikáciou, ale pevne verím, že teraz zase o čosi jednoduchšie zvládnuteľnou,“ uzavrel M. Brinzík.


OZV NATUR-PACK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Pomohli zberne a výkupne kovov i triedenie bioodpadu. Mestá líčia, ako zvýšili úroveň vytriedenia

Pomohli zberne a výkupne kovov i triedenie bioodpadu. Mestá líčia, ako zvýšili úroveň vytriedenia

Oslovili sme päť slovenských miest, ktoré za vlaňajšok vykázali viac vytriedeného odpadu. Zaujímalo nás, akým opatreniam to pripisujú.

Raz zažiť je viac, než stokrát počuť

Raz zažiť je viac, než stokrát počuť

SEWA už niekoľko rokov úspešne vzdeláva žiakov a študentov v oblasti správneho nakladania s elektroodpadmi v rámci projektu Elektroodpad – dopad, ktorý realizuje so svojím partnerom – CEEV Živica.

Ako triedia odpad slovenské mestá? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA +GRAFY)

Ako triedia odpad slovenské mestá? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA +GRAFY)

Pozreli sme sa na úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v 30 najväčších mestách na Slovensku.