NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Slovensko čelí žalobe pre skládky. Čo sme zanedbali? Čo bude nasledovať? Advokátka vysvetľuje

V prípade skládky Považský Chlmec bola Slovensku uložená sankcia milión eur, išlo však len o jednu skládku. Sankcia za oveľa väčší počet skládok by teda pravdepodobne dosahovala niekoľko miliónov eur.

Annamária Tóthová

Advokátka Annamária Tóthová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland / Foto: Odpady-portal.sk

Európska komisia koncom januára postúpila Súdnemu dvoru Európskej únie prípad Slovenska za to, že nerekultivovalo a neuzavrelo niekoľko skládok odpadov. Podľa vedenia Ministerstva životného prostredia SR nesú zodpovednosť za žalobu predchádzajúce vlády. Názory odborníkov na to, či mohlo súčasné vedenie envirorezortu zabrániť žalobe, sa pritom rôznia.

Aký je však právny pohľad? Čo Slovensko zanedbalo? Čo nasleduje? Aké scenáre hrozia? Na tieto otázky odpovedala v rozhovore pre denník Odpady-portal.sk advokátka Annamária Tóthová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Predplatné denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Slovensko čelí novému balíku žalôb. Okrem netransponovania smernice EÚ o podpore obnoviteľných zdrojov energie sú dôvodom aj nedostatky v odpadovom hospodárstve. Čo Slovensko zanedbalo v súvislosti so skládkami?

Dňa 26. januára 2023 sa Európska komisia rozhodla postúpiť prípad Súdnemu dvoru EÚ za to, že Slovensko nerekultivovalo a neuzavrelo viacero skládok, ktoré nespĺňali smernicu o skládkach. Toto konanie sa začalo vlastne už v roku 2017, keď eurokomisia poslala Slovensku formálnu výzvu a následne v roku 2019 odôvodnené stanovisko v tejto veci.

Znamená to, že v roku 2017 Európska komisia prvýkrát upozornila Slovensko, že nevyhovujúce skládky z pohľadu ochrany životného prostredia a zdravia ľudí je potrebné uzavrieť.

V smernici o skládkach sú upravené postupy na prevenciu negatívnych účinkov skládkovania, a to napríklad na vodu, pôdu či ovzdušie. Podľa smernice o skládkach mali členské štáty uzavrieť staré skládky do 16. júla 2009. Výnimkou boli len prípady, keď sa rozhodnutím príslušného orgánu povolila ďalšia prevádzka danej skládky na základe primeraného plánu úpravy, v ktorom sa vysvetlilo, ako sa budú plniť požiadavky smernice. Skládky je potrebné pred uzavretím rekultivovať, aby sa zabezpečilo nepriaznivým vplyvom.

Kedy môžeme skládky považovať za definitívne uzavreté?

Je to až po tom, ako príslušný správny orgán vykoná záverečnú kontrolu na mieste, posúdi všetky dokumenty predložené prevádzkovateľom a schváli rozhodnutím uzavretie a rekultiváciu.

Problémom je vymáhanie aj kontrola zákonných povinností

Žaloba sa však týka veľkého počtu skládok, nejde len o zanedbanie jedného prípadu.

 
 

Zostáva vám 66% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rumunsko spustilo zálohovanie, využíva softvérové riešenie slovenskej firmy

Rumunsko spustilo zálohovanie, využíva softvérové riešenie slovenskej firmy

Ide o najväčší centralizovaný zálohový systém na svete, hovorí Martin Basila zo spoločnosti Sensoneo.

Úprava odpadov pred skládkovaním. Otázky a odpovede

Úprava odpadov pred skládkovaním. Otázky a odpovede

Slovensko musí zabezpečiť, aby sa na skládky ukladal len upravený odpad. Pripravili sme odpovede na niektoré základné otázky.

Názor. Sú údaje o triedenom zbere na zahodenie?

Názor. Sú údaje o triedenom zbere na zahodenie?

Triedený zber odpadu je spojený s reportovaním množstva údajov. V praxi to prináša mnohé výzvy, píše environmentálna špecialistka OZV NATUR-PACK Uršula Pomfyová.