NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Mohol envirorezort zabrániť žalobe zo strany Európskej komisie? (ANKETA)

Prečítajte si, ako hodnotia odborníci z odpadového sektora to, či sa Slovensko mohlo vyhnúť žalobe zo strany Európskej komisie za nezrekultivovanie a neuzavretie skládok odpadu.

skládka odpadov

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Európska komisia žaluje Slovensko. Prípad, ktorý postúpila Súdnemu dvoru Európskej únie sa týka toho, že Slovensko nerekultivovalo a neuzavrelo niekoľko skládok odpadu podľa požiadaviek smernice o skládkach odpadov, podľa ktorej by sa v Európe malo vykonávať len bezpečné a kontrolované skládkovanie.

Ministerstvo životného prostredia v reakcii na žalobu uviedlo, že zodpovednosť za ňu nesú predchádzajúce vlády, nakoľko za uplynulé roky pod vedením J. Budaja rezort vyvíja maximálne úsilie, aby odstránilo nedostatky vzniknuté v minulosti.

Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Expertov v oblasti odpadového hospodárstva sme oslovili s otázkou, či súčasné vedenie ministerstva životného prostredia mohlo zabrániť vzniknutej žalobe.

V ankete odpovedalo pätnásť odborníkov, ktorých sme požiadali odpovedať na otázku jednou z troch možností: áno, nie, alebo “???” v prípade, že je otázka podľa nich nesprávne položená, alebo je odpoveď zložitejšia.Respondenti mohli uviesť aj krátke slovné vysvetlenie svojho postoja.


Na naše otázky odpovedalo pätnásť odborníkov:


Denník Odpady-portal.sk položil otázku:

"Mohlo v tomto volebnom období Ministerstvo životného prostredia SR zabrániť žalobe zo strany Komisie?"

Výsledok ankety skončil takmer nerozhodne: šiesti respondenti odpovedali áno, štyria nie a piati s otáznikmi.

Prečítajte si odpovede expertov.

zuzana balkováZuzana Balková, environmentálna konzultantka, EKO-IN - NIE

Ak podstatou žaloby je nesplnenie požiadavky na definitívne uzavretie skládky v zmysle „Príslušný orgán vykoná záverečnú kontrolu na mieste, posúdi všetky dokumenty predložené prevádzkovateľom a schváli uzavretie a rekultiváciu“, tak nebolo možné, aby v tomto volebnom období MŽP SR, požiadavku splnilo. 

Ministerstvo v tomto volebnom období urobilo podstatné personálne zmeny, čo prispelo napr. k uvoľneniu čerpania prostriedkov, tvoriacich účelovú finančnú rezervu, ktoré boli prevádzkovatelia povinní previesť po 1.1.2019 na osobitný účet v Štátnej pokladnici a stratili tak akýkoľvek prístup k finančným zdrojom na plnenie požiadaviek zákona a zároveň bol spustený, roky zacyklený, povoľovací proces, podstatný pre uzavretie a rekultiváciu skládok odpadov.

martin basilaMartin Basila, CEO, SENSONEO j.s.a. - NIE

Môj pohľad na problematiku môže byť ovplyvnený tým, že pracujem ako poradca ministra pre informatizáciu.

Z môjho pohľadu minister zdedil extrémne množstvo dlhodobo neriešených problémov a kostlivcov v skrini na každom z odborov MŽP.

Na odbore OH sa vystriedalo za krátky čas viacero manažérov, čo jednoznačne neprispelo k systematickej práci na riešení problémov a výziev, ktoré OH má. To všetko pod paľbou množstva záujmových skupín, ktoré v OH na Slovensku pôsobia a s časťou tímu stredného manažmentu OH, ktorý je utopený v zákonoch a byrokracii s minimálnym stykom s každodennou praxou.

Za mňa, v tejto konštelácii nebolo možné túto úlohu splniť.

Po septembri odporúčam novému vedeniu MŽP, aby sa zameralo na profesionalizáciu tímu na ministerstve a významné posilnilo a v niektorých prípadoch obmenilo súčasný tím odboru odpadového hospodárstva za ľudí z praxe. Na to je dôležité odpolitizovanie odboru tak, aby tam bola novému tímu zaručená kontinuita a naprieč viacerými vládami.

Ronald BlahoRonald Blaho, CEO, ASEKOL, a.s. - ÁNO

Je samozrejmé, že každej takejto žalobe je možné zabrániť správnou transpozíciou príslušných smerníc Európskej únie. Rovnako tak je tomu aj tomto prípade.

Pokiaľ by došlo na ministerstve k príprave a aplikácii vhodnej legislatívy, napríklad zmenou zákona o odpadoch, nedošlo by k podaniu žaloby. To sa za tri roky vlády mohlo stihnúť, keďže viaceré novelizácie legislatívy počas tohto obdobia prijaté boli. 

Zároveň je potrebné povedať, že veľký podiel na tejto žalobe má aj inšpekcia životného prostredia, ktorá nie je schopná vynútiť plnenie legislatívy, ktorá už prijatá bola. Preto kombinácia nevhodnej legislatívy a neschopnosti vymáhania plnenia opatrení spôsobili súčasný stav.

Zuzana ČachováZuzana Čachová, expertka pre životné prostredie a odpadové hospodárstvo, Únia miest Slovenska - ÁNO

Je potrebné tiež pripomenúť, že opatrenia mali byť prijaté už predošlými vládami. Keďže však od marca 2019, od zaslania odôvodneného stanoviska komisiou EÚ, tu bola reálna hrozba žaloby, faktom je, že aj súčasná vláda mala tejto problematike venovať primeranú pozornosť.

Lukáš Dubec, Technické služby mesta Svidník - ???

Samozrejme, že mohlo a malo urobiť maximum preto, aby došlo k odstráneniu nedostatkov, ktoré nám Komisia vyčítala. Na druhej strane je potrebné povedať, že súčasné vedenie ministerstva zdedilo roky neriešený problém.

Z dlhodobého hľadiska a vízií je nevyhnutné, aby sa zlepšila komunikácia medzi odborníkmi a ministerstvom, vytvárala sa reálne alternatívy voči skládkovaniu a vytvorila sa stabilita v podnikaní v odpadovom hospodárstve, aby potenciálny investori vedeli jednoznačne zvážiť svoje aktivity.

Stanislav Dvonč, konateľ, VYFAKO, spol. s r.o. - ÁNO

Nutnou podmienkou by bolo, aby sa MŽP SR správalo výlučne ako orgán štátnej správy v odpadovom hospodárstve. Teda musia na ňom pracovať výlučne len odborníci pre danú oblasť. Ako sa ukazuje ochota a chuť občianskych aktivistov nestačí.

 
 

Zostáva vám 53% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Výsledný materiál z úpravy zmesového odpadu musí byť kvalitný, aby sa predal, vraví expert.

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Ročne na Slovensku pribúdajú tisíce ton nových solárnych panelov, ukazuje štatistika MŽP SR. Raz z nich bude odpad.