Čím sme bohatší a vzdelanejší, tým viac sa zaujímame o životné prostredie, ukazuje analýza | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Čím sme bohatší a vzdelanejší, tým viac sa zaujímame o životné prostredie, ukazuje analýza

Analytici vyhodnotili, aké faktory ovplyvňujú mieru záujmu o environmentálne otázky v Európe.

Čím sme bohatší a vzdelanejší, tým viac sa zaujímame o životné prostredie, ukazuje analýza

Foto: Pexels

Čo ovplyvňuje naše vnímanie environmentálnych tém?

Medzinárodný inštitút pre aplikovanú systémovú analýzu (ďalej IIASA – pozn. red.) vypracoval štúdiu zameranú na faktory, ktoré u Európanov vyvolávajú záujem o životné prostredie, s cieľom získať lepšie porozumenie možností, ako získať podporu verejnosti pri zavádzaní opatrení v súvislosti so zmenou klímy.

Väčšina európskej populácie nepovažuje klimatickú zmenu, životné prostredie či energetiku za témy, ktorými by sa mali naliehavo zaoberať tvorcovia vnútroštátnych politík. Pre zavádzanie environmentálnych opatrení je však podpora zo strany verejnosti kľúčová.

V snahe zainteresovať širšiu populáciu do environmentálneho politického diania vedca z IIASA zaujímalo, aké faktory podnecujú u ľudí záujem o klímu a životné prostredie. Jonas Peisker v novej štúdii skúmal environmentálne preferencie v dvestošiestich regiónoch v Európe, pričom sa zameral na to, ako verejnú mienku ovplyvňujú socioekonomické, geografické a meteorologické podmienky.

Vedec vysvetľuje, že jeho zámerom bolo z údajov vyhodnotiť determinanty environmentálneho záujmu a poskytnúť tak perspektívu, ktorá zdôrazňuje význam začlenenia jednotlivcov do socioekonomických a environmentálnych kontextov.

„Zatiaľ čo predchádzajúci výskum bral do úvahy naraz iba niekoľko kontextových vplyvov, táto štúdia umožňuje porovnanie ich relatívnej dôležitosti, vrátane faktorov, ktoré sa väčšinou líšia medzi oblasťami, napríklad nerovnosť, úroveň príjmov alebo geografické podmienky,“ uvádza Peisker.

Faktory, ktoré určujú záujem o životné prostredie, vedec identifikovali pomocou štatistickej metódy bayesovského modelu, ktorý sa zakladá na dvadsiatich piatich prieskumoch Eurobarometra uskutočnených v rokoch 2009 až 2019. K tomu doplnil údaje o regionálnom hospodárstve, populácii, geografii, kvalite životného prostredia a meteorologických javoch.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.