Nezorientovaný človek by si pomyslel, že domácnosti už nepotrebujú nádoby na odpad, lebo žiadne smeti nevyhadzujú. Neexistuje väčšina skládok, spaľovne zívajú prázdnotou a triediace linky môžu preosievať tak maximálne vzduch. Idylická predstava každého „zero-waste” priaznivca. Nie je to úplne tak.
Región Parmy patril kedysi k najväčším tvorcom komunálneho odpadu v Taliansku. Ešte pred desiatimi rokmi tu ročne vyprodukovali 636 kg na obyvateľa, čo bolo o 160 kg nad priemerom Európskej únie. Vytriedila sa ani nie polovica.
Radnica mesta so 190-tisíc obyvateľmi sa vtedy rozhodla pre zmenu systému a od roku 2012 sa komunálny odpad začal zbierať „od dverí ku dverám”. Postupne sa zaviedol poplatok za odpad naviazaný na vyprodukované množstvo.
Zostáva vám 74% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.