Najväčším problémom je znečistenie suroviny, ktorá k nám prichádza zo zberných dvorov, hovorí šéf firmy, ktorá spracováva odpadový polystyrén.
Slovensko v úrovni recyklácie odpadov napreduje. Kým v roku 2016 bola úroveň recyklácie komunálnych odpadov 23 %, najnovšie dáta za rok 2021 potvrdili presiahnutie hranice 50 %.
Podľa národných aj európskych požiadavek však musí miera recyklácie rásť aj naďalej. V roku 2030 má byť dosiahnutá celková úroveň recyklácie komunálneho odpadu 60 %, v prípade odpadov z obalov je cieľ až 70 %. Slovensko tak má pred sebou nemalé výzvy.
Tím organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK pravidelne analyzuje obsah kontajnerov na triedený zber a rovnako sleduje aj obsah kontajnerov na zmesový odpad. „Z toho, čo vieme, môžeme zodpovedne povedať, že časť recyklovateľných odpadov sa naďalej stráca v zmesových kontajneroch, prípadne v nesprávne vytriedených obsahoch kontajnerov na triedený zber. Vplyvom nesprávneho triedenia odpadov sa časť odpadov nenávratne poškodí,“ priblížil PR riaditeľ OZV NATUR-PACK Marek Brinzík.
Lepšej úrovni triedenia a následnej recyklácie nepomáhajú ani rôzne fámy spojené s odpadom. Jedna z nich hovorí, že aj napriek triedeniu odpadu takmer všetok vytriedený komunálny odpad skončí na skládke odpadov alebo v spaľovni.
„Aj preto sme sa rozhodli, že budeme veľmi aktívne popularizovať význam triedenia odpadov tým, že navštívime všetkých recyklátorov, ktorí nám umožnia nahliadnuť do ich zákulisia,“ uviedol M. Brinzík.
NATUR-PACK tak robí v úzkej v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a organizáciou Slovakia Going Zero Waste v rámci iniciatívy MIESTA PREČ. Jej cieľom je potvrdiť význam správneho triedenia odpadov, bez ktorého nebude možné dosiahnuť recyklačné ciele.
„Zdá sa, že téma u verejnosti rezonuje, reportáže spracované u slovenských i zahraničných recyklátorov patria medzi naše najsledovanejšie,“ konštatuje M. Brinzík.
Ako sa recykluje polystyrén?
V rámci iniciatívy spracovali už 45 reportáží na YouTube kanáli INCIEN – Inštitút cirkulárnej ekonomiky a YouTube kanáli NATUR-PACK verejnosti. Najnovšiu venovanú recyklácii polystyrénu zverejnili pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa recyklácie, ktorý pripadol na sobotu, 18. marca.
Ako priblížil Roman Vavrík, výrobný riaditeľ a konateľ Slovizolu, spoločnosť v poslednej dobe nadviazala spoluprácu aj s viacerými zbernými dvormi, od ktorých získava surovinu pre svoju výrobu.
„Problém máme s tým, že občanov by bolo potrebné edukovať, aby bol polystyrén čistý,“ poznamenal R. Vavrík s tým, že z polystyrénu, ktorý slúžil ako obal elektrospotrebičov, treba pred vyhodením odstrániť nálepky a informačné štítky z iných materiálov.
Na druhej strane mechanické poškodenie polystyrénu, napríklad jeho rozlomenie, z pohľadu recyklátora nie je žiaden problém. „Nám ide hlavne o to znečistenie. Vieme dokonca spracovať aj polystyrénové tácky z jedál, len musia byť čisté, umyté a opláchnuté,“ doplnil R. Vavrík.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.