Rozsiahly materiál z dielne OZV NATUR-PACK ponúka pohľad do farebných kontajnerov na triedený zber komunálnych odpadov.
Účastníci trhu odpadového hospodárstva na Slovensku, mestá a obce, štátna a verejná správa, ale aj široká verejnosť má k dispozícii doposiaľ najkomplexnejší analytický materiál o triedenom zbere odpadu.
Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK vypracovala štúdiu „100 analýz triedeného zberu komunálneho odpadu,“ ktorá prináša dáta zozbierané zo stovky analýz triedeného zberu papiera a lepenky, plastov, kovov, skla a kompozitných obalov.
Časť zistení z rozsiahlej štúdie sme už priniesli v článku na Odpady-portal.sk. Kompletný materiál si môžete stiahnuť na webe NATUR-PACK-u.
Detailne preskúmali obsah zberných nádob
Štúdia z dielne NATUR-PACK-u ponúka pohľad do farebných kontajnerov a vriec určených na triedený zber komunálnych odpadov. Ten sa financuje prostredníctvom rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV).
„Dáta zbierané počas štyroch rokov vytvárajú unikátny obraz o súčasnom stave triedenia na Slovensku. Nič nám nedá presnejšie informácie ako praktická skúsenosť,“ priblížila kľúčová spracovateľka štúdie Uršula Pomfyová z tímu NATUR-PACK.
„V kontajneroch na triedený zber sme okrem správne vytriedených odpadov, žiaľ, pravidelne nachádzali aj odpady, ktoré do farebných nádob zásadne nepatria, napr. vyhodené detské plienky, elektroniku, hračky, obuv a textil, ale aj neotvorené potraviny. Perličkou je napríklad vysielač internetového signálu aj s anténou a ovládačom, zabalený v originálnej krabici aj s káblom, alebo nepoškodené sklené misy, vázy a sošky,“ podotkla U. Pomfyová.
V štúdii sa odborníci OZV NATUR-PACK podrobne venovali obsahu jednotlivých zložiek triedeného zberu a detailne preskúmali obsah zberných nádob. Vo viacerých mestách pritom analýzy uskutočnili opakovane v rôznych obdobiach.
Cieľom štúdie bolo okrem iného zistiť pomer tzv. odpadov z obalov, akými sú napríklad obaly od potravín a odpadov z neobalových výrobkov, ktorý predstavujú napríklad noviny a časopisy, plastový riad, kvetináče a podobne. Okrem toho štúdia odhalila aj čistotu zberu, teda podiel správne a nesprávne vytriedených zložiek jednotlivých druhov odpadov umiestnených v zberných nádobách.
Triedený zber odpadu ovplyvnila aj pandémia
Zámerom NATUR-PACK-u na začiatku realizácie analýz nebolo spracovanie štúdie ako takej. Postupom času, ako zistenia a výsledky z terénu pribúdali, však postupne vzrastala potreba „podeliť“ sa so zisteniami aj s verejnosťou.
Výskum bol realizovaný pred aj počas pandémie COVID-19, čo sa tiež odzrkadlilo na výsledkoch triedenia, napríklad pri množstve kartónových krabíc a hladkej i bublinkovej fólie, ktoré sa využívajú pri balení internetových objednávok.
„Častou chybou bolo umiestnenie rúšok, respirátorov a použitých hygienických vreckoviek do triedeného zberu, najmä papiera. Časom s pribúdajúcimi domácimi testami na ochorenie COVID-19 sa tieto, žiaľ, tiež začali objavovať v triedenom zbere, najmä plastov,“ uviedol NATUR-PACK v tlačovej správe.
Skúsenosti z terénu podľa zistení NATUR-PACK-u ukázali, že správanie obyvateľov v oblasti triedeného zberu je rôzne, niektorí poctivo triedia, no iní systém úmyselne alebo aj neúmyselne poškodzujú.
„Niekomu sa možno zdá, že opadané lístie má k papieru najbližšie, keďže papier sa vyrába z opracovaných stromov, preto potom aj lístie bez problémov vhodí do modrej zbernej nádoby. Alebo športová bunda z polyamidového vlákna je de facto z plastu. Žeby toto bol dôvod vyhodiť ju do žltej zbernej nádoby? Alebo plastový črepník aj so zeminou a posadenou rastlinkou, aj ten sa našiel v žltej zbernej nádobe. Takýchto a podobných príkladov je veľa, a tak sa pýtame: „Triedenie na Slovensku je veda či bieda?“ Odpoveď na túto otázku si nájde každý sám v štúdii NATUR-PACK.“
Michal Sebíň: Nerobíme veci od stola
OZV NATUR-PACK združuje výrobcov obalov a neobalových výrobkov, z ktorých odpad patrí do triedeného zberu komunálneho odpadu. Ako vysvetlil riaditeľ NATUR-PACK-u Michal Sebíň, výrobcovia obalov a neobalov prostredníctvom recyklačných poplatkov uhrádzajú zber a nakladanie s triedeným odpadom až po moment jeho recyklácie.
„Okrem toho sa z poplatkov financuje aj vzdelávanie zamerané na predchádzanie vzniku odpadov, jeho správne triedenie a množstvo ďalších edukačne zacielených projektov. Preto je dôležité, aby sme sledovali vývoj triedenia v praxi,“ podotkol M. Sebíň.
„Vytvorili sme vlastnú metodiku, a následne sme pristúpili k náročnému zberu dát. Doslova sme sa pustili do prehrabávania sa odpadmi. NATUR-PACK rozhodne nie je organizácia, ktorá robí veci od stola,“ uzavrel M. Sebíň.
OZV NATUR-PACK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.