Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Majú nové zberové vozidlá na plynový pohon. Znížia emisie aj hlučnosť

Marius Pedersen rozširuje svoj vozový park o vozidlá na stlačený zemný plyn a bioplyn.

Marius Pedersen

Foto: Marius Pedersen

  • Aktuality |  05.04.2023 |  Radovan Potočár

Spoločnosť Marius Pedersen, ktorá patrí k najväčším hráčom v zbere a zvoze odpadu, rozšírila svoju flotilu o štyri nové nízkoemisné vozidlá. Sú nimi autá na plynový pohon od spoločnosti Volvo Group Slovakia.

„Vďaka plynovému pohonu tieto vozidlá nezaťažujú životné prostredie zbytočnými emisiami a znížená hlučnosť ich predurčuje na prácu v mestách a obciach,“ vysvetľuje Marius Pedersen na sociálnej sieti.

Nové vozidlá poháňa výlučne stlačený zemný plyn alebo stlačený bioplyn, teda palivá, ktorých spaľovanie prebieha bez zápachu a s veľmi nízkymi emisiami škodlivých častíc aj skleníkových plynov v porovnaní s bežne používanými vozidlami na dieselový pohon.

„Tlak na ochranu životného prostredia, neustály vývoj technológií a inovácií sa týkajú aj nás. Aktívne vyhľadávame také riešenia, ktorí sú nielen životaschopné, ale sú aj prínosom pre spoločnosť a životné prostredie. Preto tieto nové štyri vozidlá považujeme za náš ďalší krok v spoločnej snahe spolu s mestami a obcami v oblasti ochrany životného prostredia,“ priblížil Oliver Šujan, generálny riaditeľ spoločnosti, pre Hospodárske noviny.

Podľa nového zákona o podpore ekologických vozidiel sú samosprávy povinné zabezpečiť minimálny percentuálny podiel ekologických vozidiel pri poskytovaní služieb už pri zadávaní zákazky cez verejné obstarávaní. Povinnosť sa týka aj zberu odpadov.

„Plynové pohony na báze CNG, LNG a ich alternatív v spojení biometánu, to znamená bioCNG a bioLNG, ako aj vodík, majú veľmi dobré výsledky, čo sa týka znižovania emisií skleníkových plynov, navyše neprodukujú takmer žiadne oxidy dusíka a síry a prakticky neprodukujú ani tuhé znečisťujúce látky,“ uviedol pre Energie-portal.sk v súvislosti s novou zákonnou požiadavkou riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) Richard Kvasňovský.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Východisko vidia v uplatňovaní rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (predtým pod názvom "Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním") sa podáva podľa § 3 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z.o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p., konkrétne v jej prílohe č. 2.