Štát nezvláda riešenie envirozáťaží. Chýbajú financie aj manažérska kontrola, tvrdia kontrolóri | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Štát nezvláda riešenie envirozáťaží. Chýbajú financie aj manažérska kontrola, tvrdí NKÚ

Na odstránenie envirozáťaží potrebujeme viac ako miliardu eur. Zdroje štátneho rozpočtu sa na envirozáťaže nevyčleňujú a eurofondy môžu pokryť len pätinu potrebných finančných prostriedkov.

Štát nezvláda riešenie envirozáťaží. Chýbajú financie aj manažérska kontrola, tvrdí NKÚ

Foto: Depositphotos

Na odstránenie envirozáťaží potrebujeme viac ako miliardu eur. Zdroje štátneho rozpočtu sa na envirozáťaže nevyčleňujú a eurofondy môžu pokryť len pätinu potrebných finančných prostriedkov.

Na odstránenie envirozáťaží potrebujeme do roku 2027 viac ako miliardu eur. Z eurofondov v novom programovom období je pritom k dispozícii len niečo cez 20 percent z tohto balíka. Prostriedky zo štátneho rozpočtu sa na riešenie tejto problematiky nevyčleňujú.

Štát nezvláda boj s envirozáťažami nielen po finančnej, ale ani po systémovej či manažérskej stránke. Vyplýva to z najnovších výsledkov kontroly so zameraním na riešenie envirozáťaží v rokoch 2016 až 2021, ktorú realizoval Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ).

Problémy na okresných úradoch

Nedostatočné personálne obsadenie možno podľa NKÚ považovať za jeden z hlavných problémov v oblasti sanácie envirozáťaží. Zásadným nedostatkom je skutočnosť, že okresné úrady nevedia efektívne určiť pôvodcov znečistenia, respektíve pôvodné osoby. Následne povinnosť odstrániť envirozáťaž prechádza na štát, ktorý však na to nemá dostatok finančných prostriedkov.

Podľa kontrolórov ovplyvňuje spomaľovanie procesov aj skutočnosť, že Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) nemá plnú manažérsku kontrolu nad fungovaním okresných úradov, ktoré spadajú pod rezort vnútra. Z 328 lokalít s potvrdenou záťažou bola určená povinná osoba len na 85 lokalitách, čo predstavovalo 26 %. Na určenie povinnej osoby čaká aktuálne 222 lokalít. Znamená to teda, že princíp „znečisťovateľ platí“ nefunguje.

Podľa kontrolórov sa opakujú aj problémy s protichodnými rozhodnutiami okresných úradov v sídle kraja, ako sú usmernenia MŽP SR, nesprávne výklady zákonov a vyhlášok, dlhé lehoty rozhodnutí, technické a materiálové nedostatky, nedostatočná odborná spôsobilosť, kumulácia agendy a nedostatočné personálne a finančné zabezpečenie.

Problémom je aj legislatíva

 
 

Zostáva vám 69% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.