Novou štátnou tajomníčkou envirorezortu je environmentalistka | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Novou štátnou tajomníčkou envirorezortu je environmentalistka

Štátnou tajomníčkou v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora sa stala dlhoročná vedúca pracovníčka ministerstva.

Katarína Butkovská | Foto: MŽP SR

Katarína Butkovská | Foto: MŽP SR

MŽP SR, 17. mája 2023 | Štátnou tajomníčkou ministerstva životného prostredia sa stane od 18. mája 2023 Katarína Butkovská, dlhoročná odborníčka na životné prostredie. Na novú pozíciu prináša regionálne, celoštátne aj medzinárodné skúsenosti. O vymenovaní Kataríny Butkovskej do funkcie štátnej tajomníčky rozhodol dnes vládny kabinet.

Katarína Butkovská vyštudovala odbor environmentalistika - krajinná ekológia na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Postgraduálne štúdium absolvovala na Academii Istropolitana Bratislava v obore Environmental Planning and Management a v štúdiu pokračovala aj na Institute for Housing and Urban Development Studies v Rotterdame.

Nová štátna tajomníčka po skončení štúdií niekoľko rokov pôsobila na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Následne pracovala pre Magistrát hlavného mesta SR Bratislava, neskôr aj v súkromnom sektore.

Od roku 2004 pôsobila na odbore záležitostí EÚ na ministerstve životného prostredia a od roku 2011 zastupovala envirorezort ako environmentálna radkyňa na Stálom zastúpení Slovenskej republiky pri EÚ v Bruseli.

Nová štátna tajomníčka sa podieľala na riešení celej škály environmentálnych tém počas Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ v roku 2016. Po skončení predsedníctva sa vrátila na ministerstvo životného prostredia, kde od roku 2017 pôsobila na poste generálnej riaditeľky sekcie ochrany prírody a biodiverzity.

Posledných päť rokov participovala na vyhlásení desiatok chránených území, prírodných rezervácií, aktívne sa podieľala na zaistení ochrany lokality UNESCO – Starých bukových lesov a pralesov Karpát a iných regiónov Európy (tzv. Karpatských bukových pralesov), ako aj na reforme národných parkov Slovenska.


Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.