NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Nálepka „bio“ môže zavádzať. Textílie prezentované ako biologicky odbúrateľné sa v oceáne nerozkladajú, ukázal experiment

Nový výskum sa zameral na rozklad rôznych druhov tkanín v oceáne. Umelé vlákna nevykazovali žiadne známky odbúravania ani po roku.

Nálepka „bio“ môže zavádzať. Textílie prezentované ako biologicky odbúrateľné sa v oceáne nerozkladajú, ukázal experiment

Foto: Depositphotos

Vedci z Oceánografického inštitútu na Kalifornskej univerzite v San Diegu po prvýkrát skúmali biologický rozklad prírodných, umelých aj zmesových tkanín priamo v oceáne. Hlavná autorka štúdie Sarah-Jeanne Royer vykonala experiment, v ktorom zistila, že prírodné textílie aj textílie na báze celulózy sa rozložili v priebehu mesiaca.

Naopak umelé textílie, medzi ktoré patria aj takzvané kompostovateľné plastové materiály, napríklad z kyseliny polylaktovej (ďalej PLA – pozn. red.), či syntetické zložky zmesových tkanín, nevykazovali žiadne známky rozkladu ani po roku máčania sa v oceáne.

„Táto štúdia ukazuje, že je potrebné štandardizovať testy, ktoré by overovali, či sa materiály, ktoré sa prezentujú ako kompostovateľné alebo biologicky odbúrateľné, skutočne v prirodzenom prostredí rozkladajú,“ vysvetľuje Royer.

„Ak sa niečo rozloží v priemyselných podmienkach, nemusí sa to automaticky rozložiť aj v prirodzenom prostredí a v konečnom dôsledku môže dôjsť k znečisteniu oceánu alebo inej časti životného prostredia,“ dodáva vedkyňa.

Skúmali desať druhov textílií

Približne 62 % textílií sa dnes vyrába z plastových vláken a plastových zmesí, ktoré môžu v životnom prostredí, napríklad aj na skládkach, kde neraz končia, pretrvať desiatky až stovky rokov. Zo syntetických textílií sa navyše nosením a praním uvoľňujú mikrovlákna, ktoré prispievajú k znečisteniu, keďže sú príliš drobné na to, aby ich zachytili filtre, a tak z výpustu z práčky môžu preniknúť až do oceánu.

Problém plastového znečistenia oceánov by potenciálne mohli pomôcť vyriešiť bioplasty, ktoré sa vyrábajú z prírodných obnoviteľných zdrojov, napríklad z kukuričného škrobu alebo cukrovej trstiny. Vedci sa preto rozhodli skúmať polymér kyseliny polylaktovej, ktorý má dnes široké využitie ako náhrada materiálov na báze ropy.

Foto: redakcia

Okrem neho zahrnuli do štúdie deväť ďalších druhov tkanín, ktoré sa často používajú v textilnom priemysle, vrátane materiálov na báze celulózy z dreva, medzi ktoré patrí lyocell či viskóza, prírodnej celulózy, akým je bavlna, plastové materiály na báze ropy, napríklad polyetylén tereftalát a polypropylén, a zmesové tkaniny, ktoré sa vyrábajú napríklad kombináciou lyocellu s polyestrom alebo polypropylénom.

Vzorky nechali namočené takmer rok

Vzorky textílií vložili vedci do nádob, cez ktoré voľne prúdila voda a ktoré umiestnili na hladinu oceánu aj na dno v hĺbke približne desiatich metrov. Každých sedem dní vzorky kontrolovali, fotografovali a z duplicitných vzoriek odoberali časti, ktoré následne analyzovali v laboratóriu.

MIM / ESONA

Pomocou rastrovej elektrónovej mikroskopie skúmali vlákna vo vysokom rozlíšení a takzvaná Ramanova spektroskopia im umožnila získať informácie o chemickom zložení a molekulárnej štruktúre vláken. Vzorky po kontrole vrátili do oceánu, pričom v nádobách na morskej hladine textílie nechali 231 dní a na morskom dne 196 dní.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.