NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Spustili prvý výdajný automat na kompostovateľné vrecká. Má zlepšiť ich dostupnosť

Automat slúži na výdaj a predaj vreciek, ktoré sú potrebné pri zbere kuchynského odpadu.

automat, vrecká, sáčky

Foto: Elkoplast

Zadáte voľbu na klávesnici, vykonáte úhradu a odídete s kompostovateľným vreckom, ktoré v domácnosti poslúži na triedenie kuchynského odpadu. Tak funguje výdajný automat, ktorý ako na prvom mieste osadili v obchodnom dome Kaufland v Trenčíne.

Automat CuboStar umožňuje predaj, ale aj bezplatný výdaj vreciek. „Možné je prevedenie na magnetické, čipové alebo RFID karty,“ priblížila Tatiana Hrádelová, konateľka spoločnosti Elkoplast, ktorá dodáva automaty na vrecká .

Výdajný automat v Trenčíne | Foto: Elkoplast

„Okrem kompostovateľných vreciek určených primárne na zber kuchynského odpadu môže automat rovnako poslúžiť aj na predaj alebo výdaj iných typov vreciek, určených napríklad na psie exkrementy či triedený zber odpadu,“ vysvetlila T. Hrádelová.

Hoci prvý takýto automat osadili v obchodnom dome, do budúcnosti sa počíta s tým, že riešenie môže nájsť uplatnenie aj na mestských a obecných úradoch alebo v iných verejných priestoroch.

Hlavnou výhodou automatu je, že zlepšuje dostupnosť vreciek a zároveň odpadá potreba vydávať vrecká manuálne, napríklad pracovníkom obecného úradu. Automat okrem toho zaznamenáva dáta o vydaných vreckách, ktoré je možné exportovať a získať tak prehľad o používaní automatu a počte vydaných vreciek.

Zariadenie s výškou 1,83 m a hmotnosťou 800 kg dodávajú v bielom prevedení, ktoré sa však dá prispôsobiť. „Podľa želania zákazníka je možné zaistiť aj individuálnu potlač automatu,“ uviedla T. Hrádelová .

Zdroj: Elkoplast

V portfóliu spoločnosti sú zároveň aj rôzne typy vreciek, ktoré je možné prostredníctvom automatu vydávať alebo predávať. Ide napríklad o biologicky rozložiteľné vrecká ECOBAG, ktoré sú k dispozícii v rôznych objemoch od 10 do 240 litrov.

Vrecká sú vhodné do všetkých perforovaných vedierok určených pre kuchynský odpad. 

„Sú to biologicky rozložiteľné a plne kompostovateľné vrecká vyrobené z biomasy rastlinného pôvodu. Ich výhodou je pevnosť a zároveň priedušnosť, vďaka ktorej odpad zostáva suchý, bez nepríjemného zápachu a bez plesní,“ dodáva T. Hrádelová.

Cieľom projektu s automatmi je podľa jej slov očistiť kuchynský odpad z domácností od mikroténových sáčkov, ako aj rôznych igelitových tašiek, ktoré sú síce nevhodné, ale v praxi sa na kuchynský odpad často používajú. Mikroténové vrecká a igelitky pritom dokážu narobiť veľké problémy pri samotnom kompostovaní, ale aj v komposte. To je pre výsledný produkt, kompost, nežiadúce.

„Veľmi ma teší , že sú týmto spôsobom distribúcie cez automaty vrecká ihneď k dispozícii tie správne kompostovateľné vrecká,“ uzatvára T. Hrádelová.


Spoločnosť Elkoplast je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov napreduje a prináša výsledky

Princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov napreduje a prináša výsledky

Od roku 2016, kedy bola zavedená rozšírená zodpovednosť výrobcov, narástlo množstvo vytriedených zložiek komunálneho odpadu na trojnásobok a podiel recyklácie už takmer dosahuje priemer EÚ.

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2024

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2024

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 8. ročník česko-slovenskej environmentálnej konferencie, ktorá sa uskutoční v polovici apríla na Štrbskom Plese.

Potrebu udržateľného života chápe 90 % Slovákov. Úskalím môže byť strata pohodlia

Potrebu udržateľného života chápe 90 % Slovákov. Úskalím môže byť strata pohodlia

Prieskum na Slovensku mapoval postoje ľudí v súvislosti s udržateľnosťou a environmentálnymi témami.