Odpad sa bude môcť z EÚ vyvážať iba do krajín, ktoré splnia vopred určené podmienky, hovorí Jana Juríková.
Podmienky na trhu odpadového hospodárstva upraví nové Nariadenie EÚ o cezhraničnej preprave odpadov. Dotkne sa prepravy odpadu medzi štátmi Únie, ale aj vývozov odpadu z EÚ do tretích krajín.
Právny pohľad na nové nariadenie sme na Odpady-portal.sk priniesli už vlani. Téme sa teraz podrobnejšie venovala aj Jana Juríková z Odboru odpadového hospodárstva MŽP SR na konferencii Odpady 2023.
V článku sa dozviete:
- čo si Komisia sľubuje od nového nariadenia,
- ako návrh postupuje v legislatívnom procese,
- čo sa zmení pri preprave odpadu,
- ako sa sprísnia podmienky pri vývoze mimo EÚ.
Sľubujú lepšiu kontrolu nelegálnej prepravy
Na svetovom trhu sa obchoduje so 182 miliónmi ton odpadu. V rámci Európskej únie sa ročne vyprodukujú približne dve miliardy ton odpadu, čo na jedného obyvateľa predstavuje 4,8 ton odpadu ročne. Časť odpadu (32,7 milióna ton) sa vyváža mimo EÚ, najviac do Turecka (13,7 milióna ton), Indie a Veľkej Británie, pričom najviac sa obchoduje so železom a oceľou.
Ak by obchod s odpadom v rámci EÚ nebol regulovaný a došlo by k voľnému pohybu odpadu, podľa J. Juríkovej by sa zvýšilo znečistenie životného prostredia. Odpad by bolo potrebné zneškodniť a nešlo by ho opätovne využiť či recyklovať.
V rámci EÚ sa recykluje 46 % odpadu, celosvetovo je to menej ako 20 %. Ak by obchod s odpadom neregulovali žiadne nariadenia, podľa predstaviteľky MŽP SR by rástol počet ilegálnych prepráv odpadu. V rámci EÚ tento počet nezákonných prepráv odpadu predstavuje 15 až 30 %.
Návrh nového nariadenia by mal modernizovať legislatívny rámec EÚ týkajúcej sa cezhraničnej prepravy odpadov. Revízia nariadenia o preprave odpadu reaguje na výzvu Európskej zelenej dohody a akčného plánu EÚ pre obehové hospodárstvo.
Ako J. Juríková ďalej priblížila, nové nariadenie by okrem toho malo zvýšiť úroveň ochrany životného prostredia a verejného zdravia, uľahčiť prepravu odpadu určeného na recykláciu a opätovné použitie v EÚ a zabezpečiť, aby EÚ nevyvážala odpad do tretích krajín.
„Výsledkom nového nariadenia by mal byť nárast objemu odpadových materiálov, zlepšenie noriem a postupov nakladania s odpadom, zníženie nezákonnej prepravy odpadu, budovanie silných a dynamických trhov s druhotnými surovinami a zvýšenie miery prechodu na obehové hospodárstvo v EÚ a v tretích krajinách,“ opisuje obsah nariadenia J. Juríková.
Jana Juríková | Foto: Odpady-porta.sk
Zostáva vám 44% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.