Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Odvezte svoj nelegálne dovezený odpad, vyzýva Poľsko suseda

Poľsko podáva sťažnosť kvôli nelegálne umiestňovanému odpadu na jeho území.

Odpracte si svoje nelegálne dovezené smeti, vyzýva Poľsko nemeckú vládu

Foto: Depositphotos

  • Aktuality |  01.08.2023 |  Martin Rojko

Poľsko podalo Európskej komisii sťažnosť na Nemecko kvôli nelegálne umiestňovanému odpadu na jeho území, ktorý je vraj často nebezpečný. V nedávnej dobe malo byť takto privezených 35-tisíc ton odpadu, uloženého v siedmich lokalitách.

Podľa poľskej ministerky životného prostredia Anny Moskwy nemecká vláda ani miestne úrady neboli schopné reagovať na požiadavky o odstránenie tohto odpadu. Federálna vláda v Berlíne v tejto otázke presúva zodpovednosť na jednotlivé spolkové úrady.

ASEKOL

„Už mnohokrát sme sa sťažovali našim nemeckým susedom na federálnej aj spolkovej úrovni, aby odstránili tieto nelegálne smeti z poľského územia. Federálna vláda odpovedala, že je to v kompetencii nemeckých spolkových krajín. Tieto sa však neponáhľajú s tým niečo spraviť,“ uviedla ministerka.

Poľskí daňovníci podľa jej slov nemôžu platiť za odstránenie nemeckých smetí. „Nemecko je jedným z hlavných iniciátorov súčasnej klimatickej politiky EÚ. Preto tým viac očakávame, že opakovane deklarovaný záujem o ochranu životného prostredia sa odrazí v činoch a tento nelegálny odpad bude odstránený z územia Poľska v súlade s platnou legislatívou,“ vraví.

Podľa hovorcu nemeckého ministerstva životného prostredia vláda zatiaľ nevidela sťažnosť Poľska a nemôže k nej zaujať stanovisko. Cieľom v budúcnosti by však malo byť, aby sa odpad vyvážal iba do certifikovaných recyklačných zariadení. Nemecká vláda je vraj za sprísnenie európskeho nariadenia o preprave odpadu. Za sankcie voči exportérom však majú zodpovedať jednotlivé spolkové úrady, monitorujúce tieto subjekty.

Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Odpad dovážaný zo zahraničia je už dlhodobým problémom v Poľsku. S blížiacimi sa parlamentnými voľbami sa téma stáva ešte horúcejšou. Navyše, pred niekoľkými dňami vznikol požiar v skladovacej hale na západe Poľska, kde mal byť nezákonne umiestnený chemický odpad v objeme päťtisíc ton.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 17. - 22. 2. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 17. - 22. 2. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Inzercia

Inzercia

Inzercia v online denníku Odpady-portal.sk.

Chystajú spoluprácu. ZMOS a SPAK-EKO chcú menej litteringu z cigaretových ohorkov

Chystajú spoluprácu. ZMOS a SPAK-EKO chcú menej litteringu z cigaretových ohorkov

Riešením má byť nový systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov.