Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Podľa amerického vedca je najvýhodnejšou metódou predchádzania vzniku potravinového odpadu takzvaná dynamická cenotvorba.

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Foto: Depositphotos

  • Aktuality |  22.08.2023 |  Tereza Kazdová

Porovnával dva prístupy k potravinovému odpadu

Z novej štúdie vedca z Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorá onedlho vyjde v časopise Marketing Science, vyplýva, že v rámci snáh o predchádzanie plytvaniu potravinami rýchlo podliehajúcimi skaze je pre reťazce najefektívnejšou stratégiou dynamická cenotvorba, ktorá má potenciál množstvo potravinového odpadu zredukovať až o 21 %.

MIM / ESONA

Pri rozklade organického odpadu dochádza k uvoľňovaniu metánu, ktorý je silným skleníkovým plynom a na potravinový odpad pripadá celosvetovo až 10 % emisií skleníkových plynov, ktoré sa ročne vyprodukujú. Viac ako 10 % potravinového odpadu pochádza z maloobchodného predaja potravín, v ktorom sa vyhadzujú potraviny rýchlo podliehajúce skaze po dátume spotreby.

Robert Evan Sanders vo svojom výskume porovnával dve stratégie pre predchádzanie vzniku potravinového odpadu: zákazy organického odpadu, ktoré sú čoraz rozšírenejšie v USA, a dynamickú cenotvorbu, ktorá je viac zaužívaná mimo Spojené štáty. 

V prípade zákazov organického odpadu ide o to, že podniky, ktoré produkujú 1,5 metrov kubických odpadu a viac, musia organický odpad kompostovať alebo potraviny darovať. Cieľom je na jednej strane odvrátiť čo najviac odpadu od skládok, no keďže ide o finančne nákladnejšie spôsoby zhodnocovania odpadu, tvorcovia politík zároveň dúfajú, že týmto spôsobom motivujú predajcov k tomu, aby sa sami snažili plytvať menej.

Dynamická cenotvorba sa zakladá na použití algoritmu, ktorý určí, kedy by mali maloobchody znížiť cenu potravín rýchlo podliehajúcich skaze v závislosti od ponuky a dátumu spotreby, výsledkom čoho sa menej plytvá potravinami. Hlavnou myšlienkou je, že produkty nemusia mať fixnú hodnotu a predajcovia môžu cenu potravín meniť aj niekoľkokrát do dňa.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 28. 9. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 28. 9. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

Pre nekompetentnosť politických nominantov v kresle ministra chýba elementárna technická infraštruktúra pre odpady, tvrdí Ján Chovanec zo Zväzu odpadového priemyslu.

Obalové nariadenie zdraží výrobky. Expertka hodnotí návrh novej legislatívy

Obalové nariadenie zdraží výrobky. Expertka hodnotí návrh novej legislatívy

Nové pripravované nariadenie o obaloch a odpade z obalov spôsobuje subjektom v odvetví veľké investičné neistoty, uviedla šéfka združenia SYBA.