Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.
Navrhujú spracovávať mŕtve telá múch
Vedci z Americkej chemickej spoločnosti odprezentovali minulý mesiac ambiciózny nápad, ktorý by mohol premeniť trh s plastmi. Na konferencii predstavili nový druh bioplastov na báze hmyzu, ktorý slúži na jednej strane ako zdroj chemikálií, z ktorých sa plast vyrába, a zároveň rovnaký druh hmyzu plast neskôr rozkladá.
„Naša výskumná skupina vyvíja metódy premeny prírodných produktov, napríklad glukózy získanej z cukrovej trstiny alebo zo stromov, na degradovateľné polyméry, ktoré sa v životnom prostredí rozložia. Tieto prírodné produkty však pochádzajú zo zdrojov, ktoré sú tiež zdrojom potravín, paliva, používajú sa vo výstavbe alebo preprave,“ vysvetľuje vedúca výskumníčka Karen Wooley.
Vedkyňa preto začala hľadať alternatívne zdroje, ktoré by nemali konkurenčné využitie. Jej kolega Jeffrey Tomberlin navrhol pracovať s odpadovými produktami, ktoré vznikajú pri chove čiernych múch druhu Hermetia illucens, ktorý je v súčasnosti rozširujúcim sa biznisom.
Larvy týchto múch obsahujú veľké množstvo proteínov a iných výživných zlúčenín, takže sa v čoraz väčších objemoch chovajú ako krmivo pre živočíšnu výrobu a tiež za účelom likvidácie odpadov. Dospelé jedince majú však veľmi krátky život a po rozmnožení sa ich existencia stráca pre priemysel význam.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.